לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מנזר מרסבא

רקע

במדבר יהודה ניצב פלא בן 1500 שנים שפעיל עד עצם היום הזה. המנזר התלוי היפה ביותר בישראל- מנזר מרסבא. לצד שני אתרים מרשימים : נבי מוסא והר מונטר.

רקע על מנזר המרסבא ותופעת הנזירות במדבר יהודה

בסוף המאה החמישית לספירה, תחילת השישית, החלה תופעת הנזירות בעולם כולו, וכאן באזור הזה של מדבר יהודה נמצא , עפ”י הנצרות, המדבר של הארץ הקדושה.

ולכן באזור מדבר יהודה הוקמו הרבה מאוד מנזרים, הראשון שבהם היה מנזר חריטון  – אשר נמצא סמוך להרודיון.

אדם זה,חריטון,  ייסד את מוסד הנזירות שם בתקופה הביזנטית ושם מתרכזת “השמנא והסלתא ” של הנזירות שבהמשך גדלה והתפתחה למנזרים רבים באזור: דיר חג’לה בבקעת הירדן, מנזר סנט ג’ורג בוואדי קלט, אבטימיוס מעלה אדומים ועוד. בשיאה הגיעה האוכלוסייה ל 50,000 נזירים במרחב מדבר יהודה.

סבאס שהיה תלמידו של הנזיר אבטימיוס (היה מהנזירים הראשונים שהגיעו למדבר יהודה והחלו בפעילות נמרצת של ייסוד והקמת מנזרים) בנה כאן את מנזר מרסבא ומנזרים נוספים במדבר יהודה כגון: סנט ג’ורג ,קרנטל .הנזירים אינם נמצאים בתוך תחומי המנזר במהלך השבוע הם נמצאים ב”לאורות ” שזה כוכים החצובים בתוך הסלע שם הם מתבודדים לומדים וכותבים יומם וליל. שבילי אבן על מצוקי ההר מובילים אליהם שלמטה זורם ונשמע היטב נחל קדרון.

מנזר מרסבא שבנוי על צוק. הוא מנזר יווני -אורתודוקסי אשר הוקם לפני כ 1500 שנה. והוחרב ע”י הפרסים בשנת 600 לערך ומיד לאחר שנים ספורות הוקם מחדש ושוב הותקף ונשדד מס’ פעמים. הצלבנים החליטו לבצר ולבנות חומה סביב המנזר כדי להגן על יושביו.  ב 1300 לספירה החריב בייברס  את המנזר ששוב שוקם ונבנה מחדש במהרה.

במנזר יש ספרייה גדולה, כניסה, חדר התכנסות דתית, מחסנים, מרפסות והרבה קשתות. אחד המבנים צבועים בצבע כחול ולבן סמל לתרבות היוונית. מן התצפית רואים גם את הסרטבא – שהיא גם מצודה קדומה ואסטרטגית.

כיום גרים במנזר המרסבא בסה"כ 12 נזירים בלבד בתנאים בסיסיים מאוד : ללא חשמל ,ללא מים זורמים, ללא תקשורת כלשהי.  התקשורת היחידה מתנהלת באמצעות פעמוני ענק שמצלצלים המודיעים לנזירים להגיע לתפילה. בהחלט מאתגר בימינו אנו שהמודרניזציה מאפשרת לנו לחיות בתנאי נוחות להם סירבו נזירי המרסבא.

ההגעה למנזר המרסבא

אם אתם רוצים להגיע באופן מאורגן ויש לכם קבוצה  , אפשר בטיול ג'יפים מיוחד שכזה עם מדריך וחברה מסודרת , מוזמנים ליצור איתי קשר בקישור זה  צרו איתי קשר . מחיר של כזה טיול נע בין 300 – 600 ש"ח לאדם תלוי במועד.

מדי שנה מתקיימת הדלקת נרות בלאורות ובתוך המנזר לזיכרו של סבאס מייסד מנזר המרסבא. השנה ההדלקה מתקיימת ב 17/12/21 טיול מומלץ מאוד וייחודי. כדי לראות את הנרות צריך לרדת במורד הצוק הנגדי הצופה למנזר. לעבור את ערוץ נחל קדרון משם יש מדרגות המובילות לנקודה בה ניתן לראות את הנרות מקרוב.

רוצים להגיע לבד ? המנזר נמצא בתוך מדבר יהודה (כ 45 דקות מירושלים) בוויז "תצפית מרסבא" – דרך זו עוברת ביישוב קידר (יישוב יהודי) – שימו לב דרך זו מסומנת בכחול עם ג'יפ ניתן להגיע עד התצפית ,עם רכב פרטי תצטרכו להחנות וללכת ברגל עד לנקודה שדרך העפר איננה מאפשרת זאת. ומשם לכו ברגל  הליכה של בערך 1000 מטר סיפור של רבע שעה פלוס מינוס. מומלץ להיעזר בתוכנת ניווט כגון : עמוד ענן.  למטה מצורפת מפה מוקלטת של המסלול.

גם אפשר מה צריך לקחת בחשבון ?

החלטתם לבוא באמצע שבוע ? חשוב לפני , תיאום טלפוני במוקד בקעת הירדן בטלפון 050-5804258. עוד סוגיה שיש להביא בחשבון לפני שמגיעים לתצפית על המנזר , הוא שוכן בשטח C כידוע זהו אזור שאמנם נמצא בשליטה גם ביטחונית וגם אזרחית שלנו אך עדיין מסתובבים במקום פלסטינים ובדואים מהמקום.

מומלץ להגיע עם מלווה חמוש. בשבועיים של הדלקת הנרות המתרחשות מדי שנה לקראת סוף דצמבר – אסור להיכנס לתוכו גם לגברים וגם לנשים. ניתן לתצפת מרחוק בשעות הערב על הנרות בתוך הלארות (הכוכים). באופן שוטף המנזר , רק גברים יכולים להיכנס למנזר מדי יום בין  השעות 09:00-14:00.

פרט לימי ד'  ו' . לא הרחק מהמנזר יש משפחות בדואיות שמארחות מבקרים המגיעים למנזר כולל לינה.
שימו לב כדי להיכנס לתוך שטח המנזר עצמו. יש צורך לעבור בכבישים בשטח A והדבר מסוכן ואסור לישראלים.!!!

הדלקת הנרות במנזר מרסבא

מדי שנה חוגגים במנזר המרסבא את לילו של סאבס, מקים מנזר המרסבא. כל אזור המנזר וסביבתו מוארים בנרות וזה נראה מראה מיוחד כאילו לקוח מהאגדות. באמצע המדבר רואים את מנזר המרסבא שהוא מוקף בתאורת נרות היקפית. המאירה אותו באור נוגה ומיוחד.

גם הלאורות וגם המצוקים סביב מוארים באור יפהפה זה. החיבור עם חג החנוכה מוליד חוויה מיוחדת במינה של אור – מדבר ומנזר.

השנה זה קורה בתאריכים 2022 /16-18/12.

להלן המלצה לטיול ג'יפים שכולל עוד כמה אתרים מעניינים בסביבת המרסבא שכדאי לבקר בהם.

התחנה הראשונה בטיול – נבי מוסא

את טיולנו למנזר המרסבא עשינו עם מדריך מקצוען  ואיש הארץ, משה, שהוביל את הטיול. התחלנו דרך כביש הנקרא “נבי מוסא”. הדרך כוללת נופים קלאסיים של מדבר יהודה שבדרך עוברים מעל גשר שמתחתיו עובר נחל אוג. למקום מגיעים מכביש 1 – היורד לבקעת הירדן (אם באתם מירושלים).

פונים לפני צומת אלמוג לפי השילוט לנבי מוסא, מהר מאוד תפגשו במבנה עתיק שעל גגותיו כיפות לבנות. מהמקום רואים נקודות מעניינות מאוד כמו את המקום בו עם ישראל חצה את נהר הירדן ממזרח למערב והגיע לגלגל לחנות שם, משם ממשיך עם ישראל לכיוון דרך עתיקה הנקראת “טאריק אל אינדי ” – הדרך ההודית, דרך נוספת היא “טאריק אבו ג’ורג'” – ע”ש קצין הנדסה שסלל את הדרך בצבא של אלנבי שהפך אחר כך למושל הגליל.

נבי מוסא נבנה ע”י המוסלמים ששימש כמסגד וגם כחאן ממלוכי גדול. במקום פטיו רחב ידיים ,בור מים ומסגד, אשר לפי מסורתם משה רבנו נקבר כאן. הם אף מציינים מדי שנה את מנהג העלייה לרגל מירושלים לפה במצעד מפואר וססגוני הנקרא “חגיגות נבי מוסא”. סמוך לנבי מוסא ישנו בית קברות מוסלמי פעיל. ועל הגבעות הסמוכות ניתן למצוא מבנים נוספים. המזרחי- הפונה לירושלים הוא קברה של “עאיישה” (ציפורה) – אשתו של משה. מבנה נוסף מעניין הפונה לכיוון ים המלח על אחת הגבעות הוא כבר של אישיות מוסלמית חשובה שבחרה להיקבר סמוך למבנה קדוש זה.

התחנה השנייה בטיול – בקעת הורקניה

משם עלינו חזרה לשביל והמשכנו לנסוע על השביל לכיוון דרום לכיוון מנזר המרסבא. חצינו את נחל קומראן הגענו למקום הנקרא ” בקעת הורקניה”. שם פנינו ימינה בדרך 4X4  בסימון כחול ולבן. הנסיעה הייתה מאוד מרתקת כי בדרך רואים תופעות ייחודיות למדבר. כגון: לימן – שלולית מים, צמחים מיוחדים כמו המלוח ועץ האשל הקשוח ששורד בתנאים קשים.

