לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

הכנסייה הגרגטית בגאורגיה

רקע

אוהבים כנסיות על הרים גבוהים שמחובקים לשמיים? אז כדאי שתכירו את הכנסייה הגרגטית (כנסיית טרנטיני ) בחבל הקזבגי שבצפון גאורגיה. מעבר לערך התרבותי – דתי של כנסייה זו. מדובר על נקודת נוף מהיפות בצפון גיאורגיה. שתגרום לכם להתמוגג הכנסייה נמצאת על הר בגובה כ 2100 מטרים. ובפסגתו ניצבת לה הכנסייה הגראגטית (טרנטיני). הנסיעה כוללת טיפוס תלול מאוד, מאתגרת ודורשת ג'יפ חסון. אנחנו שכרנו נהג מונית שהגיע עם ג'יפ מיוחד המצוייד בהמון כוחות סוס ועבירות שטח. (אגב טווח המחירים הוא בין 100 ל 150 לארי) ומשך העלייה עם הג'יפ היא כ – 20 דקות לערך.

אנחנו עלינו את ההר במהלך אוגוסט ובג'יפ אין מזגן, המזל שמדובר על נקודה גבוהה שיש בה אוויר צונן. הדרך כללה לא מעט סלעים עיקשים שכדי לעבור אותה הג'יפ הטלטל מצד לצד. וגם קיפץ לו מדי פעם כמו איילה המנתרת על הסלעים.

נשאלת השאלה האם זה שווה את זה? ובכן התשובה חד-משמעית היא כן. זו אחת מנקודות העניין שחובה לבקר בהם אם הגעתם עד לקצה הצפוני של גאורגיה.

גם הדרך יפה כללה קצת צמחייה , גם קוצנית ,גם ירוקה אבל הנחל שזרם בעוצמה בצבע לבן -אפור הוסיף חן לנסיעה. שמעפילים לפסגת ההר ומגיעים למתחם הכנסיות המרשים. מעבר למבנה היסטורי יפהפה, יש נופים חלומיים מסביב הגורמים להתרגשות משהו ולהתפעמות. בעיקר הר קזבק הנראה בבירור עם פסגתו המושלגת.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן
הכנסיה הגרגטית בגאורגיה

בפסגה ישנו מתחם של שני מבנים מיוחדים המרכיבים את הכנסייה הגראגטית (טרנטיני) המכונה גם כנסיית השילוש. שנכנסים למתחם יש דלת ענקית וכבדה ממתכת עם פיזולים ועיטורים מיוחדים. אלמנט מאוד ייחודי , הדלת מובילה לתוך חלל המבנה הראשון (מגדל פעמונים) שהיציאה ממנו מובילה למעיין חצר עם מרפסת ענקית, המשקיפה על רכס הרי הקווקז ועל בתי הכפריים למטה. הכפר המרכזי והמוכר הוא כפר סטפנצמינדה (שבו גם ישנו).

הנוף פתוח מרהיב עין ומרשים ביופיו, רכס הרי הקווקז נראה בבירור בצבעים של ירוק בהיר מהול באפור, ההרים נוגעים בשמיים התכולים שלמרגלותיהם הכפרים של חבל קזבק.

 

כנסיית טרנטיני בגאורגיה

הכנסייה הגרגאטית הוקמה במאה ה 14 לספירה, במקור במטרה להעלים את עבודת האלילים(הפאגנית) ולהעלות את נס הנצרות על ההר.במבנה השני הגדול יותר הנמצא במרכז הר יש עיטור של צלב ענקי ועל קודקודה כיפה בצורת משושה(כיפה זו יש גם במגדל הסמוך). לאוהבי לכת יש אפשרות לעלות ברגל את ההר מדובר על כשעה בעלייה  מהכפר הקזבקי סטפנצמינדה, שאגב ממנו ניתן לראות את הכנסייה גם בלילה מוארת וגם ביום, מדובר על מראה מיוחד במינו.

בשנת 2018 ממשלת גאורגיה הכשירה גם דרך שעבירה לכלי רכב פרטיים אך פעמים רבות היא נסגרת בגלל בעיות בטיחותיות (סלעים שנופלים ,חורים בכביש גשמים ועוד).

הכנסייה נמצאת במבנה השני , מדובר בכנסייה מרשימה ויפה , חשוכה עם נרות בפנים, חל איסור לצלם בתוך הכנסייה. בתוכה יש דמויות מהנצרות וסממנים של פולחן נוצרי כגון : במה לנאומים ונשיאת תפילות. במקום אין כיסאות ישיבה, אך יש חנות קטנה למזכרות .

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

חשוב לדעת

דילוג לתוכן