לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

טיול בהולנד

רקע

מסלול כוכב בהולנד

הולנד היא מדינה שטוחה ברובה ונוחה מאד להתמצאות, לנסיעה ולטיול.  היא ידידותית למטייל ומציעה מגוון של ערים, כפרים, אזורי טבע ואטרקציות לכל המשפחה.רבים בוחרים לצאת לטיול כוכב שמשמעותו – לינה במקום אחד או שניים מרכזיים ומשם יציאה למסלול יומי. בכל יום יוצאים  לכיוון אחר ובערבו של יום חוזרים למקום הלינה.מומלץ לבחור לינה במרכז הולנד, למשל בעיר אפלדורן באחד ממלונות רשת ואן דר פאלק. המלון נמצא במיקום טוב: סמוך ליציאה לאוטוסטרדה, 12 דקות נסיעה מארמון הט-לו, 14 דקות מכפר הקופים אפנהול, 13 דקות מפארק האטרקציות יוליאנה-טורן.

המלון: Van der Valk Hotel Apeldoorn – de Cantharel

אפשרות נוספת היא לינה בכפר נופש במרכז הולנד  de eemhof zeewolde שהוא אחד מכפרי הנופש הפופולריים בקרב ישראלים ולא בכדי. פארק המים בכפר הנופש נבחר לאחרונה לפארק המים הכי טוב בהולנד. יש בו מגלשות רבות, מגלשת גלים גדולה והכל בתוך דקורציה יפה. המסלול המוצע כאן מאפשר ביקור במקומות מוכרים אבל גם במקומות פחות מוכרים, מקומות מחוץ למסלול התיירותי הרגיל.

על הכותבת

רחלי לביא-דגן היא בעלת הבלוגזין רק-עתיק ומובילת טיולי וינטג' בהולנד. ישראלית שגרה כבר למעלה מעשור בהולנד, מטיילת מחוץ למסלול הטיולים התיירותי המוכר, כותבת ומתכננת טיולים בהולנד.

בלוגזין טיולים בהולנד – הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלה : הולנד. לטייל מחוץ למסלול

ימי הטיול

יום 1 – פרובינציית פלייבולנד Flavoland – הפולדר הצעיר ביותר בעולם

פלייבולנד היא הפרובינציה הצעירה בהולנד. בשנות הארבעים של המאה הקודמת הוחל בייבוש האזור שהיה למעשה הים הדרומי והפיכתו לאזור מיובש ומיושב. מי שרוצה לחוש את מרחבי הפולדר הירוקים מאופק אל אופק, שתעלות ישרות חוצות אותו וחוות בודדות פזורות במרחב, שיסע לפרובינציית פלייבולנד. האזור כולל מקומות ייחודיים, שמורות טבע, אי אחד שהפך לכפר דייגים ואי אחד שיובש וקיבל מקום של כבוד ברשימת המונומנטים של אונסקו.

מה מומלץ לעשות באזור:

*לבקר בכפר הדייגים אורק על גדותיה של ימת אייסל

*לבקר באי הקטן שחוקלנד שיובש ומשמש כיום כמוזיאון פתוח

*לבלות בשמורת הטבע   Nationaal Park Weerribben-Wieden

*לאכול ארוחת ערב בכפר בלט-שוטסלוט

כפר הדייגים אורק על גדות ימת האייסל

כפר דייגים קטן, אותנטי וציורי. בשל היותו כפר בעל צביון דתי לא מומלץ לבקר בו ביום ראשון בו כמעט כל המסעדות סגורות עד לשעות הערב וכך גם המוזיאון.