התחנה השלישית בטיול – מנזר המרסבא

לאחר מכן הדרך הפכה לקשוחה וקשה אך הג’יפ צלח אותה בקלות, בדרך ראינו הר בצורה משוננת זוהי מצודת הורקניה שחלשה על הדרך -אך אין שם כעת שרידים ממשיים.

כמו כן באזור הוקמו ארמונות קיט, שהמוכר בינהם הוא “ארמונות יריחו” – בארמונות אילו היו גם אוצרות רבים.

בהמשך ההיסטוריה הבריטים הכשירו את הדרך וסללו אותה. התחלנו לראות ברקע, מבין קפלי ההרים המרהיבים של מדבר יהודה המשמשים כווילון להצגה הגדולה – חומה גדולה עם צריחים אשר תלויה על המצוק של נחל קדרון.  אט אט שהתקרבנו בנסיעה עם הג’יפ, התגלה לעיננו מחזה מהפנט וכל כך נדיר, מנזר המרסבא נפרס מולנו במלוא הדרו , שהוא בנוי על צלע ההר שממול.ביננו לבין מנזר מרסבא – זורם ונשמע היטב נחל קדרון – נחל שהיום משמש להובלת השפכים של ירושלים.

זוהי התחנה היפה ביותר בטיול , ניתן לראות מכאן את לאורות – מעין מערות הנמצאות מתחת למנזר שם מתיים טקס הדלקת הנרות המסורתי של מנזר המרסבא מדי שנה. הלאורות הן מערות התבודדות לשם נכנסים הנזירים.

המנזר בנוי מחצרות ומממבנים בסגנון עתיק כולל כיפות כהות, המנזר בנוי מקירות החוצצים בין חלקי המנזר. מנקודה זו אמנם לא ניתן להיכנס  לתוך המנזר אך גם בעין בלתי מזויינת ניתן לראות את מבנה המנזר המרשים ביופיו .מי שרוצה לראות בבירור את המנזר מומלץ להצטייד במשקפת ראויה ניתן לראות היטב את חלקיו של מנזר המרסבא.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נבי מוסא טיול

התחנה הרביעית בטיול – הר מונטר

המשכנו בנסיעה בתוך קפלי ההרים על החלק המערבי של הבקע של השבר הסורי האפריקני שהוא בן 7 מיליון שנה, אפשר לראות את שכבות הסלע השונות אשר בצלעות ההרים, מעיין חתכים בהר, ישנם גם שרידים מהים הקדום – אבני צור.

עד שהגענו לתצפית מדהימה ממקום הנקרא הר מונטר – מצד מזרח ניתן לראות בבירור את הרי מואב אשר גבוהים מהרי מדבר יהודה ולרגליהם ים המלח התכול, בצד צפון נראים בבירור הרי בנימין אשר מופרדים ע”י נחל פרת ממדבר יהודה. כמו כן מתחתינו נמצא אזור מישורי גדול מאוד אילו הם  “ערבות יריחו” – שמורה גדולה עם ביתרונות וסלעי חוואר.

הנוף הנשקף בזוית 360 מעלות מהר מונטר מזכיר טיסה במטוס, בצד מערב ניתן לראות את הר הזיתים בבירור ואת ירושלים. לאן שלא מסתכלים נוף קוסמי המזכיר נחיתה בכוכב לכת אחר. הצמחייה באזור בתקופה זו גדלה אך ורק על גביהם של חלק מהפסגות וההרים זאת בעקבות המפנים, מפנה דרומי עם שמש – יבש וללא צמחיה ואילו המפנה המערבי שאינו עתיר בשמש – יש עשב ירוק. הר מונטר הוא למעשה הר העזאזל המיתולוגי, שעליו מסופר, כי ממנו זרקו את השעיר לעזאזל ביום כיפור.השעיר לעזאזל הוא כינוי לעז או כבש  ששימשו בתקופה זו  כקורבן.

מנזר מרסבא טיול

בארות המים

מכאן המשכנו בחזרה להיטלטל ימינה ושמאלה בדרך הג’יפים העקלקלה שבדרך ראינו באר מים שעד היום הבדואים משתמשים בה ע”י חפירת שוחות סביב הבאר המזרימים אליה את מי הגשמים. זהו סיימנו את הטיול ג’יפים שלנו שכלל את : נבי מוסא, בקעת הורקניה, מנזר מרסבא. יש לציין כי מדובר במסלול שלוקח כ- 4 שעות כולל עצירות והדרכה בכל נקודה. נקודה חשובה נוספת מסלול זה אינו מגיע פיזית אל תוך המנזר אלא צופה עליו .(דרך זו  לא ניתן להגיע עם רכב פרטי , רק עם רכב 4X4).מפת המסלול : דרך ג’יפים למרסבא.

את המסלול המלא של טיול  זה מקידר להר מונטר ולמנזר המרסבא ניתן למצוא באתר keidar muntar marsaba.

מה עוד מעניין בסביבה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נבי מוסא

מיקום במפה

דילוג לתוכן