Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

נחל חרמון השביל התלוי

הבניאס, נחל החרמון – טבע במלוא עוצמתו. צמחייה רבה בצבע ירוק עז, מים שזורמים ללא הרף ושבילי הליכה – לא פלא שהוכתר ע”י המגזינים המובילים לתיירות בעולם כגן העדן הישראלי.

רקע על הנחל

שאון המים הזורמים בעוצמה חזקה מאוד נשמע למרחקים. ככל שמתקרבים לנחל חרמון ומתוודעים מולו “פנים מול פנים” מבינים שמדובר על אחת משמורות הטבע המדהימות שיכולנו לזכות ולהתברך בה. שמורת נחל חרמון, הבניאס, היא שמורת טבע יפהפיה עשירה במים צומח וחי. לא סתם השמורה זוכה לביקורים חוזרים ונשנים של אלפי מטיילים, באמצע השבוע אילו אוטובוסים עמוסים לעייפה בתלמידי בתי ספר שמגיעים לכאן להתגבש יחדיו ולהנות ממופע בלתי רגיל של מים  המופיעים בתצורות שונות : מפלים; מעיינות; בריכות ועוד. השלגים שירדו השנה באופן מסיבי ארגנו לנחלים המושפעים ממנו מנה הגונה של מים שלא זכורה מזה שנים רבות.

עד כמה ? עד כדי כך שבשבוע שעבר סגרו את מפל הבניאס  למטיילים בגלל מפולות של בולדרים שלמרות גודלם ומשקלם הרב לא עמדו בעוצמת המים שזרמו עליהם ופשוט התמוטטו. רק לתת לכם מושג -מפל הבניאס הוא מפל  שיורד מגובה של 10 מטרים ונחשב כיום למפל עם עוצמת הזרימה הגדולה ביותר בישראל.

שמורת טבע נחל חרמון

תיאור המסלול בשביל התלוי

אנו בחרנו הפעם להתחיל את הטיול שלנו בבניאס בצידו של השביל התלוי(ליד קיבוץ שניר). קיימות אפשרויות רבות לטייל ברחבי השמורה אחת מהן היא להגיע עד המעיינות בצידה השני של השמורה ושם להתרשם ממעיינות מים יפים וממצאים ארכאולוגיים מתקופת האל פניאס (שעל שמו השמורה קיבלה את שמה) כגון : מקדש עתיק; מערה.

כמו כן במהלך מסלול זה בבניאס, תגלו גם טחנות קמח שמאוד אופייניות לאזור זה, עדות לכך שעוצמות הזרימה הגבוהות שימשו כמקור אנרגיה בלתי מתכלה. לאור מזג האוויר החם ששרר בעת הטיול בחרנו הפעם בטיול צנוע והלכנו לאורך המסלול המעגלי שמגיע עד לשביל התלוי, מדובר במסלול קצר יחסית של כ -45 דקות הליכה עד החזרה לחניון ממנו יצאנו, חלקו של המסלול בשמש וחלקו בצל. אפשר גם לעשות את המסלול ההפוך ולהתחיל במעיינות. בשתי הנקודות יש מגרשי חנייה רק בנקודה של השביל התלוי החניון הוא הרבה יותר גדול.

השביל התלוי בבניאס
הנופים הנשקפים במהלך המסלול בבניאס , של קלעת נמרוד והרי הגולן הם חלק בלתי נפרד מהחוויה הכל כך מיוחדת אשר ממתינה לכם כאן, נכון בקיץ לא כל כך סימפתי ללכת בתנאי שמש מלאה שקופחת על ראשיכם, אבל האמינו לי לאחר שתגיעו לאזור הגשר התלוי ותעמדו בסמוך לפלא הזה שנקרא : נחל חרמון, תבינו שזה היה שווה כל דקת הליכה בחום הנוראי. קול שאון המים נשמע באופן כל כך ברור יחד עם קול ציוץ הציפורים שברקע יוצרים סונטה מובחרת שלא הייתה מביישת את הפילהרמונית. רמת הצלילות של המים כל כך גבוהה שניתן לראות דגים אשר שוחים להנאתם כנגד כיוון זרימת הנחל.
בכל זווית בה תעמדו  במהלך מסלול הטיול בבניאס, תבחינו במים ניגרים מכל עבר ומכל פינה :עצים; סלעים; שיחים. כולם נהנים משפע המים הרבים הזורמים כאן, לא פלא שכבר מתחילת המסלול מבחינים בצמחייה עבותה ורבה מאוד באזור תוואי הנחל.
כאשר נעמדים על הגשר הגבוה שאר בבניאס, שאורכו כ -100 מטר משקיפים ממעל על המים השוצפים וקוצפים ללא הרף, הצבע הלבן הצח והטהור נראה כל כך ברור שדי לעמוד על הגשר ולראות באופן ברור מאוד את הנחל. הצבע של המים משתנה בהתאם לנקודה בה אתם עומדים ולהחזר השמש משם ישנן נקודות בהן המים נראים בצבע שקוף, טורקיז, כחול, לבן. פשוט חוויה המחייבת ביקור.
שביל תלוי בבניאס מסלול
אחרי שטיילנו ונהנו משמורת הבניאס, הנקראת גם נחל חרמון, המרשימה והייחודית,

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השביל התלוי

מיקום במפה

דילוג לתוכן