עלייה הרכבל למצדה

רקע

.

אי אפשר שלא להתאהב בגן לאומי מצדה זהו אחד האתרים ההיסטוריים והארכאולוגיים יוצאי הדופן בעולם. המצדה, שהפכה סמל לאומץ לבם ומגינם של היהודים שמרדו ברומאים.

כדאי לכם לטייל במקום המופלא הזה שמכיל מעבר לפיסות היסטוריות יוצאות דופן גם נופים משגעים. לא פלא שתיירים מכל קצוות העולם מגיעים הרחק הרחק עד לפה. אירועי בני מצווה על המצדה בשעת הזריחה. הפכו מזה עשרות שנים למנהג קבוע.

מצדה ניצבת כמו מבצר רחב וגבוה של עפר, ומשקיפה סביב סביב ממרום קומתה על הנוף המופלא המשתרע מתחתיה, של מדבר יהודה וים המלח.

על הצוק הניצב לו בבדידות מזהרת בלב המדבר בגובה 63 מטר. בחר המלך הורדוס כמקום מפלט. הוא בנה במקום מצודה מלכותית. ארמונות מפוארים ומבני הציבור ששרידיהם נחשפו שנים רבות ואחר כך בחפירות ארכאולוגיות.

מצדה, הפכה בסופו של דבר למעוזם האחרון של המורדים היהודים. עליהם צר הצבא הרומי, וסיפור גבורתם מסמל את אחריתם של ממלכת יהודה ובית שני.

חפירות ארכאולוגיות שנערכו במקום, בעיקר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, חקרו את רובו של האתר. והיום מציע לכם הגן הלאומי מצדה, שהוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק״ו, מסע מדהים אל העבר הרחוק, ותובנות מרתקות על אורח החיים של האנשים שחיו במקום לפני אלפי שנים.

צאו לסיור של כשעתיים בין השרידים על פסגת ההר, כדי ליהנות מהנופים המדהימים של ים המלח והרי יהודה, ומהממצאים הארכאולוגיים המרשימים.

לינת שטח למרגלות מצדה 

סיפורה ההיסטורי של מצדה

אפשרויות הטיול והבילוי במצדה

סיפורה ההיסטורי המלא של מצדה

סיפורה של מצדה התחיל לפני למעלה מ – 2000 שנים , בשנים 60-100 לפנה"ס הגיעו לכאן החשמונאים והקימו ארמון ,מערכת מים וסללו דרכים להר. מאוחר יותר בשנת 40 לפנה"ס לערך הגיע לכאן המלך הורדוס הרומאי שהחליט לנצל את הטופוגרפיה. על מצוקי מצדה הרמים הוא הקים את מערך ההגנה שלו מפני פולשים.

הוא מקים פה מצודה מלכותית וגדולה כדי להמחיש את עוצמתו . הוא משתמש בה כארמונו האישי וכמבצר.שרידי הארמון הצפוני נותרו עד עצם היום הזה. הם מעוטרים בפסיפס ברוח התקופה ובציורי פרסקו.

הורדוס תכנן על פסגת המצדה מפעל מים אדיר אליו ירדו עם מדרגות. המפעל היה תת קרקעי אליו התנקזו ביעילות מי הגשמים. הוא השתמש במים לטובת בתי מרחץ חמים וקרים ובריכות שחייה עבורו ועבור אורחיו.שרידים מבתי המרחץ נראים באתר כיום.

כאמור הארמון הצפוני מעורר השתאות ומרשים מאוד, אליו ניתן להגיע כיום באמצעות מדרגות ברזל היורדות אליו. הוא חצוב בתוך ההר ב 3 מפלסים.

70 שנה לאחר מותו של המלך הורדוס בשנת 66 לספירה הנוצרית. נכבשת מצדה ע"י היהודים המורדים בפיקודו של אלעזר בן יאיר.

כל זאת על התשתיות אותן הקים הורדוס, הם משנים את אופי המקום ליהודי ע"י הקמת מקוואות חדרי מגורים ובתי כנסת שאת עמודיהם ושרידהם ניתן לראות כיום.

בעת חורבן בית שני של ירושלים באזור 70 לספירה.הליגיון הרומאי הגיע לכאן עם כוח של 8,000 חיילים ומטיל מצור על מצדה. הם מקימים מחנות וחומה סביב ההר. הם מקימים סוללת עפר עצומה בגודלה שתומכים אותה קורות עץ ענקיות.

בעזרתה הם מפילים את חומת העיר ופורצים פנימה לתוך קרביה של מצדה היהודית. אלעזר בן יאיר מבין כי אפסה כל תקווה לשרוד. הוא משכנע את 1000 היהודים בהר(נשים וגברים כאחד) להתאבד. זאת בכדי לא להיות מושפלים ועבדים של הרומאים .

כדי לחרוץ סופית את גורלה של מצדה ולהשמידה כליל, הוא קובע 10 גורולות כלומר 10 אנשים שישארו כדי לשרוף אותה ואז ישימו קץ לחייהם.

בשנת 1963 פרופסור יגאל ידין מגיע לכאן עם צוות ארכיאולוגים הוא חוקר את הממצאים. ומגלה שרידים מעניינים של 10 פיסות חרסים עליהן טבועים שמות. הוא סבר שאילו 10 הגורולות. ואכן בבדיקה מעמיקה הוא גילה באחד מהם את שמו של אלעזר בן יאיר טבוע על חרס. כיום הגורולות נמצאים במוזיאון מצדה.

