Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת הטבע נחל עמוד

נחל עמוד הוא נחל גלילי שופע מים וצמחייה עשירה וייחודית. השמורה כוללת של שפע נקודות חן כגון : בריכות מים, טחנת קמח עתיקה, סלעים ועוד..

תיאור הנחל

נחל עמוד הוא אחד מהנחלים המרשימים, המורכבים ומסועפים שראיתם עד כה. הנחל נמצא  בשמורה מיוחדת במינה הכוללת בוסתנים (רימון, זית, תאנה, שקדים, גפן). במקום מסלולי הליכה רבים ומגוונים קצרים וארוכים. מקורו של נחל ייחודי זה הוא ברמת דלתון ,אורכה הכולל של השמורה 22 ק"מ. זרימת המים שופעת ונובעת לכל עבר במהלך כל השנה, כלומר הנחל הוא נחל איתן. שמו של הנחל קרוי על שם אבן גדולה, בצורת עמוד ענקי הנמצאת בחלקו התחתון של הנחל בקרבת הכנרת.

בשמורה יש בריכות שכשוך ומקומות לטבילה בייחוד לילדים אך גם למבוגרים .במהלך הטיול צפינו בסרטן גדול חוצה את הנחל. שמורת נחל עמוד  כולה חלומית ויפיפייה ומשאירה חותם וחוויה מהממת אצל המטייל.
יש כאן כל כך הרבה מה לראות : משטרת עין תינה; עין יקים ; בריכות שכויי ; המבטשה ; אמת המים ; עין עמוד ועוד.

נקודות מרכזיות מומלצות לביקור בטיול 

החלק העליון שלו הכולל  

תחנת משטרת עין תינה העתיקה – זהו מבנה שבמקור יועד לשמור על תחנת השאיבה שהייתה כאן; עין יקים –  מעיין השופע כל השנה ; הבוסתן –  שחזור של בוסתן המהווה אבן דרך לחקלאות מסורתית קדומה; בריכות שכווי – בריכות מים נקיות וצלולות ומבטשה(טחנת מים קדומה).

החלק התחתון שלו

מערות פרהיסטוריות בהם נמצאו שרידים מתקופת האדם הקדמון, "העמוד"- זהו סלע גדול שעל שמו קיבל הנחל את שמו שבצורתו מזכיר עמוד; מצוק רם – אתר קינון דורסים
עין שַׁבְשֶׁבֶת ועין עמוד ;מיצפור צ'רה.

הבריכות בנחל עמוד

תיאור המסלול :

בשמורת נחל עמוד ישנם מספר אפשרויות טיול לרמות קושי משתנות ומגוונות:

המסלול המעגלי :

מסלול זה מתחיל בכניסה לשמורה בצד שמאל יש שילוט עם שער וסימון שבילים אדום. דרך זו בתחילתה מישורית ומלווה בהרבה מאוד אבנים. הנוף כאן מאופיין בחורש טבעי ובאביב  פריחות שזורות בנוף כגון: כלניות צבעוניות ,רקפות, אירוס הנקרא "צהרון מצוי" ועוד שלל פריחה . לאחר כ 15 דקות לערך תגיעו לירידה שמאלה במדרגות שמולכם תפגשו במבנה בטון ישן ומחורר . זוהי משטרת עין -תינה -מבנה זה שימש כנקודת ההגנה והשמירה על מבנה משאבות המים הנמצא במורד הדרך. מכאן נרד למטה במדרגות האבן עם מעקה לצידן. ששולי השביל עשירים בפריחה על גבי שטחים ירוקים.

