לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

טיביליסי מלמעלה

רקע

רקע על טיביליסי

טיביליסי היא בירת גיאורגיה ונמצאת ביבשת אסיה. העיר ענקית עם מלא רחובות והסתעפויות שבלי נהג מקומי יש סיכוי שתלכו לאיבוד. המטבע המקומי בגיאורגיה הוא לארי אשר שווה כ 1.2 ש"ח. בטיביליסי לא חסר מה לעשות מדובר בעיר הגדולה ביותר בגיאורגיה מתגוררים בה כ 1.2 מיליון תושבים שזה כ 40 אחוז מכלל אזרחי גאורגיה. העיר היא מרכז תוסס ומלא חיים : מסעדות , בתי קפה, במרכזה זורם נהר מטקווארי (נהר הקורה בעברית). זהו נהר ענקי המתחיל בתורכיה חוצה את גיאורגיה ונשפך בסוף לים השחור.

בכל רחבי העיר ישנם גשרים המחברים בין שתי גדות הנהר אפשר לטייל לאורך הנהר ולהנות מזרימתו.

מאחר שטיביליסי עברה במרוצת חייה צורות שלטון שונות :מונגולים ,רוסים ,תורכים ועוד. צביונה הוא מיוחד מאוד ועשיר באלמנטים שונים הדבר בולט בבניית הבתים הצפופה ובנראות העיר. בולט בייחוד הישן מול חדש. כך שהתחושה בטיביליסי שמצד אחד תראו קניונים ,מוזיאונים מפוארים, כיכרות , בניין הפרלמנט המפואר ועוד לצד מבנים עתיקים וישנים כגון : כנסיות ומבני ציבור ומגורים לפני מאות שנים.

ברחבי העיר יש המון מסעדות המגישות את האוכל המסורתי של גיאורגיה כגון : חצ'פורי (מאפה עם שילוב של גבינות) , חינקלי (כופתאות בצק עם מילוי בשר) לחם גיאורגי ועוד. הגאורגים מאוד אוהבים את בשר הכבש ומטבח שלהם יש לו מקום של כבוד.

אפשר להתנועע בעיר ממקום למקום עם מוניות שמחירן מאוד זול נע בין 10 ל 30 לארי. כמו כן בטיביליסי יש היצע רחב של בתי מלון וגסטאוסים במחירים נמוכים מאוד מאילו הנהוגים בארץ ובמערב אירופה.

הבה נצלול לאיפה אפשר לטייל בטיביליסי? ואילו אטרקציות שוות כדאי לבקר בעיר המדהימה הזו.

גשר השלום

גשר השלום בטיביליסי הוא גשר יפהפה אשר נבנה לפני כ 12 שנים והוא בנוי מזכוכית ומתכת הוא מחבר את שני חלקיה של העיר (פארק רייק והעיר העתיקה).הוא דומה לצינור בצורה גלית. חלק טוענים שהוא דומה לרשת דייגים.אבל אין ספק שהארכיטקט האיטלקי שתכנן אותו הפגין ביצועים מופלאים ויוצאי דופן בסגנון הכולל שילוב קשתות רבות בתוך גשר. גשר השלום בלילה מואר וניתן לראות אותו מהפסגה הגבוה ביותר בטיביליסי. היכן שנמצא פארק השעשועים של טיביליסי(מתאתמינדה).ההליכה בתוך גשר השלום היא חוויה בלתי נשכחת בלב ליבה של גאורגיה.

אמא גיאורגיה

אימא גיאורגיה היא פסל ענקי , אליו ניתן להגיע עם רכבל מחלקה התחתון של טיביליסי, לא הרחק מפארק רייק ומהכדור הפורח הלבן. פסל יפהפה זה מגיע לגובה של 20 מטר והוא עוצמתי וגדול מאוד הוא ניצב בגאון מעל העיר, הוא נוסד בשנת 1958 ע"י הפסל הגאורגי אלוגלה אמשקולי ומטרתו לציין 1500 שנים להקמתה של טיביליסי. הפסל עשוי מאלומניום וצבעו אפור. והוא כולל אישה שאוחזת בידה האחת גביע יין ובידה השנייה חרב. סמל שאומר לאויבים חרב ולחברים כוס יין. פסל אמא גאורגיה נקרא גם :כרתווליס דדה. לגופה של האישה בגדים מסורתיים גאורגיים והיא ללא ספק הסמל של טיביליסי. הפסל נמצא בצד ימין שעולים על הגבעה מעל טיביליסי.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
גשר השלום בטיביליסי

