שמורת נחל תנינים יפה

רקע

שמורת נחל תנינים הינה שמורת טבע הכוללת שלל מרכיבים שהופכים אותה לשמורה מהנה ביותר . אמנם לא תמצאו כאן תנינים , אבל אמות מים, נחל יפה הנשפך לים ועתיקות כן.השמורה נמצאת באזור מישור החוף הצפוני.

מה מומלץ לראות בשמורת נחל תנינים ?

  • שביל הליכה לאורך נחל תנינים באורך כולל של כ 1.6 ק"מ.
  • הליכה במסלול רטוב של אמת מים רומית קדומה , אורכה כרבע קילומטר וגובהה פחות מחצי מטר – חוויה לילדים.
  • מפעל צינורות החרס התת קרקעיים הקדומים ששימשו לטובת ייבוש הביצות.
  • סכר רומי קדום – שרידים של סכר רומי שהיה חלק ממפעל המים האדיר של קיסריה. מטרתו הייתה להביא להעלאת ריכוז כמות המים בנחל תנינים ומשם מימיו הוזרמו לעיר קיסריה.
  • שרידים של טחנות קמח קדומוץ שעשו שימוש באנרגיית זרימת המים בכדי לפעול.

תיאור המסלול בשמורת נחל תנינים

במהלך חג הסוכות ביקרנו בשמורת הטבע נחל תנינים. שמורה מופלאה ומיוחדת מאוד, אחד הדברים המרשימים בה הם המים בנחל בצבע  כחול וצלול ביותר. מה שמקנה לשמורה נופך ייחודי ושלו. האטרקציה השנייה בשמורה זו הוא הסכר הישן אשר נועד לאגור מים באגם, לימים יבשים ולשימושים שונים שהיו בסופה של התקופה הרומית ובתחילתה של התקופה הביזנטית כגון :רחצה, חקלאות, שטיפה.

הרומאים בנו אמת מים גדולה שמקורה ברמות מנשה וסיומה בקיסריה .שרידים מעבודתם המדהימה ניתן לראות בנחל תנינים, כדוגמת הסכר המרשים שנבנה אשר מעלה את מפלס מי הנחל לגובה 3 מטר מעל פני הים, ומטרתו הייתה לאגור את מי הגשמים, בבריכה ענקית, ולהזרימם, לפי הצורך, לעיר קיסריה שנמצאת באמת מים נמוכה יותר. ניתן ללכת באמת המים שאורכה כ-300 מטר חוויה חביבה לילדים, גובה המים נמוך מאוד, מתחת לקרסוליים. שימוש נוסף שנעשה בתקופה הביזאנטית, במי נחל התנינים, הוא טחנת קמח שהייתה במקום, והתושבים דאז השתמשו בהפרשי הגבהים של המים לצורך הפעלתה של תחנה זו.

שמה של השמורה, על שום מה נחל תנינים ? אמנם השתדלתי וחיפשתי תנינים אך ללא הצלחה, במאה ה-19 הסתובבו שני חוקרים באזור וגילו זוג תנינים שוחה להנאתו בנחל זה, מאז אמנם הם לא נראו אך שמה של השמורה נותר לפי אותו סיפור. שרידים ארכאולוגיים : טחנת קמח עתיקה, סכר, אמות מים.

אוהד באמת המים בנחל תנינים

זהו הסכר הרומי – מפעל מים עתיק מהתקופה הרומית , שהיה בתקופה ההיא מודרני וחדשני ביותר, המטרה של הסכר הייתה להעלות את מפלס המים של נחל תנינים זאת בכדי להזרים את המים לשימוש התושבים בעיר קיסריה העתיקה. הסכר בולם את זרימת המים שמגיעה מרכס הכורכר – נחל תנינים ונחל עדה מתרכזים בין סכר זה לסכר נוסף הנמצא כקילומטרים לערך מכאן ויוצרים אגם מים יפהפה וענקי. דוגמא למאגר נוסף הנמצא על ערוץ נחל התנינים, מזרחה מכאן הוא מאגר גלעד שגם בו מומלץ בחום לבקר.

מים אילו אשר היו מי מעיינות ראויים לשתייה , הדלתות של הסכר היו מורמות מעלה ובכך מעלות המים אל תוך אמת המים שהובילה את המים אל תוך קיסריה.אם תסעו בכביש החוף אל עבר אזור "מערות אורנית" אשר בכרמל , תבחינו בשרידי האבן של אמת המים הרומית שמגיעה עד לכאן.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הסכר בשמורת נחל תנינים

אם אתם רוצים ללכת עם הילדים שלכם בתוך אמת המים של נחל תנינים, דעו שמחכה לכם חוויה מיוחדת במינה ועומקה של האמה ? בסה"כ כ 50 ס"מ – מה שמאפשר לילדים ללכת בביטחה לאורך 260 מטרים ולהנות ממסלול טיול משובח שאידאלי שבחוץ חם ובמים קריר ונעים.

בתוך שמורת טבע נחל תנינים הוכשר שביל יפהפה באורך של כ 1.5 קילומטרים עד אשר מגיע לשפך נחל תנינים אל הים. בדרך ישנן נקודות תצפית מוצלות המאפשרות להביט על השמורה והסובב אותה בנחת ושלווה.
בצד הדרומי של שמורת נחל תנינים לא הרחק מהשפך של הנחל לים התיכון נמצא תל מרהיב הנקרא " תל תנינים" ובלעז – קרוקודילופוליס, תל זה היה מיושב בתקופה ההלניסטית וחלש על מפעל מים האדיר הזה.לא הרחק מהסכר שבנחל תנינים נמצאו שרידים של טחנות קמח אשר השתמשו בזרימת המים של הנחל לייצור אנרגיה להפעלתן של טחנות הקמח. המים שנאגרו באגם שימשו להפעלה של הטחנות. כיום יש שחזור של טחנות הקמח במקום.

