גן לאומי תל צפית

רקע

גן לאומי תל צפית הוא תל יפהפה המתנשא לגובה של 180 מטרים ומתצפת על כל אזור השפלה. התל מזוהה עם הפלשתים.
בשנת 2008 הוכרז תל צפית כגן לאומי המסלול הוכשר להליכה. הוא שולט, נוקה השבילים בו סומנו בצבע ירוק ובמקום הוכשר מסלול טיול יפהפה. המאפשר למטייל לעלות עד ראש התל ולהתענג על הנופים סביב.

תל צפית הוא למעשה הנקודה הגבוהה ביותר באזור השפלה. המקום משלב שרידים של כפר ערבי ושל ממצאים ארכאולוגיים מתקופות רחוקות מאוד.

כגון : תקופת הברונזה, התקופה הכלקוליתית וגם תקופות מאוחרות יותר- התקופה הצלבנית והממלוכית ועוד, עוד במקום ניכר כי היה רצף התיישבותי ארוך זאת מפאת המיקום האסטרטגי של התל.

גן לאומי תל צפית מזוהה עם העיר הפלישתית הקדומה שנקראה “גת”.  שיחד עם “עקרון” שלא רחוקה מכאן היוו מעין סדרת ערים פלישתיות(גם אשדוד, עזה ,אשקלון ).

שהולכים בשביל מתפתל, שיש לציין אינו מוצל וחשוף כולו לשמש (מתאים בעיקר לאביב). מגיעים לנקודות עם ערכים ארכאולוגיים גדולים.

למשל : בתי קברות עתיקים, כוכים,  מערות יפהפיות חצובות בסלע, מערות קולמבריום. מזה כעשור מתנהלות בתל צפית חפירות ארכיאולוגיות. העיר גם מזוהה כגת פלישתים עירו של גוליית.

צבעו הלבן של סלע גיר עליו נמצא התל. נראה מרחוק כמו מאגר מים ושמתקרבים אל תל צפית הרווח הוא כפול ומכופל.

מעבר לטיול עם שילוט ופסוקים תנ”כיים לאורכו, מתבשמים מהנוף של שפלת יהודה ונהנים ממראות ארכאולוגיים בדמות של קשתות וצורות מיוחדות החצובות בתוך התל, כיום הכוכים בתוך סלעי הקרטונים הצחורים משמשים בעיקר כאתרי קינון של עופות באזור כגון : עורבנים.

תל צפית

בתל צפית מתקיימות כיום חפירות מטעם אוניב’ בר אילן בניהולו של פרופ אהרון מאיר. בראש התל ישנם שרידים של הישוב החל מתקופת הברונזה הקדומה ועד למאה ה9 לפנה”ס בו האתר נחרב ע”י חזאל מלך ארם לאחר מכן היה במקום מבצר צלבני גדול ובעת החדשה שכן שם כפר ערבי. החפירות מתמקדות בעיקר בשכבות הקדומות וחשפו עיר מרשימה עם עיר תחתית ממצאים מרשימים ואפילו כתובת.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
טיול בתל צפית

אם תמשיכו בשביל המסומן , תוכלו לטייל במסלול המעגלי אשר נמשך עד ראש התל וחוזר למטה מצידו השני של התל , הנופים היפים מאזור זה קסומים ויפים עד מאוד. הכוללים מרחבים עם עצי דקל תמירים, ופסיפס של חלקות חקלאיות בצבעים חום -ירוק. לצערי פגשתי במקום, רוכבי אופנוע שמשתמשים בשביל הצר והמסולע במקצת כדי לאתגר את עצמם וחבל שהם מפרים את השלווה והורסים ברגל בוטה שמורה כה יפה..

למי שחפץ לשלב עם הטיול שלו פיקניק באזור מוצל – יוכל לעשות זאת ביער חרובית הצמוד לגן לאומי תל צפית. ביער חרובית שולחנות פיקניק והרבה צל -כדאי להגיע מוקדם לתפוס מקומות.

לסיכום: יער חרובית תל צפית הוא שילוב מעניין של פיקניק עם טבע וארכיאולוגיה.

דרדר בגן לאומי תל צפית

איך מגיעים לתל צפית: הכי פשוט בוויז : גן לאומי תל- צפית , ללא וויז :

אם הגעתם מכביש 40 מכיוון צומת מסמיה : 

יש לפנות מזרחה לכביש מס’ 3 לכיוון ירושלים, קצת אחרי הפנייה יש לפנות ימינה לכיוון כביש שמספרו 383 (אל  גוש עציון ובית שמש) . על כביש זה נמשיך בנסיעה עד אשר  נעבור על פני הכניסה לקיבוץ כפר מנחם, מיד אחריו יש לפנות ימינה אל תוך יער חרובית. בקצה של  חרובית תפגשו בדרך עפר באורך של כקילומטר, בצד ימין תראו תחנת כוח גדולה , סעו עד שתגיעו לחניון הרכבים הקטן הבא, עם עץ ענקי ושלט “גן לאומי תל צפית”  ליד השלט מתחיל  המסלול הרגלי אשר איתו תעפילו לראש התל, עד לנקודת התצפית.

מי שמגיע  מכיוון ירושלים:כביש 38 נפנה מערבה בצומת זכריה לכביש 383. נעבור את היישובים תירוש וגפן ישר אחר כך יש לפנות שמאלה אל תוך יער חרובית.את הרכב אפשר להחנות בתוך יער חרובית  ומשם ללכת בשביל העפר עד לתחילת המסלול -אורך כקילומטר  אפשרות שנייה, לנסוע עם הרכב לחניון העפר הנמצא במורדות התל.

איפה מומלץ עוד לטייל בסביבה:

בריכת צאנן ; חרבת מדרס ; חרבת עתרי.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן