Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פריחת התורמוסים בתל קטרה

תל קטרה הוא תל עתיק הנמצא במרכז המושבה גדרה. ברום של כ 60 מטר מעל פני הים.. לקראת סוף החורף יש בו פריחת תורמוסים משגעת בצבע כחול -סגול. תל קטרה נמצאת בשפלה הדרומית. התל משולט ונמצאו בו שרידים המצביעים על התיישבות מתקופות ארכיאולוגיות שונות. שהקדומים ביותר הם מהתקופה הכלכוליתית(3500-4500 לפנה"ס). עד 1948(מלחמת העצמאות)  היה למרגלות התל , כפר ערבי הנקרא קטרה".  השרידים שנותרו עד עצם היו הזה, הם תקרת בית. תל זה שהמקומיים מכנים אותו "תל גדרה" נמצא בנקודה הגבוהה ביותר במושבה. ובעקבות זאת משקיף על כל הסביבה.

היישוב קטרה מוזכר בספר חשמונאים א' בתור "קידרון" למרגלותיו של התל נמצאו שרידים כגון : קנקני חרס מהמאה 3 לספירה הנוצרית.

פריחת התורמוסים מוסיפה לו חן וצבע עמוק שמרבדי תורמוסים עוטפים אותו. באזור השפלה יש מוקד נוסף של פריחת תורמוסים גם כן על תל הנקרא "תל שוכה" הנמצא בעמק האלה ליד נתיב הל"ה.

תל קטרה הוא חוד החנית של פריחת התורמוסים בגדרה , שמביטים מקרוב על עלי הכותרת של הפרח המיוחד. זה מזכיר , לי לפחות, רקדנית על עמוד , המסתובבת על צירו ללא הרף. כך העלים בצבע כחול -סגול – לבן. סובבים ומעטרים כל חלק בענף המרכזי של הפרח המקסים הזה.

פריחת תורמוס ההרים

התורמוסים שמכסים כל פינה בתל מבטיחים לכל המשפחה חווית פריחה בלתי נשכחת בכלום מרחק נסיעה. תל קטרה הפכה בשנים האחרונות למוקד פריחה פופולרי מאוד המביא חובבי טבע ופריחה רבים. עוד אטרקציה על הגבעה היא בואן של דבורים רבות אל עלי הגביע של הפרח להפקת דבש מן הצוף כמו כן תורמות הדבורים לתהליך האבקה והתרבותו של פרח זה. בראש התל ישנו ריכוז גדול של קקטוסים ופריחה צהובה המשתלבת עם הצבע העז הכחול של תורמוס ההרים כמו חליפה מחוייטת.

תורמוס ההרים בתל קטרה

תורמוס ההרים הוא פרח ייחודי מאוד גם בגלל צבעיו העזים וגם בגלל אופי פריחתו .ריכוז גבוה של פרחים הצומחים לגובה בניגוד למרבית הפרחים אשר די צמודים לקרקע ופחות נראים למרחקים. עובדה זו מאפשרת לראות שדות פורחים של תורמוסים ממרחקים. מעבר לחווית פריחה יש כאן נוף.

בחלקו הצפוני של התל הוקם בשנת 2017 מצפור עם ספסל והקדשה לזכרה של בת היישוב גדרה קורל קינן ז"ל. מפקדת וחיילת מצטיינת שנפטרה בגיל 22 באופן פתאומי במהלך שירותה הצבאי. המצפור נקרא "מצפה קורל" והוא הוקם ביוזמת משפחתה של קורל ז"ל. יש בו מנעולים צבעוניים תלויים, עם תאריכי יום ההולדת של קורל ודגל ישראל מונף בו. הנוף פה ממש חלומי . במפנה הדרומי ניתן להשקיף על בתי המושבה גדרה ומגדל המים הישיש.  ואילו בצפון על היישוב קדרון וכן נראה בבירור כביש 40 המוביל מרחובות לגדרה. אם תביטו מזרחה תראו גם את רכס הרי יהודה כמו רכבת עם קרונות נמשך לאורך קו הנוף.  בחלק המערבי  ניתן לראות את שרידי תחנת המשטרה המנדטורית – קטרה. לא הרחק מכאן ,אם נביט לכיוון צפון- מערב נראה את גן לאומי גבעות מרר ששווה לשלב אותו בטיול  על הדרך .

עוד בתל ישנה פינת ישיבה עם שולחן וכיסאות – בחלק הדרומי של התל. זמן ההליכה בתל הוא קצר מאוד אין בו יותר מדי שבילים אבל יופיו של תורמוס ההרים ופריחתו הססגונית הוא האטרקציה האמיתית כאן.

שימו לב אין לדרוך על התורמוסים !!!!

איפה פורחים תורמוסים

איך מגיעים

בוויז: שפרינצק פינת הג"א גדרה.
משם, אזור חנייה,  הליכה קצרה מאוד , בדרך העפר שנמצאת ממול והגעתם לתל קטרה הפורחת עם תורמוסים מדהימים.

נקודת נוספת לראות תורמוסים כחולים בסביבה : היא  היקב הישן בגדרה. את הפריחה רואים מרחוב הורוביץ. פונים ימינה מחנים את הרכב ונכנסים בין השבילים .

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שפרינצק פינת הג”א גדרה

מיקום במפה

דילוג לתוכן