עידן הולך בתוך אמת מים

בעלי חיים וצמחייה בשמורת נחל תנינים

מאחר שיש כאן מים רבים השמורה היא קרקע פוריה לצמחייה רבה כגון: קנה , כמו כן בעלי חיים רבים חיים בשמורה כגון: אנפות, אילנות,קרפדות, צפרדעים, סרטן הנחלים, הצב הרך, דג השפמנון ודג אנדמי(נמצא רק באזור זה) דג "לבנון הירקון" ,דגי חף וגם נראה כאן חתול ביצות. חוקרים סבורים כי היו כאן תנינים שהובאו מהנילוס המצרי לצורך מופעי ראווה.

מידע כללי

עונות: כל השנה, מומלץ בסתיו אז ניתן לצפות בנדידת העופות. מומלץ גם להגיע לשפך נחל התנינים לים .הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום(מנוי מטמון חינם) ,לאור הקורונה יש לתאם הגעה באתר רשות הטבע והגנים. המסלול קל ומתאים לכל המשפחה.

לסיכום

נחל תנינים מסלול טיול לכל המשפחה. גן לאומי נחל תנינים הוא אפשרות נהדרת להעביר יום טיולים באזור הצפון.

מעוניינים בעוד פרטים על שמורת נחל תנינים היכנסו לאתר רשות הטבע וגנים לחצו פה.

איך מגיעים לנחל תנינים 

בכביש 4 (סעו בכביש הישן בין תל אביב לחיפה)  בין זכרון לחדרה שימו לב לשילוט : ג'סר א-זרקא -בית חנניה פנו בעקבות השילוט המשיכו ישר עד שתבחינו בכניסה לשמורת הטבע : נחל תנינים. יש חנייה מסודרת במקום. האם בתשלום: כן למנוי מטמון הכניסה חינם. המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים. למי מתאים: כל המשפחה.

רוצים לצאת למסע אינטרקטיבי מרתק בשמורה בליווי סרטון, מפה והסברים על השמורה?

זהו מסע האינטרקטיבי בשמורת נחל תנינים שאותו הכין ויזם אלמוג ארד, מורה דרך מעל 20 שנה. שעסק בהדרכת תיירים, קבוצות מבוגרים וגם טיולים במערכת החינוך. אלמוג וזיהה כי מי שמקבל הדרכה בטיול אלו רק קבוצות. ואילו אנשים בודדים, משפחות, זוגות אינם יכולים להרשות לעצמם לשלם על מורה דרך פרטי בגלל עלויות גבוהות.

הוא יזם את "אלמוגיס" , פלטפורמה ייחודית ומקורית שלו המספקת הדרכה אינטרקטיבית לאתר מסויים . ההדרכה  כוללת: הסברים, סיפורים, שירים, חידונים ועוד…

המסלול האינטרקטיבי הינו בעלות מינימלית חד פעמית  של 39 ש"ח בלבד. שזה מחיר שווה לכל נפש. ובכך תוכלו גם לצאת לטיול וגם לקבל הדרכה מפי מדריך מוסמך במקום הטיול.

להתרשמות ורכישת המסלול האינטרקטיבי היכנסו לקישור הבא : https://app.icount.co.il/m/16b34 .  

מה עוד בסביבה

חוף הבונים, קיסריה ; עין קדם ; גבעת הפרחים במעגן מיכאל ; פסל הלב במעגן מיכאל

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

עין נטופה בבקעת נטופה

עין נטופה – מעיין האחים המחודש

עין נטופה המכונה גם מעיין האחים המחודש. הינו מעיין אשר לאורך תקופה ארוכה היה מוזנח מאוד. ורק לאחרונה הוא עבר תהליך שיפוץ רציני . והפך למעיין יפהפה באזור מושלם לטיולים ונוף. המעיין קסום וממנו תצפית מרהיבה לבקעת בית נטופה והמוביל

קרא עוד »
תחילת המסלול הרטוב נחל שוקק

המסלול הרטוב מנחל שוקק לבריכת הטחנה

תיאור בריכה הטחנה בריכה יפה אשר טובלת בסביבה ירוקה של עצי איקליפטוס תמירים וצמחיית קנה עבותה שאוהבת מים. בחודשי הקיץ ובתקופות המעבר המקום הומה אדם ניתן לטייל בסביבה לאורך נחל שוקק ולהתרחץ בבריכת הטחנה. סביב הבריכה ישנם שולחנות קק"ל המאפשרים

קרא עוד »
נחל אבוקה בקיץ

נחל אבוקה – הבריכה בנחל אבוקה

בין כפר רופין ועין הנציב אשר באזור בית שאן ועמק המעיינות זורם לו נחל יפה ופחות מוכר, שמו נחל אבוקה. למעשה בריכת המים שאליה זורם הנחל היא  גדולה ומרשימה ומזכירה אגם יותר מאשר בריכה. סביב נחל אבוקה יש נקודות ישיבה

קרא עוד »
עין נזם - עמק המעיינות

עין נזם – עין חונזיר – חוויה מרעננת

עין נזם הוא מעיין ענקי ועמוק מאוד הנובע כל השנה ונמצא בשדות החקלאיים של קיבוץ שדה אליהו אשר בעמק המעיינות תיאור המעיין לאזור בקעת בית שאן 2 פנים ; מאידך האזור עשיר במים רבים מאוד  ומחד האזור  חם מאוד באופן

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן