לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

תל עזקה

רקע

תל עזקה הנקרא גם תל זכריה. הוא תל גבוה הממוקם בתוך פארק יער בריטניה אשר בשפלת יהודה.

התל מתנשא לגובה של כ 350 מטרים. והוא צופה על כל אזור השפלה והרי יהודה.

מחקרים ארכיאולוגיים מצביעים על כך שהייתה בתל עזקה התיישבות עוד בתקופת הברונזה(3000 לפנה"ס). ברבות השנים הפך התל למבצר מוצק , חזק וגדול שחלש על כל האזור . בתקופת הברזל שלטו הפלישתים כאן ביד רמה. בספר שמואל א' פרק י"ז יש איזכור של הקרב הידוע בין דוד לגוליית בו הרג דוד את גוליית. כידוע הקרב התרחש בעמק האלה הנמצא מתחת לתל. "ויאספו הפלישתים את מחניהם למלחמה ויאספו שכה אשר ליהודה ויחנו בין שכה ובין עזקה". המילה שכה מתייחסת לתל שוכה – גבעת התורמוסים הנמצא קרוב לכאן.

עזקה הוזכרה גם במקרא שנית , בתקופת יהושוע במלחמתו נגד מלכי האמורי.  בהמשך בין המאה ה -9 לבין המאה ה 6 לפנה"ס. התל היה בשליטתו של שבט יהודה והשתייך לממלכת יהודה. עזקה הותקפה קשות ע"י המלך סנחריב – מלך אשור. אך היא עמדה בגבורה נגד ניסיונות השתלטות האשורים בגלל שבוצרה היטב. רק בשנת 586 לפנה"ס(מתי שהוחרב בית המקדש הראשון). הצליחו הבבלים להחריב את התל. שבט יהודה חזר למקום בתקופת שיבת ציון(70 שנה לאחר חורבן בית המקדש). היהודים שוב חזרו לתל בתקופה החשמונאית והקימו כאן מצודה חשמונאית חזקה.

את כל הממצאים המעניינים שתיארתי כאן גילה ארכאולוג בריטי בשנת 1900 ואת הפרויקט שלו המשיכו ארכיאולוגיים מאוניברסיטאות מכובדות. הוא זה שנתן למקום את שמו תל זכריה על שום היישוב הביזאנטי והכנסייה שהייתה בו.

הכניסה לתל עזקה

תיאור המסלול

המסלול יוצא מתוך חניון עפר במרכזו של פארק בריטניה. יש שילוט המכוון את ציבור הנוסעים . עליכם להיכנס לתוך פארק בריטניה לעלות על הכביש הימני מעלה עד שתגיעו לשלט: "תל עזקה" (שמאלה). סעו ישר עד שתגיעו לחניון , מסביב תראו שולחנות פיקניק. מומלץ להגיע מוקדם כי מאוחר יותר המקום עמוס במטיילים ומבקרים שבאו לפיקניק ביער וקשה למצוא חנייה. התל נמצא ממש מעל החניון.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המדרגות לתל עזקה

בכניסה לתל יש שלט גדול עם הסבר היסטורי מפורט על המקום. לאחר מכן יש מדרגות רבות המובילות לראשו של תל עזקה. אפשר לטייל  בראש התל כשעה, תלוי בכם. זהו מסלול מעגלי שבחורף ובאביב צבוע בצהוב של אלפי פרחי הסביון. בין שבילי הטיול תפגשו בשרידים עתיקים מהעיר עזקה שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. והדובדבן שבקצפת היא התצפית המרהיבה והיפה לעבר אזור השפלה . ליד המרפסת הזו יש עץ גדול וכתובות על פסלי שיש עם פסוקים מהמקרא.

התצפית מתל עזקה

איך מגיעים:

בוויז : תל עזקה.

סעו על כביש מספר 38 מכיוון שער הגיא לבית שמש. סעו על כביש זה כל הזמן ישר עד שתגיעו לצומת עזקה .שם פנו ימינה לכביש 383 לאחר כקילומטר לערך תראו בצד שמאל של הכביש שלט גדול "פארק יער בריטניה" – פנו אליו שמאלה.

מסלולים נוספים לטייל באזור

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל עזקה

מיקום במפה

דילוג לתוכן