לראות ולעשות בכפר

*המגדלור

בצד המערבי של האי ניצב לו המגדלור בן 18 המטרים שנבנה בשנת 1844. עוגן משנת 1615 כנראה מספינתו של האדמירל הנודע ראוטר שוכן לו שם אחר כבוד. בחודשי הקיץ ניתן לטפס לראש המגדלור אשר עומד שם כבר מאז שנת 1617 . המגדלור ההוא אשר הופעל על בסיס פחמים כבר לא קיים. ב 1844 נבנה המגדלור מחדש בצורתו הנוכחית כך שהאור יגיע למרחק של 33 ק"מ. כתובת: Wijk 3-80, 8321 GA Urk

*מוזיאון הכפר

המוזיאון ממוקם בבית העיריה הישן מספר על חיי הדייגים בכפר. הים שהעניק להם את מחייתם, גזל גם חיים רבים. בסמוך למוזיאון ניתן לבקר בבית דייגים אופייני אשר בחודשי הקיץ "גרים" בו אנשים המציגים את החיים בכפר הדייגים. בימי ראשון סגור. פתוח מאפריל עד אוקטובר שני-שישי 16.00-10.00, נובמבר-מרץ שני-שבת 16.00-10.00. Wijk 2-2, 8321 EP Urk

*תצפית אל ימת האייסל ומונומנט לזכר הנספים בים. כתובת: Wijk 3-95, 8321 GB Urk

*לטייל בנמל ולאכול באחת מן המסעדות בנמל.

האי שחוקלנד

כבר בתקופה הפרה-הסטורית גרו כאן ציידים-אספנים ודייגים. עד המאה ה- 15 או ה- 16 (הדעות חלוקות) לא היה זה אלא חצי אי, אזור ביצתי משובץ בשלוש גבעות חול. את הגבעות האלה המתיישבים הרחיבו  והפכו לשלושה מרכזי התיישבות על האי. שלושת הכפרים הקטנים היו מוגנים יחסית ליתר חלקי האי אבל בזמן סערה גם הם הוצפו. הכפרים היו מחוברים ביניהם בקרשי הליכה. קרש הליכה הוא מעין גשר צר – רחובו ארבעים סנטימטרים וברובו ללא מעקה. בשל ההתיישבות שם, נסיונות ייבוש הקרקע של המתיישבים וכריית הכבול, נוצר תהליך של שקיעת הקרקע. בנוסף, הים נגס מן הקרקע עוד ועוד שטחים. ניסיונותיהם של 650 התושבים לחזק את הקרקע על ידי עמודי עץ וסכרים לא עמדו להם.  בשנת 1859 מחליט המלך ויליאם השלישי על נטישת האי. התושבים עניים והאי מסוכן מדי למגורי אדם. 635 תושבי האי נאלצים לפרק את בתיהם במו ידיהם ולעבור לערים וכפרים סמוכים.

לראות ולעשות

*להתחיל את הביקור במוזיאון האי שחוקלנד. במוזיאון ממצאים ארכיאולוגיים החל מהפרה-היסטוריה ועד ימינו.המוזיאון פתוח בימי שלישי עד ראשון 17.00-11.00. כתובת: Middelbuurt 3 8319 AB Schokland
*לצאת לטיול רגלי על האי. ישנם מסלולים שונים להליכה או רכיבה על אופניים (ניתן לשכור במקום).*לבקר בגן הגיאולוגי ובו פעילויות שונות לילדים הקשורות בממצאים הגיאולוגיים באזור החל מתקופת הקרח. (ניתן להגיע ברכב)Keileemweg 1 8319 AC Schokland פתוח בימי שבת וראשון 17.00-12.00 ובחודשי החורף עד 16.00. בחופשת הקיץ פתוח כל יום.

*בחלק הדרומי של האי (בעבר הכפר אמלורד) ניתן לראות שרידי כנסיה ואת יסודות בסיס המגדלור הדרומי (מסלול הליכה של כשעה מהמוזיאון).*בחלק הצפוני ניתן לראות את המגדלור המשוחזר ואת בית שומר הנמל. שם גם מקום הקבורה של חלק מן התושבים עם אנדרטה של שמותיהם. (ניתן להגיע ברכב לכתובת  Oud Emmeloorderweg 8319 AE Schokland, לפנות ימינה ולחנות ולהמשיך ברגל).

