לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

חומות העיר מצחתה בגאורגיה

רקע

מצחתה היא עיר קדומה בגאורגיה הנמצאת בדיוק באזור המפגש של  אראגווי(קורה) ומטקוארי שהם שני הנהרות הגדולים, שחוצים את גאורגיה לרוחבה ולאורכה ומגיעים עד לבירתה, טיביליסי. במצחטה ישנן שתי כנסיות אחת נמצאת בתוך חומותיה של העיר העתיקה. ,בגובה פני הנהרות שצויינו ושמה הוא כנסיית סווטיצחובלי והשנייה נמצאת בהר שמעל וצופה על מפגש הנהרות ועל העיר הקדומה בשלמותה. שם הכנסיה הנישאת לגובה רב הוא גוארי והיא מאוד מתויירת ובגדר אתר חובה לביקור אם הגעתם לטיול בגאורגיה.

מצחתה היא אחת מהמלצות הטיול המובחרות בבירתה הקדומה של גיאורגיה. הכנסייה שעל ראש ההר מתוארכת לפני כ 1300 שנה ואילו הכנסייה למרגלות הההר בתוך חומות העיר העתיקה היא לפני כ 1400 שנים.

מומלץ להתחיל את הביקור בעיר הקדומה עצמה שזכתה להיות אתר מורשת אונסקו. ולצידה נמצאת מצחטה המודרנית עיר עם וילות ובריכות שחייה.

כדי להגיע לכנסיית סווטיצחובלי צריך להגיע לתוך מתחם העיר העתיקה לעבור בשער החומות העתיקו שנשתמרו באופן מדהים. מסביב לכנסייה הגבוהה שבולטת ונראת למרחק. ישנו שטח ענקי ששימש בעבר כשטח העיר היו בו בתי מגורים, שוק ססגוני, מבני ציבור ועוד. הכנסייה שבמרכזו מרשימה ביופיה  תקרותיה מאוד גבוהות בתוכה ישנה מצבת אבן גדולה לזיכרו של של דוד הבנאי (דוד ארמנשבלי).

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
העיר מצחטה ממעוף הציפור

דוד היה מלך גאורגיה בין השנים 1089 ל 1125 לספירה הנוצרית. הוא נחשב לארכיטקט מחונן שבנה הרבה מבנים מגאורגיה הקדומה. והיה לאחד השליטים הנערצים  והנחשבים ע"י העם הגאורגי. הוא גם נחשב ללוחם ובגלל זה לצד קברו, בתוך חלל הכנסייה, יש גם חרב ענקית המסמלת זאת.אחד הקרבות המוצלחים בהם הסב נצחון לגאורגים היה בשנת 1121 בקרב דידגורי שסילק את הסלג'וקים מחוץ לגאורגיה.

בכנסייה יש ויטרינות צבעוניות, אגן טבילה , עיטורים ותבליטי אבן, ציורים של ישו והמלאכים. אפשר לסייר בתוך חלל הכנסייה ולהתרשם מהפאר שלה.

בתום הסיור בכנסייה אפשר לצאת מחוץ לחומות וללכת לאורך השוק הקטן והצנוע הנמצא לאורכן ,אחת האטרקציות היא דוכן הגלידה התורכי. בו מגיש בעל הדוכן גלידה תורכית ומשתעשע עם הילדים בכך שכאילו נותן להם את הגלידה ובהרף עין כקוסם מעלים אותה מהם. המלצה נוספת היא לעשות שיט בין שתי הנהרות קורה וארגאויי הנהרות שקטים , השיט אורך כ 45 דקות והוא חביב ומרגיע למדי. המפעיל נמצא על גדות הנהר מאחור מתחם העיר העתיקה.

הכנסיה מעל מצחטה

מפה כדאי לעלות לכנסיית גוארי עם רכב לצאת משטח העיר מצחתה לכביש הראשיולעלות עם הרכב לראש הפסגה. הכנסייה כמו שלל הכנסיות בגאורגיה בנויה במתכונת של מצודה על הר גבוה הצופה לנוף משגע. ניתן לראות מפה בבירור את מצחתה עם החומות סביבה את הנהרות ואת כל האזור בבירור. כולל פארק מים גדול בצד שמאל.

מומלץ להיכנס לתוך הכנסייה ולהתרשם מיופיה , חזותה של הכנסייה מאופיינת בקווים סימטריים מאבן מסותת להפליא. עם תורן בראשה.

מפגש הנהרות מהכנסיה מעל מצחטה

איך מגיעים למצחתה

אני ממליץ בכלל להיעזר בנהגי מונית בתוך גאורגיה זאת משתי סיבות :

הראשונה המחיר ממש ממש זול , שנית תשתית הכבישים בגאורגיה היא ירודה וכך גם איכות הנהיגה ברחבי המדינה .

אם בכל זאת אתם רוצים להגיע הנה קישור מגוגל מפות לעיר.


המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

דילוג לתוכן