נחל חלילים

על “הפרוזדור” שמעתם ? לא זה שמחבר בין הסלון שלכם לחדרי השינה .אז יש שמורה מדהימה – עינות תלם.אזור “פרוזדור ירושלים” אשר במבואות ירושלים הוא אזור טבע יפהפה מוריק ורחב ידיים עשיר בבעלי חיים וצמחיה מוריקה אשר מקדמת את פני העולים לירושלים בעצי מחט תמירים וצמחיה רבה. הפעם בחרתי במסלול סולידי שאינו דורש הליכה ממושכת, אך אם זאת משלב עושר של : טבע, נופים, מים והיסטוריה. קצת רקע על המסלול : גן לאומי עינות תלם, עויון תולמא, עויון טולמה, או בשמו המוכר יותר “עמק הארזים”, שוכן בקרבת מבשרת ציון המסלול המוצע כאן הוא למעשה נקודת הסיום של נחל חלילים כך למי שמעוניין לעשות את 2 המסלולים מומלץ לבוא עם 2 כלי רכב ).

במקום בוסתנים מקסימים ומרהיבים של עצי תאנה, רימון וגפן. האתר מתוחזק נקי ומסודר ברובו מוצל אך אינו נגיש לנכים מאחר שמדובר באתר עם מדרגות הדורש טיפוס אך קל מאוד .במקום 3 מעיינות הנובעים מנחל לוז (ואדי לוזה), אשר יורד מצפון ומתחבר עם נחל שורק, שהוא הנחל הגדול ביותר היוצא מאזור ירושלים ומנקז גשמים ומי שפכים מירושלים ונשפך בסוף לים בשמורת פלמחים.

IMG 6189

עינות תלם היא חלק משמביל ירושלים וחלק מפארק גדול וענקי הנקרא פארק עמק הארזים,בתוך מתחם עינות תלם או יותר נכון גן לאומי עינות תלם נמצאים שלוש מעיינות מרכזיים: המעיין הצפוני – הנמצא סמוך מאוד לאזור המגודר בו יש תחנת שאיבה של מקורות, המעיין המרכזי – מעיין זה הוא מעיין הזורם אל תוך בריכת מים גדולה עם הרבה ירוקת (ראו תמונה קודמת) המעיין הצפוני – זהו מעיין הזורם גם כן אל תוך מבנה אבן עם גג מתקופת המנדט הבריטי. כל המעיינות המצוינים זוכים לצמיחה מואצת של פטל וקיסוסית.

פאוזה קטנה מעינות תלם למסלול משפחות קלאסי שנמצא ממש בקרבת המקום, מדובר על נחל חלילים, זהו אמנם נחל אכזב , אבל הפך בשנים האחרונות לטיול משפחות קלאסי גם בשל מיקומו (מרכז הארץ) וגם בשל האטרקציה בסופו מערת החלילים – מערה קראסטית (מערה אשר טיפות הגשם שיורדות כאן  במהלך השנים ממוססות את סלעי הגיר. הייחודיות של מערת החלילים היא בכך שיש בתוכה מחילות רבות והילדים יכולים להיכנס לתוכה בקלות. כמו כן המבנה הפנימי שלה עם עמודי אבן מרשים ויפה. אורכה הכולל של מערת החלילים היא 40 מטרים. נחל חלילים הוא תוואי יפה של נחל אשר בו יש גם טרסות חקלאיות ישנות.

גובה המערה הוא מטר וחצי(גבוהים היזהרו על הראש!!), המערה קיבלה את שמה בגלל הדימוי של הפתחים במערה כשל נקבוביות חליל. מסלול נחל חלילים כולל שביל הליכה מוסדר והוא מתחיל ממבשרת ציון , ההליכה באביב חלומית כי כל האזור כולו מכוסה במרבדי פריחה יפהפים. בסה”כ מדובר במסלול בעל אופי קליל שבהחלט יכול להיות כטיול יומי זמן הליכה משוער מנקודת ההתחלה עד המערה הוא כ-40 דקות לערך. אורך כ- 2 קילומטרים.

 

רכיבה על חמור בעינות תלם

נחל חלילים ומערת חלילים נמצאים מעל עינות תלם . אפשר להגיע בשני דרכים או ברגל להמשיך ללכת בערוץ נחל חלילים ולרדת מהמצוק למטה לכיוון עינות תלם. אפשרות שנייה להגיע עם הרכב לחניון עמק הארזים ומשם ללכת ברגל לעינות תלם.

2 מהמעיינות, הצפוני והמרכזי, נובעים על שכבת חוואר, המעיין השלישי הוא למעשה באר שנחפרה. המעיין הצפוני נמצא סמוך לתחנת שאיבה של “מקורות”. המעיין נובע מתוך מסתור הנמצא בתוך סבך עצי אלנתוס. מי המעיין הזה הוזרמו לבריכה גדולה. אל המעיין המרכזי מגיעים דרך חצר מוקפת קירות, סמוך למבנה, נמצאת בריכת גדולה . תעלה תת-קרקעית מזרימה את מי המעיין מתחת למבנה, אל בריכה קטנה יותר.

המים בבריכה מכוסים “בשטיח ירוק” המורכב מאלפי פרטים של הצמח הזעיר עדשת המים, צמח הצף על פני המים. המבנים שבאתר הם שרידי מושבה יהודית קטנה בשם בית-טלמא.

IMG 6205

 הוראות הגעה: מכביש תל-אביב – ירושלים (כביש מס’ 1), פונים לכיוון בית זית ומוצא (בסיבוב מוצא). ממשיכים על-פי השילוט בכביש שעולה למבשרת ציון, עוד כ-200 מטרים. מימין רואים מתקן של חברת חשמל ופונים בכביש שעולה בחדות לידו. ממשיכים על דרך עפר, המתאימה לכל רכב, חוצים את נחל שורק על פני “גשר אירי”, וממשיכים בעזרת השילוט עד לצומת T . פונים שמאלה ומיד שוב שמאלה אל הגן הלאומי. המסלול אינו בתשלום , ומתאים בעיקר לעונות הסתיו והאביב בהם מזג האוויר נעים יותר.

בסוף המסלול : ניתן לנסוע לעין חמד פארק יפה ורחב ידיים שם ניתן לעשות פיקניק. למי מיועד: למטייל שחפץ בטיול קרוב באזור המרכז ולא מעוניין להרחיק לכת למחוזות רחוקים כדי לטעום, להרגיש את הטבע..
מה בסביבה:

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עינות תלם
דילוג לתוכן