לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

הנוף מממפלי ורונה

רקע

אחת האטרקציות המרשימה בצפון איטליה היא מפלי ורונה – aParco Grotta Cascata Varon

מדובר על סדרת מפלים מרשימה ביופיה שזורמת בתוך מערה ענקית. מפלי ורונה נמצאים בחלק הצפוני של אגם גארדה והם נחשבים לפנינה תיירותית.

לפני שנכיר לעומק את האתר מפלי ורונה , כדאי לדעת באיזו סביבה הם נמצאים? ובכן המקום נמצא סמוך מאוד לעיירה "ריבה דל גארה" הממוקמת ממש מתחת לאתר.

המפלים נמצאים בתוך שמורת טבע סגורה ומפוקחת , בתוך מסלול ההליכה אל תוך 2 המפלים אחד עליון ואחד תחתון . עוברים בתוך גן בוטני מרהיב ביופיו הכולל פרחים צבעוניים ומרשימים כגון : סחלבים.

הנוף הנשקף מתוך האתר הוא יפהפה בחלק התחתון עמק פורה ומרשים  הכולל הרבה בתים צבעוניים בתוכו ומעל צוק גבוהה של הר חצוי. ממש בתווך בין השניים נמצא אזור המפלים.

הכניסה כרוכה בתשלום סמלי של כ – 10 יורו לאדם לערך. והיא כוללת כניסה לתוך 2 המערות והגן הבוטני שבשטחי הפארק.

המערה הראשונה יפה להפליא , לא הרחק מהכניסה אליה תראו בריכת דגי זהב יפה. שתיכנסו פנימה התחושה היא כמו להיכנס ללוע של לוויתן מדובר בפתח צר וגבוה מאוד שבתוכו יש רטיבות מתמדת של מי המפלים הזורמים ללא הפסקה.

שמגיעים לסוף השביל המבוטן המוביל לתוך המפל הראשון , שומעים רעש אדיר של זרימת מים המגיעים מתוך פתח המערה למעלה. יורדים מטה בעוצמה חזקה אל מתחת לגשר עליו עומדים המבקרים. רבים נכנסים לתוך המערה, על אף החום השורר בחוץ, עם מעיל גשם כי כל העת ניתזים לכל עבר זרזיפי מים צוננים בתוך בטן המערה.

ישנו גשר פנימי המוביל לכל חלקי המערה ועד למפל עם מעקות בטיחות.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן

המערה השנייה נמצאת בחלק העליון של הפארק , אתם תראו שביל , בכניסה לפארק פונים ימינה ועולים בשביל מבוטן שסביבו מלא מלא פרחים בשלל צבעים בוהקים. הדרך עוברת בנוף יפה של הסביבה. משך ההליכה כ 7 דקות עד שמגיעים למערה השנייה שם נמצא המפל השני שהוא לא פחות יפה מהראשון. בעזרת גשר אבן עם מעקות מצדיו נכנסים פנימה לתוך המערה.

בתוך המערה יש תאורה מתחלפת שכל רגע מציגה את מפלי ורונה בגוון אחר פעם כחול ,אדום ,סגול חום ועוד.

בתוך שטח הפארק שירותים ופינות ישיבה לאכול ולנוח בדרך למערה השנייה.

בפארק הרבה נקודות להצטלם  בכוללות את זרימת המים מחוץ לשטח הפארק במורד ההר לכיוון העמק. בחלק התחתון הקימו גם מעין פארק פסלים הכולל סלעים ופסלים בגוון אפור ואדמה בכמה גוונים.

מקורם של המים המזינים את מפלי ורונה הם מאגם טנו הנמצא  8 ק"מ מעל  אזור הפארק. האגם בפני עצמו אתר רחצה ובילוי מהיפים בצפון איטליה שמיד נרחיב עליו.לזרמי המפלים יש שם הם נקראים : "Magnone"  והם זורמים בין ההרים בתוך אזור קניוני באנגלית "gorge" (ערוץ).

אחרי שהמפלים עוזבים את ערוץ זרימתם הם נכנסים לתוך כפר ורונה(Vilage Of Verona) ומשם מגיעים לתוך אגם גארדה ומזינים אותו. ומכאן שמם "מפלי ורונה".

תחילת העבודות  להכשרת השמורה והפארק הזה החלו לפני כ – 150 שנים (בשנת 1874 לערך). לפני כן לא הייתה גישה בכלל למפלי ורונה.מי שרצה לראות את המפלים המשגעים הללו נאלץ לטפס על הקניון עם חבלי טיפוס והוא היה צריך להיות מקצוען.

כיום כל אדם החפץ יכול לעבור ולהיכנס דרך גשרים ,מרפסות ולחוות מקרוב את אזור המפלים והמערה בתוכה הם נובעים.

זרימה במפלי ורונה

לאחר הביקור בפארק זה מומלץ לעלות לאגם טנו הזינו בוויז "lake teno" . הנסיעה כרוכה בקצת סיבובים במעלה ההר עוברים בכפרים יפהפיים עד שמגיעים לאזור חנייה- משך הנסיעה כחצי שעה ממפלי ורונה . שם שימו מטבעות לפי משך הזמן שאתם מתכננים להיות באגם. מאזור החנייה יש שביל עם מדרגות המוביל היישר לתוך שפת האגם.

אגם טנו - teno lake
אגם טנו – teno lake

האגם קריר וצונן המים מאוד רגועים, אפשר להתרחץ ולהנות מהנוף סביב , כאילו מישהו שם אמבטיה בין ההרים. אפשר לטייל סביב לאגם(כשעה הליכה סביבו) יש מסלולי טיול גם לאורכו. וגם למטיבי לכת מסלולי טיול אל ההרים שמעל. אם תמשיכו עם השביל המקיף את האגם לכיוון ימין. תגיעו לנקודה יפה שם יש בית קפה -מסעדה הנמצא ממש מעל. יש גם מוזיקה מרגיעה אפשר לשבת ולהתענג על האגם הירוק.

אגם טנו נחשב אמנם לאגם קטן יחסית לשאר מעצמת האגמים (צפון איטליה). אך מאוד מבוקש ופופולארי בקרב תיירים מישראל ומכל העולם.זאת בגלל המבנה של האתר הבנוי כחוף רחצה בצורת קשת , אין בו גלים הוא נורא רגוע ושקט וכך גם סביבתו.

 

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

דילוג לתוכן