Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פארק יקום

בין כביש החוף (כביש 2) הסואן לבין המושבים יקום ואודים נמצאת שמורת טבע ציורית ושמימית. שמורת שער פולג. בחיקו של אגם פארק יקום. אשר בימות החורף, מימיו מתערסלים להנאתם תחת עצי איקליפטוס עבי כרס. שטח זה נמצאת שמורת הטבע שער פולג. הקרויה גם שמורת אודים או פארק יקום. זוהי שמורת טבע ההמופרדת לשני חלקים מעניינים מאוד. ע”י רכס כורכר גבה קומה. אליו מטפסים ומגיעים בעזרת שרשרת מדרגות עתיקות. אם תהיו בשקט, תשמעו את ציוץ הציפורים ואת קול המיית המים. אגב, רבים נוהגים להתבלבל עם אגמון פולג -בריכת אודים .שנמצא בצד השני ליד היישוב אודים וגם אליו מומלץ להגיע.

האורות המוחזרים לפרקים מן האגם הנמצא בלב השמורה. מקדמים את פני הבאים לשמורת הטבע שער פולג. שביל טוב להליכה (שאינו מונגש), מופרד בין שדרת איקליפטוסים ישישים לבין רכס כורכר שעל הכסל שלו צומחים בתקופת החורף רדידי יופי: פרחי כלניות, פרחי רקפת ורדרדים, וגם אירוס ארץ -ישראלי הזורח בצבעי לבן צהוב חגיגיים.

כאשר הגעתם מאזור החנייה ונכנסתם דרך מדרגות לתוך שמורת יקום, פנו שמאלה, מימינכם תראו את האגם ומשמאלכם מרבדים ירוקים של חמצוצים נטויים (שהם סוג של גיאופיט) שבעת זו נמצאים בשיא אונם. המרבדים הירוקים מתכרבלים ואורגים על מותנה של הגבעה מעל שביל ההליכה, שטיח ירוק מהודר. עצים עירומים – ללא כסות נראים בבירור לצד חורשת אורנים בצבעי ירוק עד – שמהן נובעים אצטרובלים חומים. לצד החורשה פינות ישיבה המאפשרות לשבת להתענג ולהירגע בחיק הטבע.

פארק יקום

מנקודה זו נמשיך עם סימון השבילים ימינה, עד אשר נגיע להצטלבות: ימינה, לטפס על רכס הכורכר. או שמאלה, לשביל עם מעקה שעוקף את  הרכס מצד שמאל. בחרנו לטפס מעלה על הרכס על -גבי המדרגות העתיקות. אכן לא התאכזבנו, גילינו במעלה ההר, שמורת טבע יפהפייה. מעוטרת בגיבובי סלעים מקושטים בהרבה ירוק ופרחים עונתיים.  שביל הליכה צר חורץ את רכס הכורכר שממנו ניתן לתצפת על הביצות של שמורת אודים ובוסתן אפרסמונים בצד מזרח, ומהעבר השני ,מערבה, פארק יקום שנמצא בתוך שטח השמורה עם האגם. מראש הרכס ניתן להשקיף, בכיוון מערב, על מחצבה עתיקה שהייתה כאן ועל תל פולג.

טלאים ,טלאים של טבע עצמתי רקום כמו תחרה בתוך מסתורי הארץ, ציפורי שיר כחולות כנף נוחתות על העצים ופוצחות בזמר ושיר, ברווזים משייטים במימיו של נחל פולג הזורם סמוך לרכס הכורכר שברקע נשמעים קולות הרכבים המניפים וחותכים בעצמה את האוויר הפתוח. שמגיעים לסוף הרכס עומדות בפניכם שתי אפשרויות: 1.ירידה ימינה 2.ירידה שמאלה לכיוון צמחיית הקנה. בתקופת החורף ישנן שלוליות מים רבות אז אין אפשרות לפנות ימינה(אלא אם הצטיידתם במגפיים). לקחנו את הפנייה שמאלה והמשכנו ללכת עם סימון השבילים. השביל המתפתל לקח אותנו למעין ג’ונגל וסבך צמחיית קנה. שלאחריה שמאלה חזק, מטע עצי אפרסמון שהשילו את בגדיהם מהחורף הקר והגשום.

שמורת יקום

לאחר הליכה של כ- 10 דקות לערך הגענו שוב להתפצלות. ימינה אל המושבים או שמאלה חזרה לתחילת המסלול. פנינו שמאלה ופסענו על שביל צר שעובר בין קפליו של רכס הכורכר ונחל פולג. השביל עם מעקה ברזל, נותן תחושה של הליכה בין שמים לארץ שבצד שמאל נהנים מחסותו וגבו של רכס הכורכר עליו טיפסנו בהתחלה. אדוות המים בעקבות מסע הברווזים בנחל, נראה באופן ברור. סונטה של טבע עם צמחייה, מים ובעלי חיים. מומלץ שתגיעו בשישי לשמורת יקום, המקום ריק לגמרי.מומלץ מאוד להגיע לשמורת שער פולג בתקופת החורף /האביב שהשמורה שוקקת חיים בכל עבר. מי האגם מזוהמים ואינם ראויים לרחצה או שתייה.

שמורת אודים

הוראות הגעה לפארק יקום:

שימו בוייז : פארק יקום .
אתם תעברו 2 מעברים עם שילוט ירוק : “שער פולג” לאחר מכן תגיעו לאזור חנייה ענקי, תחנו שם את  רכבכם , לכו קצת דרומה עד שתבחינו במבנה של משאבות מים ממש לידו תראו חור גדול בגדר , היכנסו שם תחילת המסלול. למי מתאים: משפחות עם ילדים, זוגות, מטיילים עם כלבים. נגישות: אין בכלל. בתשלום: לא.
למי שאין וויז אם באתם מדרום סעו על כביש החוף פנו ימינה לכיוון קיבוץ יקום, תגיעו לתחנת דלק , המשיכו בנסיעה בתוך הכיכר ימינה וכל הזמן ישר עד שתגיעו לאזור חנייה ענקי (של פארק יקום – אולם שמחות) חנו שם, השמורה נמצאת בחלק הדרומי של החנייה. חשוב : אין שירותי אשפה בשמורה – נא אספו את הזבל אתכם.

קישור למפת המסלול מצורפת בתחתית הפוסט.

מה בסביבה:

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק יקום

מיקום במפה

דילוג לתוכן