Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין קדם

עין קדם היא נביעת מים באזור הכרמל. הנביעה הבוקעת מתוך 2 ניקבות יפהפיות עם מים זכים וצלולים  כל ימות השנה. מעיין שכבה זה זורם ופועם. הקיץ קרב אלינו בצעדי ענק וכל אחד מאיתנו מחפש את הדרך האולטימטיבית עבורו/ה להתרענן ולהתקרר מהחום הנורא. ובכן חדשות טובות יש באזור הכרמל מעיין מיוחד ויפה שיכול לספק את הסחורה שמו עין קדם. מי שגילה כאן את המעיין חצב בתוך ההר  2- ניקבות  מפותלות. מתוך נביעת המים של מעין קדם. הניקבות שימשו בעבר להשקיית הבוסתנים. ששרידיהם נמצאים כאן עד היום (בעיקר עצי זית עתיקים מאוד) . הכניסה ל-2 הניקבות, מחייבת שימוש בפנס כי בפנים יש עלטה מוחלטת.

עין קדם ונחל נדר

הניקבות בעין קדם

הנקבה הימנית זורמת ביותר צניעות ובזרימה חלשה הרבה יותר מזו הימנית הסמוכה אליה , אך שנכנסים פנימה מתגלה יופיה של הניקבה הכוללת בריכת מים קטנה, יש לציין כי ניקבה זו קצרה יחסית ועומקם של המים נמוך מאוד(קרסוליים) , בתוככיי הניקבה יש בריכה קטנה המאפשרת טבילה מרענננת. גם ההליכה בתוכה היא פחות שפופה מאשר הניקבה השמאלית. משך ההליכה פנימה עד הסוף וחזרה כ -2 דקות. .הניקבה השמאלית, שהיא הניקבה המרכזית והאטרקטיבית מבין השניים, מגלים בבירור נביעת מים הבוקעת החוצה וזורמת ישירות אל תוך אפיקו של נחל נדר, המים זורמים ופורצים החוצה מתוך פתח מבטון דמוי חלון, ומכניסים חדוות חיים לאזור כולו.

עין קדם

הניקבה המרכזית שהיא היפה מבין השתיים ארוכה יותר דורשת הליכה שפופה ואף זחילה כי היא צרה ונמוכה מאוד ביחס לשכנתה מעבר לקיר. הפתח לניקבה זו הוא מעין חלון בטון אשר בכניסה במים יחסית עמוקים ומאפשרים התרעננות של כל הגוף (גובה של כ-60 ס”מ לערך) .

אם אתם מוכנים למסע בבטן הר הכרמל , אז רדו על 4 והתחילו לזחול פנימה תגלו פינות קסומות ומיוחדות כולל מאובנים על תקרת הניקבה , שהן שריד לים שהיה כאן לפני מיליוני שנים. הניקבה  מפותלת וההליכה בה היא חד כיוונית -כלומר קשה לשני אנשים לעבור בו זמנית מ-2 הכיוונים אלא אם כן הם עוברים בחדרים הפנימים בתוך הניקבה שהם קצת יותר רחבים. עוד דבר שאני לפחות הוקסמתי ממנו במהלך ההליכה בתוך ניקבת עין קדם זה הנטיפים שנראים בעיקר בסוף הניקבה באזור הנביעה.

עין קדם ונחל נדר

רקע על הסביבה 

באזור זה של נחל נדר נבעו בעבר 2 מעיינות נוספים עין קנים שכיום הוא בעל שפיעה חלשה וזניחה עד מאוד, והשני עין נדר שהתייבש לחלוטין ברבות השנים. עין קדם הוא פנינת הכרמל בכך שמאפשר התרעננות הגונה במהלך טיול באזור זה של נחל נדר.

המסלול 

מסלול הטיול המוביל עד לניקבה יפה עד מאוד , אחד הדברים שאותי הרשימו במיוחד זה עצי הזית העתיקים בעלי גזע ענקי הפעור במרכזו ומאפשר לילדים להיכנס לתוכו ולהוציא את ראשיהם כמו סנאים קטנים..

ההליכה עד קצה הניקבה שם נמצאת הנביעה נמשך כ -10 דקות לערך , שם ניתן להתרשם מתוך נביעת המים הבוקעת מתוך קירבו של רכס הרי הכרמל ולבסוף נשפכת וזורמת אל תוך נחל נדר. אם כבר הגעתם עד כאן שלבו בטיול שלכם את מערות אורנית הנמצאות על השביל המסומן באדום בכיוון דרום מערב לעין קדם ונחל נדר. מסלול נוסף שנמצא לא הרחק מכאן הוא נחל מערות – שמורת טבע הכרוכה בתשלום ובניהול “רשות הטבע והגנים”.

איך מגיעים 

יש כמה אפשרויות להגיע לעין קדם :

הראשונה :

להחנות “בפארק מונהיים” אשר בתוך טירת הכרמל מהחניון להיכנס לתחילת המסלול וללכת בתחילתו שמאלה על הסימון האדום אחר כך מגיעים להתפצלות ימינה לכיוון מערת אורנית והמשך ישר לכיוון נחל נדר תחילת המסלול , משמאלכם תבחינו במלון החדש “מלון קדם” אל תתרגשו מההליכה בשביל צר ומהגדרות סביב המשיכו עד שתגיעו לשביל עפר רחב וטוב משם פנו ימינה והלכו כל הזמן על השביל עם הסימון השחור לאחר כחצי שעה לערך תגיעו לעין קדם.

 השנייה :

להגיע היא להיכנס לתוך טירת הכרמל לקצה רחוב חרוט , שם יש אזור חנייה ושלט של רשות הטבע והגנים על תחילת המסלול . הטיול מתאים לכל המשפחה איננו מוצל וחשוף כולו לשמש , הכניסה היא ללא תשלום. ההליכה היא מישורית ובעלת רמת קושי קלה. המסלול מתאים לכל בני המשפחה.

לסיכום

עין קדם הוא  אטרקציה מיוחדת במינה לכל המשפחה זהו מעיין נדיר באזור זה של הכרמל, שבניגוד לאזור הרי ירושלים ורמת הגולן שמלאים במעיינות רבים, הוא  מעיין שכבה  משמעותי יחיד הנובע באזור רכס הרי הכרמל.
תקופת הטיול האידאלית לטייל בעין קדם היא באביב שמזג האוויר נעים ולא חם מדי..הכניסה אינה כרוכה בתשלום ומתאימה לכל המשפחה.
היכן אפשר עוד לטייל בסביבה: שמורת הבונים. אם אתם רוצים לטייל באזור הכרמל עוד מקום מומלץ הוא חורשת הארבעים.

גם אתם רוצים לצאת לטיול זה עם מורה דרך ? בשבת הקרובה יוצא טיול משפחות  הנה לינק לרישום :
טיול משפחות לעין קדם ומערות אורנית

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

טירת הכרמל רחוב חרוט

מיקום במפה

דילוג לתוכן