Untitled-15-3

חשוב לדעת

בריכת הסודה בגיאורגיה

רקע

בצפון גאורגיה בחבל הקזבקי נמצא עמק טרוסו. זהו עמק יפהפה שמעליו יש מסלול ג'יפים ומסלול הליכה שלא כדאי לפספס. אם בחרתם ללכת מדובר על מסלול די ארוך שלוקח כ-16 ק"מ או בג'יפ עם נהג מקומי כ 45 דקות נסיעה. הדרך יפהפיה עוברת על שביל עפר לבן שמתחתיו זורם נהר , שמעליו כמו נימי דם, זורמים אשדי מים מתוך ההר מטה אל תוך הנחל מראה להתמוגג עליו. ברקע הרי הקווקז מתחכחים אחד בשני ונוגעים קלות בשמים התכולים. מרבדי צמחייה ירוקה עוטפים אותם כמו שמיכת קטיפה ירוקה. ומספקת את רעבונם הבלתי נגמר של עדרי כבשים רבים , המגיעים לשטחי מרעה אילו על צלעות ההרים.

אגב כבש הוא אחד המאכלים האהובים על הגאורגים ובכל נקודה כמעט באזור זה שהוא כפרי עם מרחבים אינסופיים תפגשו במנגל ועמדת שחיטה ליד. כן הגאורגים אוהבים לאכול ישר לצלחתם את הבשר.

נחזור לעמק טרוסו, טייולנו התחיל סמוך למרגלותיו של אחד מאתרי הסקי של גאורגיה עדות לכך היא רכבל המוביל למעלה ההר בו גולשים מתענגים על משטחי שלג אוריריים וקטיפתיים. הג'יפ איתו נסענו (עם נהג גאורגי מבוגר חייכן עם מספר שיניים שנעדרו מפיו). הגיפ פנה ימינה אל תוך אזור הררי ופתוח , זה התחיל בשטח מישורי מפותל ורחב ידיים , בדרך עברנו ליד אחד ממפעלי המים המינרלים הגדולים של גאורגיה. המשכנו בנסיעה שמכל שביב שלה, אנו מתפעלים . והאמת יש ממה : מהנופים הכל כך יפים של טבע אותנטי אצילי, בלתי נגמר ובלי יומרות והתערבות מיותרת של האדם.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
טיול ג'יפים בגאורגיה

הג'יפ המשיך בנסיעתו עד שעבר לצד ימין של הדרך , תוך שהוא חוצה את הנהר שזורם מתחת. כעת הדרך מתחילה להיות צרה להתפתל ולטפס לגובה. מדי פעם אנו מבחינים, על שביל הנסיעה שלנו, בקבוצות מטיילים מכל העולם. שעושים את דרכם לאחד הטראקים היפים של הרי קווקז בגאורגיה. 7 ק"מ בלבד מהגבול עם רוסיה. הדרך קופצנית וגופי נחבט תכופות בזגוגית החלון ובקירותיו הצרים של הג'יפ. צמיגיו עולים על הסלעים בקלות רבה. אך מטלטלת מאוד. לפתע מפנה הנהג את תשומת ליבנו לצד שמאל, למטה לעבר ערוץ הנהר , מים בצבע זהב -אדום בוהקים מלמטה. זהו מראה מיוחד במינו שלא ראיתי מימיי. מדובר על מעיינות טרמומינרלים תת- קרקעים הנובעים החוצה הישר אל תוך גוף הנחל. ומותריים צבע נחושתי ומעניין במיוחד באפיק הנהר.

 

מים טרמו-מינרלים בעמק טרוסו

הצמחייה שעוטפת את אזור הנהר צבועה בגווני ירוק רבים. טלטלי הצמחים מכסים את ערוץ הנחל כמו שיער על פדחת. הדרך נמשכה כ 45 דקות בג'יפ המתנועע מצד לצד כמו ליצן בקרקס. הגענו לאזור חנייה שמימינו יש גשר מעבר להולכי רגל , שחוצה את הנהר ומאפשר לעבור לגדה השנייה שלו. סמוך אליו קשורים 2 סוסים אל בריחי הגשר, שערם השחור בוהק ומתנוסס ברוח כמו דגל. זו השעה לרדת מהג'יפ לחלץ עצמות ולהתחיל ללכת.

