לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

אנדרטת הידידות בגודאורי

רקע

העלייה לצפון גיאורגיה טומנת בחובה סודות רבים. הנופים הכל כך מיוחדים ההרים האינסופיים שנישאים לגובה כל כך רב ופסגותיהן פשוט פוגשות ונוגעות בשמיים. תופעה על טבעית שהזכירה לי הליכה בכוכב לכת אחר. גודאורי נמצאת למעשה בחבל הקזבק בחודשי החורף מדובר על עיירת סקי גאורגית. ואיך זה קורה שבגאורגיה יש אתרי סקי הרי אנו מכירים אתרי סקי באיטליה, המונבלאן בצרפת  וכדומה. ובכן בגלל שגודאורי נמצאת בקצה  הצפוני של הדרך הצבאית בהרי הקווקז הרמים. היא ניחנה בתנאים מצויינים המאפשרים סקי בחודשי החורף. יש פה המון בתי מלון וצימרים מפנקים במחירים מצחיקים. ואילו בחודשי הקיץ ניתן להגיע ולטייל כאן אחד המקומות המיוחדים בגודארי היא אנדרטת הידידות בין רוסיה לגאורגיה.

זוהי אנדרטה אשר הוקמה ע"י הרוסים ,שמי שלא יודע למעשה גאורגיה הייתה חלק בלתי נפרד מברית המועצות. או במילים אחרות רפובליקה של ברית המועצות בין השנים 1922 עד 1990(פירוקה של ברה"מ).

האנדרטה הוקמה בשנת 1983 כאות לידידות בין רוסיה לגאורגיה, האנדרטה ניצבת על הר גבוה מאוד וחולשת על נוף מהמם ביופיו . האנדרטה מורכבת על קיר אבן ענקי שבחלקו התחתון יש קשתות שהן מעין מרפסות מהן אפשר להביט היישר אל עבר הרי הקווקז הצבועים בירוק עדין..

האנדרטה היא מקבץ ציורים ענקיים עם כתובות ברוסית. היא מחולקת לשני חלקים : חלק אחד גאורגי וחלק אחד רוסי. החיבור בן השניים  בא לידי ביטוי במונומנט בו מופיע אימא רוסיה אוחזת בילד גאורגי. כמו כן מופיעים  בו שלושה פרשים על סוסים.

השכרת רכב בחו"ל
למחירים מיוחדים להשכרת רכב בחו"ל לגולשי האתר לחצו כאן

המקום המקסים הזה נמצא בגובה מטורף של כ 2,200 מטרים , האוויר פה צלול ברמות ,הראות מדהימה, בייחוד של ההרים ושל השמיים. מהחניון  לאנדרטת הידידות תפגשו דוכני מזון המוכרים : כוסות עם פטל, צ'ורצ'חלה (הממתק הלאומי), פיתות גרוזיניות,דבש, מזכרות, חצ'אפורי ועוד. האנדרטה בנויה על רחבה גדולה שחלקה בולטת החוצה והיא מעיין מרפסת צפה באוויר. כל מתחם האנדרטה בנוי במבנה של קשת גבוהה ומרשימה. שעליה אריחים רבים שיחד מרכיבים כמו פאזל את הציורים בעלי המשמעות.

מתחת לציורים, ישנם קשתות אבן המתחברות אחת לשנייה שמכל אחת מהן, כמו מתוך חלון, יש מרפסת עם מעקה הצופה לנוף. הרים גבוהים, למטה בוואדי יש מעין בריכה כחולה הנראית היטב. וכל המיטב של גאורגיה אפשר לראות מהמרפסות הללו. כך שהרווח כאן כפול ומכופל גם ביקור באתר היסטורי וגם ביקור בנקודת תצפית מהמובחרות בגאורגיה.

לסיכום : טיול לגג העולם.

אפשר גם לרדת מתחת לאנדרטה, יש שביל המוביל לתוך קצה הצוק, שממנו יש תצפית משגעת אל כל אזור הרי הקווקז. אם תגיעו לפה בחורף אפשר להשכיר אופנועי שלג ולרכוב עליהם. כמו כן יש מראש הצוק גם מצנחי רחיפה.

אזור החנייה בתשלום, אך ממנו יש שביל מונגש של כ- 200 מטרים המגיע עד לאנדרטה.

אנדרטת הידידות בגודאורי

איך מגיעים לאנדרטת הידידות בגודאורי?

קישור למפה : אנדרטת הידידיות הין גאורגיה לרוסיה

המלצות נוספות לטיולים בחו"ל

חשוב לדעת

דילוג לתוכן