Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פארק יער שוהם

 

 

פארק יער שוהם אמנם אין כאן דובים אבל יש יער !למקום הזה כדאי מאוד להגיע במהלך כל השנה ובעיקר באביב.
טיולים ביערות קק"ל, אל פארק יער שוהם או בשמו הנוסף, יער שוהם. זהו אחד מהיערות המעניינים והמיוחדים ביותר בארץ ישראל. ולמה? כי הוא משלב מאגרי מים, ארכיאולוגיה, מורשת, פריחה, בוסתנים ועצים שצומחים על תוואי שטח הררי ומישורי כאחד.

בתקופת החורף או /ו תחילת אביב יש הרבה מה לראות כאן. רקפות, כלניות פורחות בכל פינה ומאירות את היער בגוונים אדומים, עיריות ועוד. וכמובן תצפית מרהיבה על כל מישור החוף מהגבעות המצויות בסביבת היער מגבעת הספלולים. בימים של ראות טובה, ניתן לראות את תל אביב, כמובן את ראש העין וכל אזור מישור החוף. כמו בכל יער גם כאן בפארק יער שוהם, קק"ל דאגה לשולחנות בפינות חמד שונות .

יער שוהם שוכן בין כביש 444 לכביש 6 באזור נחל בית עריף. מזרחית לעיר הגדלה ומתפתחת שוהם. מעבר ליער שהוא בעיקרו מחטני, יש בתוך מעבה היער בוסתנים עם עצי זית שניטעו פה ע"י קק"ל. מקום מעניין נוסף הוא "גבעת הספלולים" הנמצאת בתחום יער זה, מדובר במצפור מדהים המשקיף על מישור החוף ועל אזור השומרון המקום בעל היסטוריה רבת שנים, גתות ובתי בד, מערות ועוד.

מתקופת המשנה והתלמוד, אטרקציה נוספת היא רצפת פסיפס של כנסייה ביזנטית "הנקראת כנסיית בקרוס הקדוש ".
במקום מתקיימים סיורים של החברה להגנת הטבע ללא תשלום, ניתן להתעדכן באתר החברה .יער שוהם משולט בצורה ברורה, ניתן להגיע אליו דרך פארק תעשיות בן שמן, על כביש 444 המוביל מצומת בן שמן לכיוון ראש העין.

יער שוהם

האמת לפארק שוהם הגעתי פעמיים בעבר הרחוק בפסח 2013 ולא מזמן בסתיו 2020. היתרון הגדול של יער שוהם שאינו סתם יער. אלא יער עם מסלולי טיול ואפשרויות בילוי אקטיביות מעבר לפיקניק ביער שזו חוויה בפניה עצמה.

תיאור המסלול המוצע לפארק שוהם

ראשית ממליצים לכם להתחיל את הטיול בסובב גבעת הספלולים, ברגע שתגיעו ליער(הוראות למטה). ישנו מסלול משולט אשר מתחיל מצד שמאל של הגבעה שאוגף את הגבעה ממזרח למערב, טיול מעגלי זה כולל תצפית  נוף מרתקת לכל האזור וכן צמחייה עשירה כגון : קקטוסים ופריחה עונתית. נושא מרתק נוסף הוא הספלולים השקועים על הסלעים הרבים שמצפים את הגבעה ורגליה. אורך המסלול כ 25 דקות לערך 1 ק"מ הליכה.

לאחר מכן עלו לגבעת הספלולים, שבו מתחת לפרגולה שנבנתה במקום וצפו על כל אזור ראש העין וגוש דן , בימים טובים רואים את הים. התענגו על קפה מהביל וסנדוויץ טוב.

מכאן רדו מהגבעה ולכו לכיוון צפון בתוך דרך עפר ראשית המתאימה לכל סוגי הרכב בתוך פארק יער שוהם. שימו לב אפשר גם לנסוע עם הרכב אבל בשבתות כל כך עמוס שהייתי ממליץ ללכת ברגל. לאחר כ 20 דקות הליכה תגיעו למקום מרתק מבחינה ארכיאולוגית.

שרידים של כנסייה ביזנטית קדומה עם רצפת פסיפס בשלל צבעים. בשנים האחרונות המקום עבר שדרוג רציני ונראה כמו אתר ארכאולוגי מהמעלה הראשונה. במקום בורות מים  ושחזור של "כנסיית בקרוס הקדוש ". עוד במקום פסיפס הכולל את מפת מידבא.

כלניות בפארק יער שוהם

בחודשי האביב והחורף כל אזור פארק שוהם  פורח ומרשים מאוד : כלניות, רקפות, אירוסים ועוד פרחי בר רבים. ביער שוהם אף ניצב שלט הסבר עם כל הפרחים הגדלים ביער שהם. לא הרחק מהכנסייה הביזנטית נמצא אתר נוסף הנקרא "חורבת תנשמת" הוא אמנם טרם נחקר ונחפר אבל בכל זאת כדי להציץ ,אם כבר הגעתם ליער שוהם.

.

פארק שוהם

הוראות הגעה ליער שוהם : נוסעים על כביש 444, איך שרואים שלט כניסה לאזור תעשייה חבל מודיעין, נכנסים בשדרה המרכזית נוסעים כ-800 מטר לערך עד שפוגשים בשלט ימינה ליער שוהם, נפנה ימינה ונמשיך לנסוע בדרך עפר עד שנגיע ליער.

עוד מקומות מומלצים לטיול בסביבה : תל אפק ומבצר אנטיפטריס; יער בן שמן; תל חדיד; יער קולה; פארק הקופים בן שמן; נחל גזר; פארק נאות קדומים.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק יער שוהם

מיקום במפה

דילוג לתוכן