מבצר נרקילה

בצידה הימני השני של הגבעה בטיביליסי , במקביל לאימא גאורגיה, ניצב מבצר נרקילה – אפשר להגיע אליו מאמא גאורגיה , בהליכה קצרה הכוללת ירידה בשביל ומדרגות. המבצר מאוד יפה והוא כולל חומה עם אבנים בעלי אופי אסיאתי. המבצר הזה הוקם במאה ה 4 לספירה.והוא חולש על כל העיר ניתן ללכת ברגל לאורך החומות ולאחר מכן להיכנס לתוך הכנסייה שבתוכו היא בהחלט מרשימה. אפשר לעלות אליו ברגל (בקיץ לא מומלץ). כחצי שעה במדרגות או בלארי בודדים דרך רכבל מפארק רייק. לרדת אפשר ברגל , יותר קל.

הגנים הבוטנים בטיביליסי

הגנים הבוטנים בטיביליסי נמצאים בחלק האחורי של מבצר נרקילה, יש שילוט בירידה במדרגות. מדובר בפארק בוטני ענקי עם פינות חמד , פרחים , הרבה צמחי נוי , שביל אספלט ארוך עולה מהכניסה כלפי מעלה. אם תסתכלו שמאלה , תראו למטה נחל זורם מתחת לגן. הכניסה לגן הבוטני יכולה להיעשות מלמטה מתחת למבצר נרקילה או מלמעלה סמוך לאימא גאורגיה. בכל אופן מדובר על הגנים הבוטניים הלאומיים של טיביליסי הכוללים למעלה מ 4000 זני פרחים וצמחים ואפשר לבלות פה שעות על גבי שעות. לאחר כחצי שעה הליכה תראו שביל שיפנה אתכם למפל יפהפה הנמצא בקצה הגן. למי שרוצה לחוות את הגן עוד יש למעלה מדרגות העולות לצד השני וכוללות עוד לראות מהגנים המופלאים הללו.

מבצר נארחילה בטיביליסי

העיר העתיקה בטיביליסי – אבאנוטובאני

מתחת לגנים הבוטנים מצד ימין תפגשו בעיר העתיקה של טיביליסי הנקראת "אבאנוטובאני" – באזור זה ניתן למצוא את בית המרחץ הפעיל של העיר , ניתן להיכנס לקבל מסאג' ולרחוץ במעיינות הגופרית , קרים או חמים , הכניסה כמובן בתשלום. איך שנכנסים לעיר העתיקה תראו בצד ימין מבנה עם שיש בעל צורה גבוה ומיוחדת זהו בית המרחץ הנקרא "מרחצאות אבאנוטובאני" במקום כ 6 חדרי חמאם עם גופרית. העיר העתיקה כוללת מסעדות השזורות לצד מבנים עתיקים ונחל הזורם מתחת. אם נתרגם את המילה אבאנו (מרחצאות) טובאני(רובע). אגב המילה טיבילי מתייחסת למרחצאות. חוקרי היסטורי סבורים שהמעיינות הללו היו פעילים בטיביליסי העתיקה כ 700 שנה. מסביב יש מבני מגורים קדומים שכדאי לעבור לידם.

אם תמשיכו לאורך השביל תגיעו לגשר מעניין עם מנעולים רבים קשורים עליו. ואם תמשיכו עד הסוף תגיעו למפל, זוגות נשואים באים להצטלם והרבה תיירים מגיעים לשם. מדרגות לוליניות יעלו אתכם מהעיר העתיקה למעלה.

בית הכנסת הגדול של טיביליסי

עוד מקום שמומלץ לבקר בו הוא בית הכנסת בטיביליסי מדובר על בית כנסת  ענקי עשוי לבנים בצבע כתום- חום. וויטרנות עם סמל מגן דוד עליהן . בית הכנסת הוא פעיל. ושי בו שתי קומות הראשונה מיועדת לתפילות יומיומיות ואילו הקומה השנייה לתפילות בחגים.הוא נוסד בשנת 1900 בערך. הוא רחב וגבוה מאוד, גובהו כ 15 מטרים. בפנים יש אולם תפילה מרשים ובכניסה אליו מגן דוד ענקי מעץ. הבית כנסת נמצא ברחוב – לסידזה 43 בטיביליסי. בכניסה יש שער ומדרגות . בית הכנסת פעיל כמעט כל ימות השבוע ופתוח למבקרים ולתפילות.

אמא גיאורגיה

פארק השעשועים – מטאתסמינדה

מדובר על פארק שעשועים ענקי הנמצא בנקודה הכי גבוהה בגאורגיה. ויש בו את הפנורמה הכי יפה על העיר. הוא קיים עוד מהתקופה שהרוסים שלטו פה ועד היום. הוא כולל שלל אטרקציות כגון: רכבת הרים, רכבת שדים, מכוניות מתנגשות, נדנדות מסתובבות, רכבת הרים בתוך מים והאטרקציה הגדולה היא הגלגל הענק הממתנשא לגובה של כ 80 מטרים ועוד. במקום מזנונים קלים המוכרים פופקורן , חטיפים ושתייה קלה , אוכל מהיר ומסעדה הפונה לנופה של טיביליסי בחלק התחתון של הפארק.

הכניסה למתקנים כרוכה בתשלום דרך כרטיס שאתם משלמים עליו והוא נטען או דרך תשלום מזומן. העלייה לפארק מטאטסמינדה. אפשרית ב 2 דרכים עליה בקרונית פוניקלור- מדובר על קרונית חשמל שלוקח לה כ 3 דקות להגיע למעלה אבל יש לה 2 חסרונות לדעתי : הראשונה היא יקרה מאוד עולה כ 20 לארי לאדם והשנייה זמני המתנה ארוכים גם בקופות וגם בתור לקרונית. צריך לחכות כ 15 דקות , כי היא צריכה להיטען בחשמל לפני שהיא עולה למעלה. מומלץ לעלות במונית ב 17 לארי יותר יעיל.

הפארק פתוח גם בשעות הערב.

אגם הצב – קוס -תבא

פארק הצב הנקרא בפי המקומיים "קוס – תבא" מדובר על אגם גדול בו ניתן גם לרחוץ יש בו שייט ואטרקציות נוספות כגון אומגה ושייט.אפשר ללכת לאורכו ובתוכו יש בו גם מתקני כושר , מסלולי הליכה, מסלולי אופניים, מסעדות , בתי קפה, קפיטריות ועוד אפשר להגיע עם מונית או ברכבל.

זהו קצה המזלג על טיביליסי יש בה מקומות רבים נוספים לראות. טיביליסי עשירה באטרקציות אילו המומלצות ביותר והמתוירות ביותר. ישנן גם אטרקציות רבות נוספות כגון: גן החיות של טיביליסי, כנסיית השילוש הקדוש , המוזיאון הלאומי, אגם טיביליסי ועוד ועוד.

היכן לאכול בטיביליסי

ישנן כמה מומלצות אילו שביקרתי בהן ומומלצות הן מסעדת tifilisy  מסעדה המגישה אוכל אותנטי כגון: חנקילי ושיפודי כבש , בשר או עוף ועוד. השירות אדיב והאוכל טעים במסעדה זו. נקודה במפה היכן שנמצאת המסעדה : Tifilisy – Resturent

מסעדה נוספת המתאימה לערב נמצאת בשדרת המסעדות – אזור שוקק חיים ומואר בשעות הערב עם מוזיקה ואוכל טוב. המקום נמצא לא רחוק מגשר השלום של טיביליסי ונקרא : Kalla  המקום הוא בית קפה המגיש גם קוקטיילים ומשקאות אלכוהוליים בליווי של חצפורי על כל סוגיו ובעיקר מאכלים חלבים. טעים ומלא אנשים.

היכן לישון בטיביליסי

בטיביליסי יש מלא בתי מלון וגסטהאוסים. שניים בהם לנתי ומאוד מומלצים גם בגלל מיקומם המרכזי וגם בגלל הניקיון , רמת האבזור ושירותי הדלפק שלהם. הראשון הוא : Elea Old Tbilisi Hotel  מלון מעולה עם אחלה שירות הייתה הפסקת מים קתצרה נתנו לנו יין איכותי מחבל קאחתי , נתנו לנו גם לעזוב את החדר מאוחר יותר אחלה מלון יש גם ארוחות בוקר קונטיננטליות במלון. המלון השני עם חדרים ממש גדולים ומרווחים ופונים לנוף של העיר טיביליסי זהו מלון Flower. במלון מוגשות ארוחות בוקר על מרפסת שבגג המלון הצופה לכל העיר.

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

דילוג לתוכן