שפך נחל שורק

טיול בשפך נחל שורק זהו  נחל מרשים וארוך, “רק” 70 קילומטרים, מתחיל את דרכו בהרי ירושלים ומסיים אותה הרחק-הרחק בצידה האחר של ישראל, חוף פלמחים.

נחל זה מנקז אמנם את השפכים מהרי השפלה בינהם : בית שמש, נס ציונה ורחובות. אך פעולות שיקום וטיהור שפכים שנעשו באזור הפכו את המקום לשמורת טבע נדירה. בין הפעולות שנעשו באזור השפך של הנחל: שתילת צמחיית גדות, הקמת מתקני טיהור שפכים במעלה הנחל, שימוש במי שיטפונות ומעיינות להעשרת מי הנחל והפיכת הנחל לגן עדן עבור בעלי החיים הצמחייה ובני אדם.

מומלץ לנצל את מזג האוויר האביבי והנעים כעת, בו השמש אינה קופחת על הראש כדאי ואידאלי לטייל במסלול ההליכה המרתק הזה. ובכן המסלול מתחיל בקצה חורשת האקליפטוסים המרשימה הנקראת “חורשת הצנחנים”.ב תחילת המסלול תראו שלט ברור “שמורת שפך נחל שורק – פלמחים”.מתחת לגשר בטון מסיבי, תפגשו את נחל שורק במלוא הדרו.

מאחר שאנחנו בתקופת האביב לאורך כל המסלול תפגשו מסביב לאזור הנחל מרבדים ירוקים של עשבייה עונתית ופרחים עונתיים כמו החרציות.
במהלך הטיול פגשתי “בדייג לא חוקי ” – שלדג מצוי התעופף למרומים תוך שהוא תר אחר דג – ברגע שהתביית על מטרתו הוא פשוט צנח במהירות מדהימה עם מקורו לתוך הנחל ויצא עם השלל -דג עסיסי וטרי.
הנחל מתחתר לו בתוואי השטח ויוצר זוויות מרשימות של זרימה מכל הכיוונים.

תיאור המסלול :

נעלה על שביל הליכה מאספלט המוביל לתוך תחילת המסלול ונחל ללכת, כבר בתחילת המסלול תפגשו באנפות לבנות הנמצאות על גדות הנחל.

לאחר הליכה איטית של כ- 20 דקות לערך בתוך חורשת האיקליפטוסים עתיקת היומין, תפגשו מימינכם דיונות חול לבושות שיחים עונתיים.

אחד הצמחים המרשימים שהקימו פה מושבות מרשימות מאוד הוא “שיטה מכחילה”, אמנם היא בעלת פרחים צהובים בוהקים אך השילוב עם הדיונות החומות העניק לאזור צבע צהוב עז כמו הציור הידוע של הצייר ההולנדי הידוע וינסנט ואן גוך – “חמניות”.

שפך נחל שורק
זה השלב בו מגיעים לגורמה -שיא הטיול דיונות חול .
לילדים דיונות החול רבות הללו הן גן-עדן מושלם, הם יכולים להשתעשע בחול הרך הנקי והנעים שבתקופה זו של השנה.
תוך שהם מתגלגלים נופלים ורצים על החולות. הם גם יכולים ללכת בעקבות חיפושיות שחורות, המשאירות סימנים על גבי החול. ולמבוגרים אתנחתא בראש הגבעה עם נוף כחול-טורקיז הנשקף מהגבעה על חוף פלמחים, אוויר צח המגיע מן הים מוסיף לחוויה רענון והנאה.
בתחתית הדיונה תמצאו עץ איקליפטוס ענק ששורשיו בולטים מן האדמה , הוא מעניק צל וחסות ולכן מהווה מקום אידאלי לעשות את הפסקת הצהריים ולשלוף את הסנדוויצ’ים שלכם מהתיקים.
עוף מים בשפך של נחל שורק
מסביבכם שדות של חמציצים שאופייניים לתקופת האביב וצמחיית קנה המתאימה לנחלים. אקליפטוסים עבי קרס מוציאים מקרבם חמציצים צהבהבים -מחזה די נדיר לראות הכלאה מעניינת בין 2 סוגי צמחים אילו – יצירת מופת של הטבע.
חמציצים מבצבצים מתוך עץ
לסיכום : שפך נחל שורק הוא אטרקציה יוצאת דופן לתקופה זו של השנה. מדובר בשמורת טבע חינמית לגמרי – בימים אילו הכניסה לשמורה – יער האיקליפטוסים, עובר שדרוג אקולוגי, הכניסה נחסמה לכלי הרכב – זאת בכדי לשמור על השמורה ולמנוע מבעלי כלי רכב, כגון ג’יפים, לרדת מתוך יער האיקליפטוסים אל תוך גדות הנחל ובכך להרוס את שמורת הטבע ברגל בוטה.
הוראות הגעה לשפך נחל שורק: בוויז הזינו ” חורשת הצנחנים” בהגיעכם החנו את רכבכם ממול חורשת האיקליפטוסים בחניון העפר הצמוד ומשם לכו אל תוך החורשה בשביל ייעודי עד שתגיעו לתחילת המסלול. השמורה נמצאת סמוך לחוף פלמחים. חשוב מאוד : להצטייד במים וכובעים כי קטע הטיול עם הדיונות חשוף לחלוטין לשמש, אם זאת המסלול עד הדיונות מוצל.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי שפך נחל שורק
דילוג לתוכן