בריכת צרטה

רקע

בריכת צרטה היא בריכת חורף מהיפות בארץ. עם נוריות מים שבשמש פורחות  ומגיחות החוצה מתוך פני הבריכה.

סמוך למחצבות באזור התעשייה הסמוך לשוהם. ליד צומת כ”ח, מתעוררת לחיים בתקופה זו של השנה. בריכת חורף מהיפות והחשובות בישראל שמה בריכת צרטה. הבריכה נמצאת בתוך מחצבה עתיקה ומוקפת באבנים עתיקות גדולות המחפות וסוגרות אותה. בתקופה זו של ריבוי גשמים (ינואר- פברואר) עת הבריכה מתמלאת מים. מופיעים בתוכה דו חיים (אמפיביים) רבים. שבימי הקיץ עדיין מצליחים לשמור על הקיום שלהם מחוץ למים.  דרך הפרשת חומר לח על גופם ובכך מצליחים לשרוד.

נוריות המים בבריכה

מראות מיוחדים של אלפי נוריות מים קטנות המצפות את הבריכה בפריחה לבנה- צהובה. נדמה כאילו לקוחה ממדינה אחרת ולא מישראל. נדיר לראות פרח מים שגדל רק במשך כחודש בשנה ומכאן ייחודיות המקום. הצפת המים כתוצאה מהגשמים המרובים יצרה במקום מרקם אקולוגי נדיר ומיוחד במינו. האופייני אך ורק לתקופה זו של השנה חלון זמן קצר מאוד.

ברקע לבריכה ניתן לראות את שיפולי הגבעות וההרים בצד מזרח השומרון ואילו בצד מזרח מישור החוף.

לא ניתן לתאר את היופי הזה במילים, התמונות מדברות בעד עצמן. פרח מיוחד שאינו צומח על הקרקע אלא משתמש במים בתור בסיס ההזנה שלו ומצע גדילה מיוחד במינו שונה מאוד משאר הפרחים שאנו מכירים. בריכת צירטה היא לא סתם שלולית מים אלא מיקרוקוסמוס ליצורים וצמחים רבים שעבורם מדובר בעולם ומלואו.

מבנה הבריכה

הסלעים העתיקים המקיפות את הבריכה דומים למצוקים מניאטורים המקיפים ים. מטאפורה לבריכת החורף היפה הזו. השתקפות האובייקטים המקיפים את הבריכה בתוכה מעידים על צלילות המים שעומקם אינו יותר מ 40 ס”מ. לא צריך יותר מאשר לשבת על שפת בריכת צרטה. ולהנות מהמראות של צמחי המים מתנוססים בגאון ומזדקפים מתוך המים בזכות קרני השמש החמימות של החורף.

גיאופטים , שיחים, אצות ועשבים הגדלים כאן מקנים לבריכה יופי ומראה שאינם נפוצים בארץ ישראל.

יפה עשתה רשות הטבע והגנים ששימרה את בריכת צרטה. זו בריכה נדירה זו הנמצאת בשטח של מחצבות פעילות. מתכון מושלם להרס הטבע  ע”י האדם.

במקום ניצב שילוט ירוק המסביר על הבריכה ועל השימור שלה. מכל זווית בה תסתכלו על בריכת צרטה, תפגשו במראה מלבב של פרחים; סלעים; ומים. שילוב מהמם ובלתי נתפס של טבע במלוא עוצמתו. גם האזור שסביב הבריכה עשיר ברקפות לבנות, כלניות אדמוניות, סתווניות, שום מצוי, כלך מצוי.

נוריות בבריכת צרטה

שטח הבריכה אמנם אינו גדול אך שפע הצמחים ובעלי החיים המצויים בה רב גוני, אני פגשתי ראשן שהוא דו- חיים בתחילת דרכו שחייב מים למחייתו ובהמשך יפתח ריאות שיאפשרו לו לנשום מחוץ למים –  אז בבגרותו יהפוך לאילנית או קרפדה. בריכת צרטה, כפי שציינתי נדירה מאוד בארץ ואין למצוא בריכות רבות כאילו לכן הנכם מתבקשים לשמור עליה כך.

חל איסור להיכנס למים או להכניס בעלי חיים לתוכם וגם לא לזרוק לתוכה פסולת מתוך חשש לפגוע בדו-חיים המתקיימים בה ובצמחים המנהלים סימביוזה כל כך עדינה עם המים. הבריכה עצמה שייכת לשמורת טבע גדולה יותר הנקראת “שמורת הדום שומרון”.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פריחת נוריות בריכת צרטה

לסיכום:

בריכת חורף צרטה היא בריכת עונתית יפהפיה במורדות השומרון,  המתקיימת לצד מחצבה פעילה, בריכה זו היא חלק מקומץ נדיר של בריכות חורף הקיימות בישראל כגון : בריכת ברקת הסמוכה; מאגר גלעד ברמות מנשה; בריכת אודים באזור השרון; בריכת פרג ברמת הגולן; מאגר רז ברמות מנשה; בריכת דורה בפולג- נתניה ובריכת חורף בשמורת נטופה בגליל.

בריכת צרטה שוהם

איך מגיעים לבריכת צרטה :

סעו על כביש 444 (כביש בין ראש העין לצומת בן שמן), אם באתם מכיוון צומת בן שמן, פנו ימינה  בכניסה השנייה לאזור תעשייה חבל מודיעין. אם באתם מראש העין אז בכניסה הראשונה. סעו כקילומטר לערך, בכיכר של אזור התעשייה החדש המשיכו ישר, ממש בכניסה למחצבה, אחרי שחלפתם מתחת לכביש 6, החנו את רכביכם בצד שמאל(אפשרות נוספת להזין בוייז בריכת צרטה).

תבחינו בשלולית ענק באמצע הכביש פסעו רגלית, תוך עקיפת השלולית בשביל צדדי, המשיכו בהליכה  על כביש סלול אל ראש הגבעה, איך שתגיעו לראש הגבעה תבחינו מימינכם בשלט ירוק : שמורת בריכת צרטה ולידו הבריכה. באופק תראו את סימני החציבות ואת קולות החפירה של כלי העבודה במחצבה הסמוכה. שימו לב : אם תרצו לראות נוריות תגיעו ביום שמשי.

מה בסביבה :

תל אפק ומבצר אנטיפטריס; בריכת ברקת(בחורף בלבד); נאות קדומיםנחל גזר (בחורף בלבד).יער קולה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן