Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערות אורנית

מערות אורנית נמצאות ברכס הרי הכרמל. הנוף הנשקף במהלך הטיפוס אל המערות, ממיס את הלב ופותח את הנשמה. החדרים בתוך מכלול המערות מלאים עוצמה. הנשרים החגים מעל המערות ללא הרף מוסיפים ממד של גובה וטבע בעל עוז רב.  את הטיול שלנו התחלנו בפארק מונהיים אשר בטירת הכרמל. במקום חנייה מסודר שסמוך אליו ישנו שביל גישה לתחילת המסלול. משפחות רבות הגיעו למקום כדי לטייל בצוותא עם בני המשפחה. ואכן המסלול הזה של מערות אורנית הוא בהחלט מילה נרדפת לטיולי משפחות עם טוויסט קטן של אתגריות בעליות אל אזור המערות. בכניסה למסלול ישנם שולחנות פיקניק המאפשרות “להניע את הגוף” עם כריך שהבאנו מבעוד מועד. איך שעולים לשביל ההליכה שסביבו הכל מוקף בגבו היפה והססגוני של רכס הכרמל. יש לקחת שמאלה ולשים לב שאתם נכנסים לשביל עם סימון אדום. זהו יופי של מסלול לתקופה של הסתיו או האביב שמזג האוויר משובח.

 

מערות אורנית מסלול

תיאור המסלול

הדרך אל מערות אורנית היא אחת היפות שעשיתי לאחרונה בטיולי בארץ, עלייה מדורגת על שביל צר שמוביל אל האוכף של אחד מהרי הכרמל, מאפשר הצצה נדירה לנוף הכולל חמוקי הרים שמבניהם מבצבץ חוף הים התכול. השילוב הכל כך מיוחד של נוף הררי ונוף של מישור החוף הוא סימביוזה מעניינת ומיוחדת של יחידות נוף כה שונות אחת מהשנייה.מה שאהבתי במסלול הזה למערות אורנית הוא בכך שלא משנה לאן מביטים, מגלים נוף יפה, חדש, אחר , מרענן וחסר פשרות. הוויבים של המסלול מזכירים טראקים להרים מרוחקים של דרום אמריקה או הודו.

“אוכף הכרמל”

מעין דבשת של גמל, שביל צר שמתחתיו מדרונות תלולים ולמטה למטה, נמצא מצד אחד שלו נחל גלים ומצידו השני נחל אורנית. אילו אמנם נחלים אכזבים שבחורף טוב זורמים. מסלול הטיול כולל הליכה עליו שכל רגע חושבים שהגמל יזוז וכל ההר ינוע איתו יחד, לאחר הליכה קצרה מתגלה מצוק אורנית במלוא הדרו, בולט מתוך אימא אדמה כמו בכוח מתפרץ כלפי השמיים ונדמה כי כל רגע יפתח ההר את לועו. ככל שמתקרבים מגלים עד כמה מיוחד הוא המצוק.

גיל מבא לי לטייל מטייל במערת אורנית

הקטע האחרון המוביל מהשער הזה שמסומן בצבע אדום, קשה קצת טכנית בייחוד בגלל שיש הרבה עליות תלולות עם קטע סלעי במיוחד שצריך לעבור ולכן יש לעלות לאט ולשים לב לשביל ההליכה(למרות שהמסלול מהפנט), לאחר הליכה שלכ- 10 דקות מגיעים למערכת מערות אורנית.

מדוע מערות אילו נחשבות ליפות באזור הכרמל?

ראשית מדובר במערות בעלות מספר מפלסים, שנית המערות בחלקן פתוחות ובכך מאפשרות לראות את הים מתוך”חלון” אשר נוצר מתהליך בלייה של מיליוני שנים שיצר מעיין “מרפסת” בתוך חללי מערות אורנית.האוויר פה צלול ונקי מאוד, אחד הדברים המיוחדים שראית כאן זה נשר ענקי בעל מוטות כנפיים אדירות חג מעלינו סמוך לאזור המצוק, משפחות רבות פקדו את המקום וילדים רבים נעו בחוסר שקט מרוב התלהבות וסקרנות לגלות עוד מחילה. עוד מבואה עוד פתח בתוך מערות אורנית. חללי המערה מסקרנים מאוד חלקם סגורים ואטומים ונדרש פנס להיכנס אליהן וחלקן פתוחות ונדמה כי הן סוג של מבוך, הכניסה לאחד הפתחים הצרים במערה הובילה אותי אל עבר נוף קסום, כך כל כיוון שלא תלך תפגוש נוף בכיוון שונה.

חלל המערות

מערות אורנית הם אטרקציה יוצאת מהכלל לילדים, השילוב של הליכה בחושך ויציאה אל האור לאזור פתוח, השילוב המיוחד מערכת מערות השוכנת בנקודה גבוהה כל כך מספקת מענה לכל כל הרבה קהלי מטיילים, ראיתי שם ח’ברה צעירים שישבו באחת הפינות עם פק”ל קפה, ילדים שנכנסו אל תוך חלל הפנימי של המערה וחקרו כל פינה בתוכה, קבוצות של משפחות מטיילות שישבו יחד וסיפרו סיפור בתוך אחד מחללי המערה, זה ממש כמו דירת פנטהאוז ענקית עם כיווני אוויר, נופי טבע ראויים והמון קשתות וצורות אובליות פעורות בתוך המערה.

העלייה למערת אורנית

הפעילו את דמיונכם ותגלו את “ארץ המערות ” המדהימה, למשל בתמונה הפתח שלעיל הזכיר לי ארובת עין.המערות כאן הן מערות מסוג “קרסט” במילים פשוטות מערות המסה – מים אשר ברבות השנים פוגעים בשכבת הסלע שעשויה מגיר ודולומיט שבעקבות כך נוצרות מערות עם פירים אנכיים ואופקיים, חלונות ופתחים בשלל צורות וגדלים.

מערות אורנית , עפ”י חוקרים, הן מערות בנות כ- 11,000 שנים אשר משויכים לתקופה הנאוליתית , במילים פשוטות – האדם הקדמון, אם מעניין אתכם להכיר קצת יותר מקרוב את חייו של האדם הקדמון ממליץ להגיע לשמורת הטבע – נחל מערות שנמצאת לא הרחק מכאן.

תקרת החללים בתוך המערה צבועה בפיח שחור, קרוב לוודאי ממדורות שעשו כאן מטיילים וגם מצואה של עטלפים אשר שוכנים על אף פי שלא ראיתי ולו עטלף אחד. המעבר בין החללים במערות נעשה חלק באמצעות הליכה שפופה וחלק בזחילה וחלק אף בהליכה זקופה חלל כל המערות בנוי משרשרת חדרים עם פתחים המפרידים בינהם.

לסיכום

מערות אורנית הן חוויה לכל המשפחה, ההליכה אל המערות אורכת כשעה לערך והחזרה נעשית באותה הדרך בדיוק. יש אפשרות לשלב כאן טיול לעין קדם ונחל נדר ע”י ירידה מהאוכף לשביל המוביל לכיוון נחל גלים ומשם לנחל נדר ועין קדם (אבל זה בפוסט אחר). הכניסה למערות אורנית היא בחינם ואינה מוגבלת בשעות, שימו לב יש להצטייד בפנס עם רוצים להיכנס לחללים האפלים במערות, יש להגיע עם נעלי הליכה נוחות, 3 ליטר לאדם, ההליכה עד למערה אינה מוצלת.

איך מגיעים


צריך להיכנס לתוך טירת הכרמל לעלות בכביש הכניסה כחל הזמן ישר על פני רחוב ז’בוניסקי עד שהגעתם לרחוב הרצל מרחוב זה פנו ימינה ומיד שמאלה לתוך רחוב סיני, מרחוב זה המשיכו לרחוב עזרא לניאדו. חנו שם באזור החנייה המוסדר ללא תשלום( ומשם לכו לקצה החנייה עד שתגיעו לתחילת המסלול המסומן באדום (קצת אחרי שולחנות הפיקניק קחו שמאלה לסימון האדום) בוייז : “פארק מונהיים”.המסלול מתחיל בתוך טירת הכרמל סמוך למלון קדם החדש. והינו מסלול קווי. אם אתם בעניין של טיולים בכרמל אז ממליץ לכם לקפוץ לחורשת הארבעים .

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק מונהיים

מיקום במפה

דילוג לתוכן