לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

בירת גאורגיה הקדומה - רבאטי

רקע

מבצר רבאטי נמצא בדרום בגאורגיה, הוא הוקם במאה ה 13 ע"י נסיך גאורגי. והיה בשליטת הגיאורגים במשך 300 שנה. עד שבשנת 1576 הוא נכבש ע"י התורכים שהפכו אותו לאתר איסלמי. מאוחר יותר נבנו במקום מסגד שלצידו בריכת מים וכנסיה קטנה. בשנת 1828 השתלטו עליו הרוסים.

המבצר נמצא מעל העיר הגיאורגית אחלציחה. הוא ניצב על גבעה שעליה בנויה מבצר רבאטי.  שכל כולו מוקף בחומות אבן גבוהות שבתוכן : מדרשה (בית מדרש) , מצודה , מבצר, תיאטרון ,מרחצאות ,כנסיה  ,גנים  מטופחים, מבני מגורים , אמפיתיאטרון, מסגד ועוד. ניתן לומר שרבאטי היא כמו עיר בזעיר אנפין.

כל המבנים אשר במתחם נראים בצבע מיוחד בגוון אפור – שחור. ניכר כי נעשתה "עבודת נמלים" בבניית החומות המבצר וכל המבנים שבתוך העיר. זוהי עבודה לא קלה לצרף אבנים קטנות ורבות כל כך לכדי מבנה אדיר ממדים ומבוצר מאוד. בתוך האדריכלות ותכנון העיר שולבו גם אבנים אדומות קטנות. שחוזרות כאלמנט באדריכלות הגיאורגית בהרבה מצודות הפזורות במדינה.

בתוך רבאטי נבנתה טירה רחבת ידיים מן המאה ה -9 לספירה. ניתן לטייל בין כל המבנים ואף להיכנס לתוך חלל המסגד המרשים הכולל המון קשתות אבן ענקיות ואזורי תפילה. המסגד מכוסה ב 2 כיפות זהב מרשימות, כמו כן ברבאטי נמצאת כנסייה קטנה עתיקה שעדיין מתפללים בה. מדהים לראות את צורת הבנייה של מקומות קדושים אילו.

בשנת 2012 ממשלת גאורגיה עשתה שיפוץ ושיקום רציני של כל העיר הקדומה והמרשימה הזו.

הכניסה כרוכה בתשלום והמקום פתוח למבקרים עד 8:00 בערב.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
רבאטי - מצודות בגאורגיה

המקום מאוד מאוד מושקע ומטופח , ניתן ללכת בתוך העיר הקדומה ולהרגיש כאילו חזרתם בזמן לימי הביניים ,הארכיטקטורה , אופן הבנייה מאוד לא מודרנים. ומאפשרים הצצה נדירה לעולם היסטורי עתיק של כמעט 3000 שנים אחורה בזמן.אפשר בקלות להעביר פה שעתיים בשיטוט והליכה בין שלל המונומנטים ההיסטוריים הכבירים והמרשימים שהוקמו ברבאטי.

מומלץ בחום לעלות במדרגות ולהגיע לשני המבצרים בשני הקצוות של האתר.הם משקיפים אל תוך קירבה של העיר בתוך החומות. ועל העיר אחלציחה שמחוצה להן , שהיא עיר שגרים בה כיום אנשים.

בתוך המתחם שולט סגנון הבנייה האיסלאמי זה בא לידי ביטוי בכמה מבנים כגון :המדרשה והמסגד הצמוד אליו. סביב המסגד ישנו גן יהפהפה עם מזרקות מים דקורטיביות.

בגלל שרבאטי נכבשה ע"י שליטים ועמים מדתות שונות , ניתן לראות בתוכה מבנים מגוונים כגון : כנסייה רחבת ידיים. מבנה מעניין נוסף הוא מבנה בעל אופי הודי הניצב בסמוך למסגד. אילו הם עמודי שיש קטנים הבנויים על רצפת שיש לבנה מרשימה ומפוארת.

המסגד ברבאטי

כל רבאטי הקדומה מוקפת בחומות אבן גבוהות מאוד , זאת כדי למנוע מכובשים  זרים לחדור אליה. 2 המבצרים הנמצאים בקצוות המקום בנויים כמו מגדל שמירה עם צריחים.

זהו אתר ארכיאולוגי ממעלה ראשונה שמעבר לזה מספק גם נוף מדהים לכל הסביבה.

התחושה היא כמו טיול באגדות, מומלץ בחום להגיע למבצר רבאטי. החומה הגדולה שמקיפה את העיר בנויה כמו שרשרת ארוכה עם מלא צריחים , החומה המתפתלת על קימורי הגבעה.

בכל שטח המבצר ישנם שבילים ומדרגות המאפשרות להגיע לכל נקודות העניין. במקום גם מוזיאון מרשים. אחד מנקודות העניין המרשימות אילו הגנים המטופחים בעלי צורות ותבניות מיוחדות.

חייב לציין שמרגישים המון עוצמה, פאר , הגובה הרב של המבנים מאוד מרשים והתצפיות לכל עבר מייחדות את המקום ובהחלט אחד המקומות היפים והמומלצים לביקור בחופשה בגאורגיה.

מבנה מיוחד ברבאטי

בגלל ייחודו של מבצר רבאטי מקיימים בו הגיאורגים אירועים. לא הרחק מממבצר רבאטי בתוך העיר אחלציחה נמצא בית כנסת עתיק וקדום שפעיל עד עצם היום הזה. למרות שבעיר אין הרבה יהודים מרביתם עלו לישראל בשנות ה 80. זו חוויה מיוחדת להיכנס לבית הכנסת , החיבור ליהדות ומראות מגן דוד והארון מרגשים מאוד.

ההמלצה היא להגיע עם מדריך טיולים ולבקש ממנו במהלך הטיול שלכם שייקח אתכם לבית הכנסת של אחלציחה.

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

חשוב לדעת

דילוג לתוכן