בחלק התחתון של דרך זו תגיעו להתפצלות המוסעת עם שילוט עץ גדול המורה שמאלה : נחל מירון 2 ק"מ , ישר נחל עמוד. המשיכו עם השביל ישר עד שתגיעו למבנה קטן בצד שמאל – זו תחנת השאיבה , לידה יש עץ אגוז גדול שמתחתיו תבחינו בזרימה חזקה מאוד של מים זהו עין יקים – המעיין המזין את נחל עמוד. מכאן אפשרותכם לעבור לגדה השנייה של הנחל או לחזור קצת ולהמשיך ימינה עם הסימון האדום לאורך אמת המים שנמצאת בצד ימין של המסלול. אנו בחרנו לפי המלצת הפקח להמשיך עם האמה הניזונה גם כן מהמעיין. דרך זו מלאה בהרבה מאוד בוסתנים וצמחייה עבותה.

מכאן מתחיל היופי האמיתי של מהסלול במהלך הדרך חזינו בזרימתו החזקה של הנחל, בהרבה מאוד בריכות מים צלולות בצבע ירוק שבחודשי הקיץ ניתן לטבול בהן. מבנים עתיקים -שרידי טחנות קמח. תוואי המסלול נוח ואינו כולל בשלב זה עליות.
בהמשך נעבור לגדה השנייה של נחל עמוד למסלול הכחול כך נתרשם מיופיו האקזוטי של הנחל מהצד השני שם הנקודות גבוהות יותר. עד אשר נגיע לבריכות שכוי שם יש הצטלבות של נחל עמוד עם נחל שכוי שהוא נחל אכזב.
ניתן לשבת כאן ולהנות מהטבע במלוא עוצמתו יש גם גשר עץ העובר מעל הנחל ניתן לעמוד ולצלם את זרימתו הנאה של נחל עמוד. יש כאן אזור מרווח וגדול המאפשר ישיבה לצד הנחל והבריכות.

בחלופה זו החזרה נעשית דרך השביל הכחול עד שמגיעים לאזור המבטשה (מבנה בו היה מפעל קדום לאריגים). ממש לפני יש פנייה שמאלה שעולה למעלה ועוקפת למעשה את המסלול התחתון. שביל זה כרוך בעלייה חזקה . יש לעלות איתו עד שתגיעו לסימון הירוק המשיכו איתו כל הזמן עד שתגיעו לכניסה לשמורה. דרך זו אמנם קצרה יותר אך קשה יותר אך מלאה בנופים גליליים טיפוסיים מה שמוסיף לטיול ניחוח גלילי טיפוסי. יש למטה מפה מוקלטת של המסלול הזה. מסלול זה לוקח כ שלוש שעות ואורכו 4 ק"מ.

משטרת עין תינה

המסלול הקווי

פשוט לחזור על עקבותיכם איך שהגעתם יהיה יותר קל אבל ייקח יותר זמן. לשיקולכם. מסלול זה מוסיף עוד כשעה על המסלול המעגלי. בכל מקרה תבקשו מפה בכניסה שתאפשר לכם להחליט מה מתאים לכם.

  • איך מגיעים לנחל עמוד

    נוסעים בכביש עכו צפת, בצומת חנניה פונים לכיוון צפת בכביש מספר 866 . כקילומטר אחרי הכניסה למושב בית שמאי, פונים ימינה לדרך עפר ובה שלט המפנה לנחל עמוד, נוסעים כקילומטר עד למגרש חנייה, כאן מתחיל ומסתיים המסלול.

    הכניסה לשמורת נחל עמוד כרוכה בתשלום, המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים המסלול מתאים לכל המשפחה.

המסלול בנחל עמוד

למי מיועד

למטייל שבוערת בנפשו התאווה לנחלים מים וצומח ייחודיים. אין ספק שנחל זה הוא בין השווים כאופציה ראויה לטיולים בצפון. נחל עמוד הוא הנחל הגבוה ביותר בגליל , מוכר מאוד ומטיול מאוד בייחוד בקיץ.

תאריך ביקור ראשון : 3/6/2012

 מה לראות עוד בסביבה

עין שבע; חוף גינוסר; המג'רסה;העין הכחולה המעיין המשוגע -נחל בית העמק

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שמורת טבע נחל עמוד

מיקום במפה

דילוג לתוכן