לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מפלי גוולטי בחבל קזבקי

רקע

רקע חבל קזבקי

גיאורגיה הוכיחה שוב ושוב שהיא יעד טיולים מובחר. לא סתם מגיעים רבבות חובבי טיולים hiking מהעולם כולו לטייל בצפון גיאורגיה. ואם לדייק, לטיול בחבל קזבקי שבצפון המדינה. הנופים שובי הלב, הנחלים הפועמים כמו לב המזרים דם ללא הרף לכל חלקי הגוף, ההרים האימתניים והגבוהים שעוטפים כל פינה בחבל ארץ מרתק זה. הפכו את חבל קזבקי לטראק אחד גדול ומיוחד.

חבל קזבקי כולל בתוכו את שמורת מפלי גוולטי , את הר קזבק המופיע בכל פינה עם פסגתו הלבנה משלג גם בחודשי הקיץ, לא פלא שמדובר בהר המתנשא לגובה של יותר מ- 5000 מטרים.

הר קזבק נמצא ממש על הגבול בין גיאורגיה לרוסיה הנמצאת 7 ק"מ מפה בלבד.

שלל אפשרויות הטיול הפרוסות בפני המטייל הפוטנציאלי, מאפשרים גם למשפחות וחובבי טיול שאינם מטיבי לכת לפקוד את האזור ללכת ולהנות מטבע עוצמתי חסר פשרות. מאוויר נקי מזיהום, מאבק ומאובך. שייתן לריאות שלכם מנת חמצן מזוקקת כהוגן. תוסיפו את המים הנקיים שאפשר לשתות מהם ולהתענג על טעמם המתוק והנקי וקיבלתם פה חוויה בלתי נשכחת.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
הנוף בדרך למפלי גוולטי

מפלי גוולטי

מפלי גוולטי הם מפלים יפהפיים, מסלול טיול מסומן עם שביל שעובר בין צמחייה מוריקה ופריחה ססגונית, די מוזר בתור ישראלי לטייל בשיאו של הקיץ חודש אוגוסט ולפגוש בפריחה וירוק עד בעיניים. והמים הרבים הנשמעים ונראים היטב בכל קטע של המסלול היפהפה המוביל מקפיטריה שכוחת אל באזור ההררי של גיאורגיה. מתבלת את הטיול בנופך ציורי, שופע עם טבע בלתי נשכח.

מי שלגים שהפשירו מן הרי קווקז זולגים ממרום גובהם למטה ומתנקזים אל תוך מפלי גוולטי החלומיים הנשפכים מגובה של כ- 10 מטרים ואילו עוד מפלי גוולטי הקטנים.

שימו לב למפלי גוולטי הגדולים עליכם ללכת בכיוון אחר (מהחנייה) והם מרוחקים יותר מהקטנים שלפי דעתי מרשימים מאוד גם כן. יש שילוט במקום.

זרימת נחל בגיאורגיה

תיאור המסלול

למפלי גוולטי ישנם מספרי מסלולי טיול, הקצר בינהם אורך כ -20 דקות , הוא מתחיל בתוך שביל רחב ידיים שאפשר להגיע אליו רק עם ג'יפ מהדרך הראשית, חייב לציין שהגענו עם נהג מקומי לנקודה המרוחקת כ – 1.5 ק"מ בלבד מהכביש הראשי, אך הדרך פתלתלה בעל אופי של טיפוס שלא יתאים לרכב אינו 4 על 4. המפלים נמצאים בחלק העליון של שמורה מעל חניון עפר צר.

המסלול מתחיל בחציית גשר, מדרך העפר הראשית ,שעובר לגדה השנייה של הנחל הזורם מתחת, מפה הולכים עם השביל כל הזמן בתוואי עולה , בתחילת המסלול ישנו שילוט בשפה הגיאורגית ובאנגלית "Gvaleti Small WaterFall" , המתאר את המרחק והזמן המשוער להגעה למפלי גוואלטי(בהנחה שלא תעצרו כל רגע – שבפועל קשה מאוד לעמוד בפיתוי).

שילוט מפלי גוולטי
שילוט מפלי גוולטי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ההליכה כרוכה בעלייה, בתחילה קלה ולאחר מכן הופכת לתלולה וקשה יותר, אם זאת משפחה שרגילה לטייל בארץ תוכל להתמודד איתה די בקלות. כי המרחק הקצר יחסית מאפשר לצלוח את המסלול.

ההליכה עוברת בתוואי שאינו מוצל תחת קרני השמש היוקדות, אך מומלץ בחום לעצור בנקודות מוצלות ,ללגום ישירות מים מהנחל הזורם ואף למלא בקבוקים. מוזר ולא נתפס שהדבר מתאפשר. ובכן במדינה כמו גיאורגיה שיש בה שפע של מים רב כל כך , זה אפשרי מאוד.

בתחילת הטיפוס, תבחינו מימינכם בזוג צימרים בודדים עם גגות מחודדים הנראים בלב השמורה. משם המשיכו לעלות עם השביל למעלה, אם תסתובבו לאחור תראו את הרי הקווקז הגבוהים למרחוק ואת הסלעים והצוקים הנתלים בחוזקה על צלע ההר עליו אתם מטפסים.

במהלך המסלול ישנם מפלונים קטנים , זרימת מים חזקה בתוך סבך של צמחייה, המפלסת את דרכה במהירות מפסגת ההר למטה. כוח התאוצה של הטבע מאפשר למים לזרום בקלילות וברכות על הסלעים והצמחייה שבערוץ הנחל.

לאחר הליכה של כ- 20 דקות שלוותה בלא מעט עצירות, בגלל היופי של המסלול. מגיעים לפסגת הטיול "תרתי משמע" מפלי גוולטי (בגיאורגית "נחש") זאת בגלל המבנה העקלקל של המסלול דמוי נחש. מראש הצוק שממול זורמים להם בחוזקה ונשמעים היטב מפלי גוולטי, אשר דופקים בקול רם , כמו מתופף על תופים ,על בריכת המים שבתחתיתו.

המים קרים מאוד אבל לנועזים שבינכם אפשר לרחוץ תחת המפל, הבריכה אינה עמוקה ומגיעה בקושי עד לברכיים, זאת בגלל ששטח הבריכה קטן והמים זורמים בערוץ הנחל למטה. מפלי גוולטי נחשבים ליעד פופלרי ובאמת פגשנו מטיילים מהארץ ומחו"ל בודדים ובקבוצות.

מים זורמים -מפלי גוולטי

איך מגיעים ?

המלצה אישית שלי קחו נהג מקומי הכבישים נורא צרים ומפותלים וגם לא ראיתי כל שילוט למפלים, הנהג פשוט נסע צפונה עם הכביש ופנה שמאלה באחת הפניות , מהכביש הראשי שעובר אחרי העיירה הקסומה סטפנסמינדה , עיירה זו בה ישנו נמצאת מתחת להרי הקווקז. ישנו רק כביש אחד ראשי באזור זה מסביב הכל הרים , מספרו E117. אם אין לכם תוכנת ניווט קשה מאוד להגיע לתחילת המסלול של מפלי גוולטי.

היכן מומלץ לישון באזור  : Hotel Oxygen מלון מאוד מומלץ נקי מסודר פונה לנוף הררי בעלת הבית מאוד מאוד אדיבה חייכנית ונחמדה והמחיר ממש זול.

 

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

חשוב לדעת

דילוג לתוכן