פסענו בהנאה מרובה על הגשר , שמענו את שאון מי הנחל זורם וחוצב בסלעים ובאדמה תחתיו , בסוף הגשר יש בגדה השנייה שולחנות ישיבה , חנות למשקאות קלים וחטיפים. זו בהחלט נקודה לעצור ולאכול בה ארוחת צהריים. ממש מאחורי הבקתה של המזנון ישנה דרך מוזרה, יש לומר , בגלל שתוואי השביל תלול ולגובה. הציבו צמיגי רכב בשתי וערב , שהטיפוס אליהם אוביל אותנו הישר לשביל הליכה צר שמימין לו צלע הר ומשמאל עמק גדול רחב שמי הנחל זורמים בחלקו הקרוב.

לאחר הליכה של כ – 15 דקות שממול נופיהם של הרי הקווקז, שפסגותיהם נראות כמו חרטומים של הפרמידות במצרים. בסוף משעול הדרך הצרה העוברת בין שוליו של ההר למצוק. התגלה הפלא האמיתי :בריכת הסודה. מדובר על בריכה בצבע תכול בעלת מבנה מלבני.

הבריכה נמצאת למרגלותיו של הר יפהפה עם סלעים היוצרים טלאים מרשימים לכל אורכו. בחלקה התחתון של הבריכה יש מעין "משפך" בו יוצאים המים מן הבריכה וזורמים לכיוון הנהר. צבע הסלע נחושת , זאת בגלל החומרים שבמים שצובעים את הסלעים שבאפיק המים.

 

נחל זורם בעמק טרוסו

רצינו נורא להיכנס למים כי הם מאוד מזמינים ביופיים, איך שהתקרבנו לפי הבריכה, ראינו בועות אוויר יוצאות מתוך מרכז הבריכה. זאת הסיבה שהיא מכונה "בריכת הסודה". שכשכנו את רגלינו במים וגילינו מים קרים ברמות שלא הכרנו מעולם. בעידודו של הנהג המלווה שלנו גיאה החלטנו שלושת ילדי ואנוכי לעשות מעשה נועז ולנתר לתוך הבריכה הקפואה.

איך שקפצתי פנימה הרגשתי כאילו נכנסתי לתוך בקבוק סודה קפוא. הבריכה עמוקה מאוד ולא הגעתי לקרקעיתה. שנית המים קרים ביותר 5 שניות במים והפכתי ל"גוש קרח". לא פלא שהיינו המשוגעים היחידים שקיבלו את ההחלטה הנועזת לקפוץ למים בטמפרטורה שכזו.

התענגנו בישיבה לצד הבריכה תוך שאנו משקיפים על  חיתוכם הסימטרי של ההרים באופק .קבוצת צעירים רוסים הגיעה מולנו. והביטה בפליאה בגזים היוצאים מן הבריכה. כמה תמונות ואפילו טעימות של מי הסודה שהיו בעלי ארומה מיוחדת. קמנו מהגן עדן המרתק הזה ושבנו על עקבותינו. מפה המדריך שלנו לגאורגיה הוביל אותנו יחד עם הג'יפאי המיוזע אל בריכה סודית בטמפרטורה שפויה שבה הילדים יכלו להתרחץ בנחת. על הדרך למדנו מילה בגאורגית "מודי" שזה בוא. כלב סאן ברנרד נחמד קיפץ לתוך הבריכה ונהנה להתרענן כמו יתר אורחי הבריכה של הטבע . האמת יותר טוב ממלון…

איך מגיעים?

זהו מיקומה הגיאוגרפי של בריכת הסודה בקזבק גאורגיה : בריכת הסודה

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

חשוב לדעת

דילוג לתוכן