שמורת הטבע   Nationaal Park Weerribben-Wieden

זהו אזור ביצתי ייחודי מסוגו בכל צפון-מערב אירופה. המתיישבים החלו כבר במאות הקדומות לחפור את אדמת הטוף ולהשתמש בה לצרכי תבערה וכך בשל הכרייה ונסיגת הקרקע נוצר נוף ייחודי של ביצות, צמחיה ובעלי חיים ייחודיים לאזור. לראות ולעשות *במרכז המבקרים של השמורה ניתן לצאת לשייט, לקבל מסלולי טיול ברגל, באופניים או בסירה. פתוח בחודשים אפריל עד אוקטובר כל יום (17.00-10.00) מלבד ימי שני. בתקופה מאי עד יולי פתוח גם בימי שני החל מהשעה 13.00.

https://www.visitweerribbenwieden.com/tourist-info's/14014-Bezoekerscentrum-De-Wieden-%7C-St.-Jansklooster-Tour/

הכפר בלט-שטוסלוט

כפר השוכן בתוך שמורת טבע. זהו כפר דומה אך פחות תיירותי ומוכר מאחיו "התאום" חיטהורן. עד שנת 1959 היה נגיש אך ורק באמצעות סירות. ההווי המיוחד של כפר על המים נשמר גם לאחר חיבורו למערכת הכבישים. טיול בכפר בין בתים עם גגות קנה, גשרוני עץ מעל תעלות ושדות, ביקור במסעדה יסגרו לכם יום כפרי, ירוק ומרתק. מסעדת דה-בלט de Belt ( Havezatherweg 4

8066 PA Belt-Schutsloot)

אפריל-אוקטובר ימי שני סגור. נובמבר מרץ ימי שני, שלישי ורביעי סגור

https://www.debelt.nl/

פארקים ואטרקציות לילדים ובני נוער

*לבני נוער או טפסנים מנוסים: פארק טיפוס Paasloo  *לילדים הצעירים : Orchidee park פארק פרחים וחיות

https://www.orchideeenhoeve.nl/

 

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
סמטה בכפר הדייגים אורק בהולנד

יום 2– פרובינציית פריסלנד –פרובינציית המים על גדות הים הצפוני

זהו המקום לבילוי של יום קיצי עם נגיעות מסורת מקומית והרבה ספורט ימי.

מה מומלץ לעשות באזור

*ביקור העיר המבצר סלוטן *ביקור בכפר הינדלופן + ספורט ימי *ביקור בכפר וורקום  *ביקור בפלנטריום העתיק בעולם

סלוטן  Sloten

עיר פריסית טיפוסית מן המאה ה-13 אשר היתה בעבר עיר מבצר חשובה.

לראות ולעשות בעיר  *לחנות בחניון ולטייל לכיוון מרכז העיר *לטייל לאורך התעלה המרכזית *להגיע לשער העיר הימי ולטחנת-הרוח הסמוכה משנת 1755. שם ניצב גם תותח עתיק. בחודשים יולי ואוגוסט בימי שישי בערב מופעל התותח על ידי חברי מועדון הירי בעיר.

הינדלופן   Hindeloopen

כאן תוכלו לקחת חלק בספורט ימי מכל סוג, לטייל בסמטאות, לנוח בבתי קפה ונשום אוויר צלול של ים. לראות ולעשות *לחנות בחניון De Mekúljes, Hindeloopen ולצעוד כחמש דקות לכיוון העיר. *להגיע למרכז המבקרים  Dijkweg 1  8713 KD Hindeloopen  ליד הכנסי, שם תוכלו לקבל מפה ולבחור בפעילויות כמו ביקור במוזיאון, מסלול גלריות, טיול אופניים (להשכרה במקום) ועוד.*לטייל בסמטאות הכפר.

וורקום  Workum

מיקומה של העיר אפשר חיבור בתעלות כמעט לכל הערים והכפרים בפריסלנד וקשר דרך הים הדרומי לאמסטרדם, אנקהאוזן, הורן וקמפן וכך הפכה מרכז לתעשיית בניית סירות ושייט.

לראות ולעשות

*להצטרף לשעור גלישת רוח או לשכור גלשן באחד מבתי הספר המקומיים.