תצפית אתר מצדה

מה ניתן לעשות בגן לאומי מצדה

אפשרויות טיול

1)עליה בשביל הנחש : מתאימה למגיעים מכביש 90 (הליכה של כשעה, בדרגת קושי גבוהה). השביל, שנמצא בצדו המזרחי של ההר, משקיף על ים המלח. העלייה בשביל הנחש אינה קלה, אבל כשתגיעו למעלה, ההתרגשות תהיה גדולה.

2) עליה בשביל הסוללה : מתאימה למגיעים מהעיר ערד (הליכה של כחצי שעה, בדרגת קושי בינונית).

3) עליה לפסגת המצדה ברכבל : אפשרות זו נראית מתאימה לכמה קהלים: חוגגים שהוזמנו לטקס כלולות או בת/בר מצווה,אנשים שמוגבלים בתנועה, מבוגרים וקשישים, ילדים קטנים וכל מי שאין לו כוח לטפס ברגל עד פסגת מצדה.

מסלול הנסיעה המוביל לרכבל חולף לאורך חופו של ים המלח, כך שתוכלו ליהנות בדרך מגווני ההרים המשתנים ומצוק המצדה ההולך ומתקרב אליכם.

– אתר המצדה מציע התאמת נגישות לאנשים עם מוגבלויות.

ביקור במוזיאון

רוצים המחשה של הסיפור ההרואי שהתרחש כאן?

כנסו למוזיאון המקומי הנושא את שמו של פרופ׳ יגאל ידין שהוביל את המשלחת הארכאולוגית באתר. הסיור המודרך במוזיאון מלווה באוזניות שמחירן 20 שקלים והוא יציג בפניכם את ממצאי החפירות במצדה, על רקע תיאטרלי והסבר מרתק באוזניות.

כאן תוכלו לשמוע את סיפורה ההיסטורי של המצדה כפי שסופר על ידי יוסף בן מתתיהו. סיפור המתמקד בהורדוס, במורדים היהודים ובצבא הרומאי. האוזניות מאפשרות להאזין להדרכה במספר שפות, אפילו בסינית. בחרו בשפה המתאימה לכם.

אמפיתיאטרון

בחלקה המערבי , למרגלות ההר יש אמפיתיאטרון בו מתקיימים מופעות אור קוליים בשעות הערב המספרות את סיפורה של מצדה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עתיקות במצדה

לסיכום

מצדה נבנתה במקור כארמונו של המלך הורדוס שכידוע היה מלך יהודה. מתחם המבצר בנוי כמו סוללה אימתנית ואדירה בגודלה כמה ? אורך של כ- 700 מטרים רוחב של כ -300 מטרים ואילו גובה של כ 500 מטרים מעל פני ים המלח. כאמור נוכח יתרונות אילו בחר רודוס בנקודה זו שחולשת על כל האזור ב 360 מעלות (מעין רחפן רק לפני כמה אלפי שנים). מעבר לכך מיקומה על הדרך המרכזית של סחר בין ממלכת יהודה לממלכת מואב נתנה לה יתרון משמעותי נוסף עבור הרומאים.

עבורינו היהודים משמשת מצדה כסמל  למאבקינו הבלתי נפסק לאורך כל ההיסטוריה, בין הרצון של אויבנו לשלוט בנו לבין רצוננו לחופש וחירות. מצדה הפכה למוקד היסטורי שמציין את סיומה של ממלכת יהודה וסוף תקופת בית שני.

מחסנים בגן לאומי מצדה

קמפינג למרגלות המצדה

אם כבר הגעתם עד כאן, למה לא להישאר ולחוות את השקיעה והזריחה מעל המצדה? מתחם קמפינג מאובזר ושמים זרועי כוכבים יפנקו אתכם בלילה. ובבוקר, תוכלו לטפס ולחוות את הזריחה ממרומי הצוק, כפי שמעולם לא חוויתם.
הקמפינג נמצא בצידו האחורי של הגן הלאומי מצדה ולמרגלותיו. ניתן להגיע אליו דרך העיר ערד.

מה כולל הקמפינג המאובזר?

– תאורה, נקודות חשמל ונקודת לטעינת טלפונים סלולריים.

– מקלחות מים חמים וברזיות מי שתייה

– תאי שירותים

– שולחנות פיקניק

– פינות למדורות ולמנגלים

– מטבח שדה עם כירות גז לבישול וכיורים לשטיפת כלים

טיפים למטיילים במצדה

– רוב השנה חם מאוד במצדה. לכן, כשאתם מתכננים טיול מומלץ להתחיל מוקדם בבוקר, ואם אפשר – עם שחר. כך גם תזכו לראות את נוף הזריחה הבלתי נשכחת מעל פסגת ההר.

– הקפידו לשאת אתכם כמויות מים מספיקות לשהייה במקום החם.

– אל תשכחו קרם הגנה, כובע ונעלי הליכה נוחות, בעיקר אם אתם לא מתכננים לעלות ברכבל.

שעות פתיחה וסגירה של גן לאומי מצדה

שעת פתיחה: האתר נפתח בכול אחד מימי השבוע בשעה 8 בבוקר.

שעת סגירה: בימי חול ושבת ב-16:00 בשעון חורף; וב-17:00 בשעון קיץ.

שעת סגירה בימי שישי וערבי חג ב-15:00 בשעון חורף; וב-16:00 בשעון קיץ.

שימו לב: המוזיאון נפתח ב-8 בבוקר ונסגר שעה לפני שעת הסגירה של האתר.

איך מגיעים למצדה

כתבו בווייז: גן לאומי מצדה.

גן לאומי מצדה הוא נקודת מפגש של 2 מקטעים של שביל ישראל: מקטע מספר 32 מבריכת צפירה למצדה ו – מקטע מספר 33 ממצדה לעין בוקק.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי מצדה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן