עמק הצבאים בירושלים

רקע

עמק הצבאים בירושלים הוא מקום  שתרצו ללכת בו לאיבוד. ולפגוש בעלי חיים מעניינים. והכל בתוך בית גידול טבעי שהוקם להם בתוך מרכזה של בירת ישראל.

מה יש לראות בעמק הצבאים בירושלים ?

  • צבאים המסתובבים בתוך אזור העמק המגודר .
  • שילוט הכולל גם תחנות רוח מינאטוריות.
  • עמדת תצפית על האגם – מצפור עמק הצבאים.
  • פינות מוצלות עם מקומות ישיבה להדרכה הוא מנוחה.
  • 5 בריכות מים הכוללות מגוון רחב של בעלי כנף כגון : סיקסקים, ברווזים ,סופיות ועוד.
  • מקלט לצבי יבשה שהוקם במיוחד בעמק הצבאים.
  • מעל 450 סוגי צמחים שננטעו ברחבי העמק.
  • שבילי הליכה ברחבי הפארק.
  • שבילי אופניים.

תיאור עמק הצבאים

למי שחפץ בטיול קליל בפארק טבע אורבני ומהנה- עמק הצבאים בירושלים הוא המקום בשבילו. המקום כולל את כל התוספות שהופכות כל טיול בטבע למושלם; בעלי חיים; עצי פרי; פרחים; מאגרי מים ועוד. מוזמן להגיע לעמק הצבאים אשר במרכז ירושלים. איך שנכנסים לתוך השמורה יש תחושה של כניסה לתוך ספארי ענק, שער ברזל גדול מכניס את המבקר לתוך שטח השמורה. ישר מימין תבחינו במבנה שדרכו נכנסים פנימה לתוך הפארק עצמו.

בחורות חינניות יתנו לכם דפי הסבר על המקום ואף תוכלו להשאיל משקפות איכותיות לצפייה בצבאים ובאלמנטים רחוקים אך מעניינים בשמורה. לאילו המבקשים ללמוד קצת מעבר על הצומח בשמורה ישנה אפשרות להשאיל מגדירי צמחים שונים. לאחר הליכה קצרה ישר מתוך המבנה תבחינו בשבילי עפר המסתעפים לכל הכיוונים, כאן זה הזמן להמשיך ישר ולחזות במאגר מים גדול ויפהפה עם ברווזים השוחים בו להנאתם שברקע שכונות ירושלים החדשות ומחלפי הענק שנבנו כאן בשנים האחרונות.

זהו אחד מהמקומות השווים לטייל בירושלים במיוחד אם אתם חובבי טבע ובעלי חיים. והבונוס הגדול העמק נמצא בפריים לוקיישין בלב ירושלים.

אם תמשיכו ללכת בעקבות השלטים המסומנים תזכו להגיע לפינות חמד מקסימות אחת מהן היא נקודת תצפית הבנויה מעץ שבתוכה פינת ישיבה ותצפית על בריכה קטנה ופסטורלית.

מנקודת התצפית נמשיך בטיול שלנו אל תוך מעבי הפארק, זכיתי לראות צבי מלחך, להנאתו, עשבים שוטים סמוך לפינת זולא ענקית עם פופים שהוקמה כאן לרווחת המבקרים שמעוניינים באתנחתא.

הרבה הפתעות הוטמנו במהלך המסלול הכל כך מיוחד הזה לדוגמא; הוצבו דמויות של צבאים על גבי שבשבות רוח שכל הזמן נעות בקצב של הרוח ומניעות את דהירת הצבאים שחוברו להן.

צבי מביט בעמק הצבאים

בעמק הצבאים חיים כיום (שנת 2021) כ- 75 צבאים אשר מתקיימים כאן בטבע בלב אזור אורבני , ממש כמו בטבע אמיתי. יש כאן ביניהם מלחמות טריטוריה, מאבקי כוח על בנות זוג, חיפוש אחר מזון . במקום הוקם אגם גדול המאפשר להם לשתות ולהרוות את צימאונם בכל עת שיחפצו בכך. בעמק הצבאים יש טריטוריות המחולקות כמו בטבע לשני חלקים : חלק אחד הזכר החזק עם הנקבות ובחלק האחר הצבאים הצעירים.

גם חובבי צפרות יפיקו הנאה ותועלת מביקור כאן. עופות מים כגון: אנפות , מגיעות הנה בגלל האגם הגדול שמלא במים כל השנה.

אין ספק שעמק הצבאים מספק חווית דמוית ספארי לכל המשפחה. אפשר לקנות מגדיר של בעלי חיים ,צמחים וכדומה ובמהלך הטיול להכיר את המארג האקולוגי המתקיים כאן לצד הצבאים.