Suderséleane 7, 8711 GX Workum  KiteMobile:

De Haan Watersport: Algeraburren 27 8711 BR Workum

*לבקר בבית מלאכה  לבניית ותיקון סירות משנת 1782. בית המלאכה עדיין עובד והוא העתיק ביותר בכל צפון-מערב אירופה. Scheepstimmerwerf "De Hoop" : Séburch 7 8711EE Workum

*בוורקום נמצא בית הקברות היהודי העתיק ביותר בפריסלנד, משנת 1664. המקום נעול אך ניתן להציץ מבעד לשער.

Hearekeunst 2, 8711 HE Workum

הפלנטריום של איינסינגה בפראנקר Franeker

אייסינגה נולד בשנת 1744 כבן לחלקאי. בגיל 24 הוא מתחתן ועובר לגור עם אשתו בבית הזה בעיר פראנקר. מאחורי הבית במחסן הוא פותח בית מלאכה לטוויית צמר. הוא תאב דעת ולומד באופן דידקטי מתמטיקה ואסטרונומיה. בגלל החששות הכבדים  ששררו בעת ההיא  מפני עוצמת ושינוי  גרמי השמיים, אייסינגה בנה  מצפה כוכבים (פלנטריום)  בתוך חדר המגורים בבית שלו . זאת  כדי להמחיש לתושבי העיר  את מצב גרמי השמים ולהרגיע אותם במקצת.

הפלנטריום עובד עדיין ונחשב לאחד מהפלנטריומים הקדומים שנמצאו בעולם המודרני. בחדר המגורים ניתן לצפות  במפות האסטרונומיות  שלו ובאותו הזמן, במיטת-הארון בה ישנו ילדי הזוג. בקומה העליונה ,האטרקציה של האתר הזה, זהו הפלנטריום של אייסנגה. מומלץ ביותר!

פתוח כל השנה בימי שלישי-שבת 17.00-10.00 ובימי ראשון 17.00-11.00. בחודשים אפריל-אוקטובר פתוח גם בימי שני 17.00-11.00. Eise Eisingastraat 3

הפלנטריום של אייסינגה בהולנד

יום 3 – יום ערי ההאנזה

ברית ההאנזה פעלה בימי הביניים והייתה רשת מסחרית של ערים רבות באזור הים הבלטי והים הצפוני שמטרתה היתה הרחבת רשת המסחר ואפשרויות הסחר והגנתו. במקור כללה הברית ערים בגרמניה בעיקר אך בהמשך נכללו בברית גם ערים בפולין, נורבגיה, שבדיה, הארצות הבלטיות, בלגיה והולנד. בשנות השיא נכללו בברית גם ערים באנגליה, ברוסיה ובפינלנד. ערי ההאנזה בהולנד נמצאות כולן באזור הצפוני של המדינה, בפרובינציית אובראייסל וחלדרלנד שכן הן שכנו לאורך נהר האייסל שאיפשר סחר ימי.

מה מומלץ לעשות באזור:

*ביקור בעיר אלבורח

*ביקור בעיר דוונטר

אלבורח Elburg

העיר אלבורח הייתה בעבר כפר דייגים על הים הדרומי. בגלל שהיו הצפות רבות שהיו במקום, הוחלט  פה אחד להעתיק  את כל הכפר לאזור אחר.  בגלל השגשוג הכלכלי שלו בהמשך, הכפר  עבר לצפון הפרובינציה  בשנת 1367 – עד עצם היום הזה. הכפר תוכנן מחדש כעיר מבצר קטנה, עיר שכל כולה 250 על 300 מטרים.

מה לראות ולעשות בעיר

*לחנות בחניון Havenkade 8081 GP ELBURG

*לטייל לכיוון העיר העתיקה ולעבור דרך שער העיר העתיק

*לבקר במרכז המבקרים ולקבל מפה של העיר עם מסלול הליכה

*לראות את חומות העיר ברחוב 37    Westerwalstraat

*לבקר במוזיאון בית הכנסת פתוח בימי שלישי-שבת 17.00-11.00 Graaf Hendriksteeg 2, 8081 CH Elburg

דוונטר  Deventer

אחת הערים העתיקות והיפות בהולנד. בשל היותה אחת מערי ההאנזה ובשל משכנה על נהר האייסל, הייתה עיר מסחר שוקקת. בימי הביניים הייתה גם מרכז דתי-רוחני חשוב והובילה בתחום הדפוס.

מה לראות ולעשות בעיר

*להעפיל אל שכונת ההר Bergkwartier   דרך רחובות העיר המשובצים בבוטיקים ובתי קפה

*לרדת אל כיכר העיר דרך רחוב וואל walstraat העשיר בחנויות וינטג', ענתיקות ועוד

*לעצור להפסקת קפה בבית הקפה Tea-Rose

*לבקר במוזיאון דיקנס הקטן הפתוח רק בימי שבת Walstraat 20 7411GN Deventer

*לבקר במוזיאון הצעצועים. בימים רביעי-ראשון 17.00-11.00  Brink 477411 BV Deventer

אטרקציות באזור לילדים

מסלול רגליים יחפות – מסלול באורך של שני קילומטרים במים, בוץ, אדמת חמר ואולי אף גשם. בואו עם בגדים להחלפה כי מתלכלכים. במקום גם בית תה, חנות לממכר מוצרים מקומיים ואפשר גם להזמין סלסלת פיקניק לדרך.

Hof  van Twello Rijksstraatweg 17 7391

טיול חוויתי בהולנד

יום 4 – דרום הולנד

הפרובינציות הדרומיות של הולנד אמנם מרוחקות מעט אבל ביקור בהולנד לא יהיה מושלם ללא טעימה גם מן הנופים היפים והמיוחדים שלהן. המסלול לא יורד דרומה עד למסטריכט, אבל למי שרוצה לראות את העיר הדרומית היפה ואת נופי הסביבה הלא שגרתיים להולנד השטוחה, מוזמן להדרים עוד.

מה מומלץ לעשות באזור:

*ביקור בכפר של ואן-גוך

*ביקור בכפר הלבן

*מרכז אאוטלט מעצבים Designer outlet Roermond

 

נואנן – הכפר של ואן-גוך

בכפר הקטן הזה לא רחוק מן העיר איינדהובן מצייר וינסנט ואן-גוך בשנים 1885-1883 כרבע מעבודותיו, חווה אהבה נכזבת, מתעמק בחיי העוני של האיכרים ומתמחה בציור אנשי עמל.

מה לראות ולעשות בכפר

*לחנות בחניון Hof Van Wijck 21, 5671 KB Nuenen

*לטייל לאורך הרחוב הראשי רחוב Berg

*להציץ לבית של הוריו של ואן-גוך במספר 26

*להציץ לביתה של אהובתו במספר 24

*לבקר במרכז ואן-גוך במספר 29. הפתוח בימים שלישי-ראשון 17.00-10.00 ובחודשים יולי ואוגוסט גם בימי שני החל מ 13.00. בחגים סגור.

*לראות את בית טווה הבד. בית אופייני למאה ה- 18, במספר 40.

*לראות את הכניסה בה שירת אביו של ואן-גוך ככומר. 2 Papenvoort

*לבקר באחת מטחנות המים אותן נהג ואן-גוך לצייר. נמצאת מחוץ לכפר  Hooijdonk 10, 5674 PE Nuenen

תורן – הכפר הלבן

הכפר הידוע בכינויו הכפר הלבן הוא כפר שהוקם במאה העשירית לספירה. לצד דרך רומאית קדומה – דרך אשר הובילה  ממאסטריכט (בדרום) לניימכן במזרח – שתי הערים הן מתקופה הרומית.

מה לראות ולעשות בכפר :

*לחנות בחניה מחוץ לעיר העתיקה  Meers 7, 6017 BD Thorn

*לבקר בכנסיית סנט-מיכאל משנת 1860

*להקיף את הכנסיה לכיוון הכיכר Wijngaard

*לבקר במוזיאון ההסטורי במספר 14

*לטייל בין הבתים הלבנים ולהגיע לרחוב 5 Hofstraat לבית עם שלושת הקליעים, זכר למלחמה שהתרחשה כאן.

*לאכול בחצר מסעדת Fletcher Hotel-Restaurant La Ville Blanche Hoogstraat 2, 6017 AR Thorn

אטרקציות באזור לילדים

*פארק הרפתקאות Toverland  https://www.toverland.com/

*פארק הרפתקאות לקטנים https://www.avonturenparkvaldeludo.nl/

* פארק טיפוס וחבלים https://www.klimbosweert.nl/

*גן חיות בגני הטירה https://kasteelparkborn.nl/dierenpark/

יום 5 – הפולדר העתיק ביותר בהולנד

הפולדר ההולנדי  הראשון שיובש, הביימסטר. האזור שהיה בעבר ביצתי ויובש במאה ה-17 במטרה ליצור אזורי מגורים וחקלאות.

מה מומלץ לעשות באזור

*ביקור באלקמאר ובשוק הגבינות

*ביקור בכפר דה רייפ

*ביקור במוזיאון הטחנה

 

אלקמאר Alkmaar

כבר מאז שנת 1365 הפכה כיכר העיר מספר פעמים בשבוע לשוק גבינות ובכך הוכתרה בתואר שוק הגבינות העתיק ביותר בהולנד. כיום השוק נערך פעם בשבוע אך במאה ה-17 התנהל המסחר בכיכר שלוש פעמים בשבוע ובמאה  ה-18 ארבע. הדבר מעיד על חשיבות הגבינות ושוק הגבינות עבור כלכלת העיר.

 

מה לראות ולעשות בעיר : 

*לחנות בחניון Dijk 16-20, 1811 MB Alkmaar

*שוק הגבינות. מתחיל בדיוק בשעה 10 בבוקר. מומלץ להגיע לפחות חצי שעה מראש כדי לתפוס מקום טוב לצפיה בטקס מכירת הגבינות. בוקר – אפריל-ספטמבר,  יום שישי 13.00-10.00

ערב – יולי-אוגוסט, יום שלישי 21.00-19.00

שוק לילדים – יולי-אוגוסט, יום שישי  10.30, 11.00

*לשמוע קונצרט עוגב חינמי קצר בכנסיה הגדולה בשעה 12.00 או 13.00. Koorstraat 2  1811 GP, Alkmaar

*לבקר במוזיאון הגבינה https://www.kaasmuseum.nl/en/het-museum

*לראות את הבית עם הקליע, זכר למצור הגדול בזמן מלחמת שמונים השנה. Appelsteeg 2, 1811 NA Alkmaar

 

הכפר דה רייפ de Rijp

כפר דייגים מן המאה ה-17 אשר חזותו ומבניו הוכרזו כמונומנט מוגן. בתים רבים במרכז העתיק הינם מונומנטים וככאלה אותנטיים וחזותם מוגנת.

 

מה לראות ולעשות בכפר

*לחנות מותר בכל מקום

*לתת לרגליים ולעיניים להוביל אבל לא לפספס את הרחובות היפים: kerkstraat, grote Dam, kleine Dam, Rechtestraat.

*להמשיך ברחוב Rechtestraat עד סופו ולהגיע לתצפית על הפולדר

*לאכול במסעדת Het Wapen van Munster. Grote Dam 3, 1483 BK De Rijp

 

מוזיאון הטחנה

אם כבר ביקרתם בעבר במוזיאון הפתוח זאנסה-סכאנס או אם אתם מעדיפים לבקר במקום מעט פחות תיירותי, בקרו במוזיאון הטחנה. זוהי אחת מחמישים ושתיים הטחנות שיבשו את הפולדר במאה ה-17. ניתן לבקר בה ולראות כיצד היא עובדת וכיצד גרו בה. (מנובמבר עד מרץ  המוזיאון סגור)

פתוח עד אוקטובר כל יום 17.00-10.00. באתר מפורטים חודשי וימי הפתיחה.

 

 

 

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

דילוג לתוכן