גבעת התורמוסים בתל שוכה

תל שוכה היא גבעה בעמק האלה שבחודשים פברואר מרץ פורחת בגול. “אם מתחשק לכם לפעמים לפתוח את דלת הקסמים ולהביט בקסם הפריחה. בשלהי החורף ובתחילת האביב המסלול הזה מתאים ביותר. זוהי המלצה לטיול פריחה מובהק ושווה מאוד.  בשפלת יהודה נמצאת תל שוכה  או בשמה העממי “גבעת התורמוסים” זהו אתר מרהיב ומיוחד במינו בתקופה של סוף החורף -תחילת האביב. המקום שוכן בלב ליבו של עמק האלה. בקרבת קיבוץ נתיב הל”ה. אם נפשכם כמהה למנת פריחה הגונה. וכחול זה צבע המזל שלכם החודש, אז כדאי מאוד שתגיעו לגבעת התורמוסים במהלך חודש מרץ. קשה להבחין בין השמיים לאדמה, מרוב שהכל צבוע ופורח באופן מרהיב ומיוחד במינו.

קשה לתאר את החוויה השמימית, תקופה זו של השנה עושה טוב לגבעת התורמוסים. אז איפה נמצא היופי הזה אתם שואלים, במרכזו של עמק האלה המופלא סמוך לבית שמש וגבעת ישעיהו שוכן לו תל קדום שמעבר להיסטוריה קדומה מספק חוויה ויזואלית מדהימה של נופי פריחה קסומים .הפריחה הסגולה מלווה כל העת את העין.
מיד לאחר תום הגשמים באזור תחילת מרץ , גבעת התורמוסים הזו מתנשאת לגובה של כ- 70 מטר ועטופה בפריחה מדהימה בצבע כחול עז של תורמוס ההרים.

גבעת התורמוסים

לרוע המזל שום גורם ממשלתי לא לקח אחריות על המקום ולכן הכניסה למקום עם רכב בעייתית ביותר ואף אין שילוט איך להגיע. אחד המאפיינים ונקודות העניין המצדיקים ביקור במקום הוא :פריחת התורמוסים בצבע כחול עז, המזכירה יצירת מופת של פיקאסו, בשלל צבעים, פריחה מרהיבה לבנה של שום, חרציות צהובות, סתווניות לבנות ופרחים עונתיים נוספים. מכסים ועוטפים את ההר המשקיף לעבר נוף מרהיב וססגוני.

ההר גבוה משקיף לעבר תל עזקה במערב, המקום בו חנה דוד המלך לקראת המפגש עם גוליית הענק, ובצפון תצפית על קיבוץ נתיב הל”ה. בתנ”ך מוזכר כי במקום זה התאגדו והתאספו כל הפלישתים בהנהגתו של גוליית כהכנה לקראת המלחמה מול שאול המלך וחיילות עם ישראל.

המלצה : לבצע מסלול מעגלי, לטפס אל ההר מהמסלול הראשי, לטייל על גבי ההר לעצור לפיקניק בסמוך למרבדי התורמוסים אל מול נוף עוצר נשימה. ולחזור למטה משביל צדדי בצידו השמאלי של ההר, אמנם קצת יותר תלול אבל מעניין מאוד ועשיר בפריחת תורמוסים לאורך מורדות ההר.

הדרך למעלה נוחה להליכה וישנם שבילים מסודרים ,למרות שהכיף הגדול הוא לצאת מן השבילים ולהתוודע לטבע במלוא הדרו ולנוף המשגע הנשקף מן הגבעה על כל עמק האלה. מומלץ למצוא פינה הדורה ופורחת, מה שלא קשה, ולהתנחל עם המשפחה שם לארוחת בוקר או סתם פיקניק של שבת. תוואי הדרך למטה קצת יותר קשה ומצריך לפעמים לרדת עם הישבן באזורים שהירידה תלולה מאוד.

 

תל שוכה מסלול

מבחינת בעלי החיים שראינו בתל שוכה : תולעי משי, חגבים, עכבישים, חיפושיות משה רבנו, חיפושיות זבל, ובעיקר חרקים שנהנים מהחגיגה הירוקה צבעונית. מיותר להרבות במילים אודות מקום מופלא זה שלטעמי הוא אחד מאתרי הפריחה היפים בארץ .מומלץ לבקר במקום כעת, לפני בוא השרבים של האביב. במקום ישנם מספר דוכנים עם פיתות לבנה ומשקאות בריאות כגון: מיץ תפוזים. תורמוס ההרים הוא צמח מוגן ולכן אסור לקטוף אותו, המלצה חמה לבאים ביום שבת יש להקדים כי המקום הומה אדם בשעות הצהריים. המקום אינו נגיש כלל וכלל לבעלי מוגבלויות.

תל שוכה

הוראות הגעה לגבעת התורמוסים :
מכביש 1 מכיוון תל אביב לכיוון ירושלים, נפנה במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש ,כביש 38, מס’ קילומטרים לפני בית שמש, בצומת האלה נפנה שמאלה לכיוון כביש 375 – כ-2 ק”מ נסיעה נגיע לדרך צדדית שם נפנה ימינה ונבחין משמאלנו בהר גבוה. זהו תל שוכה.מה בסביבה: עין מסילה; חרבת עתרי; חרבת מדרס.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גבעת התורמוסים
דילוג לתוכן