מעבר לכך, העובדה די תמוהה בעיני שקשה לפגוש צבאים בשמורה. כנראה זה נובע מכך שהם מסתתרים כל העת ברחבי הפארק. בעבר היו רק  24 פריטים במספר ולאחר ריבוי טבעי ושמירה על המקום ללא התערבות אדם בחייהם . תתנחמו בכך שמעבר לצבאים תמצאו פה עצי פרי שונים ומגוונים שננטעו כאן כמו :גפנים, תפוחים ועוד. אטרקציה נוספת ברחבי הפארק הם: זרזיפי מים ואפיקי נחל שחלקם זורמים בעת גשמים וחלקן במהלך כל השנה. המים מגיעים לכאן כתוצאה מהטייה של מי הגיחון ושימוש במים של נחל רקפות.

הצמחייה ברחבי פארק עמק הצבאים

גם מבחינת הצומח מדובר בחוויה בוטנית מרהיבה ומעניינת ובמקום יש כ 500 סוגי צמחים שונים. בכל מסעי המחכים והמעשיר בעמק הצבאים פגשתי אמנם רק 2 צבאים המסתובבים בשטחי השמורה, אך החוויה פה בעיקרה היא לילדים ומספקת הנאה ועניין רב, נוכח העובדה שישנם פה דברים נוספים לראות מעבר לצבאים כמו: בעלי כנף ששוחים להנאתם במאגר המים, ערב רב של ציפורים, פינות חמד מוצלות ונסתרות, חורש טבעי ועוד.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נקודת תצפית בפארק עמק הצבאים

אז כמה זמן אפשר לטייל בעמק הצבאים

הטיול כאן יכול להימשך משעה שעתיים ועד 4 שעות תלוי ברמת ההתעמקות , החקירה והסקרנות שלכם במה שטבע העשיר. המסלול עצמו אינו ארוך בכל מקרה כי הפארק גובל עם שכונות מגורים ולכן זה לא שניתן לטייל פה וללכת לאיבוד כמו בטבע אמיתי. אך יש לו מעט פינות חמד כפי שצויין למעלה בהן ניתן לשבת לנוח לצפות ולעשות שימוש במגדירי צמחים ובעלי חיים כדי לעמוד מקרוב יותר על הסביבה האקולוגית העשירה שהוקמה בעמק הצבאי בליבו של אזור אורבני צפוף.

כללי התנהגות בעמק הצבאים

הכניסה לכלבים ובעלי חיים אסורה.

חל איסור מוחלט להיכנס למאגרי המים ולאגם אשר בשטח הפארק.

יש לשמור על הניקיון ולהשליך את האשפה במקומות המיועדים לכך.

חל איסור לגעת בצבאים ובצאציהם (העופרים).

אין להאכיל את הצבאים.

הדלקת אש אסורה בשטחי עמק הצבאים.

מים וצמחיית קנה בעמק הצבאים

לסיכום אודות עמק הצבאים בירושלים

עמק הצבאים הוא עמק פתוח בשטח של כ- 205 דונם המנוהל ע”י החברה להגנת הטבע. הפארק הוקם בשנת 2015 בזכות מאבקם של תושבי ירושלים על-מנת למנוע בנייה מאסיבית בעמק ובכך לסתום את הגולל בסגירת הרצף הטריטוריאלי של צבאים באזור. אחת המטרות המרכזיות לשמן הוקם הפארק היא צמצום הנזקים של סופות וגשמים המנוקזים אל תוך 5 אגמים הנמצאים בפארק.

המים הללו נותרים בפארק בעקבות משאבות מים שהוצבו כאן ומחלחלים אל תוך האדמה ובכך מסייעים להזנת וקיום הצומח ובעלי החיים המתקיימים בסימביוזה מושלמת פה.
שעות פתיחה : מזריחה עד שקיעה . כניסה למרכז המבקרים מ 17:00-6:30 כל ימות השבוע.
והכל בחינם ללא כל תשלום וללא תיאום מראש-טבע נטו.

בנוסף במקלט צבי היבשה אפשר להיכנס בין השעות 9:00- 17:00 רק בין הימים ראשון עד חמישי.זהו מרכז ייחודי שנועד להציל צבי יבשה פגועים , הצבים הובאו מגני ילדים, או בגינות . צבי היבשה הם בעל חיים מוגן שצריך לחיות בטבע כדי לשרוד הוצאתו מחוץ לתחומי הטבע פוגעת בחייו.

איך מגיעים לעמק הצבאים ?

בוויז : עמק הצבאים. העמק נמצא בין רמת הכרם בצפון , קרית יובל ובית וגן במערב, גבעת מרדכי במזרח וגונן בדרום.

כדי להגיע לפה עליכם להגיע מכביש 50 (בגין) לעלות לרחוב שמואל ביית בבית הכרם, משם להיכנס לרחוב שח"ל להמשיך איתו עד הסוף. פנייה אחת לפני סופו פנו ימינה לרחוב פנימי (המקביל לשח"ל) בפנייה השנייה פנו ברחוב זה שמאלה סעו עד שתראו את אזור החנייה של עמק הצבאים.

לפרטים נוספים אודות עמק הצבאים מוזמנים להיכנס לאתר של הפארק בלחיצה על קישור זה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן