תל סאקי

רקע

תל סאקי הוא תל בעל עבר געשי. הנמצא לא הרחק מהיישוב רמת מגשימים שברמת הגולן. הוא נמצא כ -600 מטרים מעל פני הים. לתל יש עבר היסטורי חשוב ביותר הוא  היה מוצב חשוב מאוד במלחמת יום הכיפורים. והיווה את המכשול האחרון של הסורים שמנע את הגעתם לדרום רמת הגולן. במקום התנהלו קרבות קשים מאוד. כיום במקום יש אנדרטה לזכר הלוחמים שנפלו בקרבות אילו.  כמו כן  ישנו מרכז מורשת ייחודי עם סרט המוקרן המתאר את הקרבות שהתחוללו בתל סאקי.

שמו של המקום "תל סאקי " הוא למעשה שם של משקה , השם נועד לחבר בין אסוציאציה של משקה לבין מי התהום הרבים הנמצאים במקום אשר מרווים את הצמחייה שירוקה כל השנה ושימשה כפי הנראה לצרכי חקלאות בעבר. מהמקום ישנו נוף ותצפית עוצרים נשימה לעבר סוריה. התל נמצא בין הר פרס לנחל רוקד.

הסיפור הקשה והמזוהה ביותר שעומד מאחורי התל הוא כדלקמן : ממש ביום הראשון של מלחמת יום הכיפורים בשבת שנת 1973   כוח צבאי קטן בפיקוד של משה אנסבכר שהה במוצב זה , כוחות השיריון הסורים הגיעו לכיוונו של המוצב  והחלו להקיפו ,אנסבכר הודיע בקשר על  כך שהם מוקפים בכוחות סורים אשר צרים אליהם ועומדים להיכנס לתוך הבונקר בו שהו כ 30 חייליו . הוא ביקש בדחיפות כוח חילוץ. מרבית החיילים מהכוחות שנשלחו נפצעו ונהרגו.  אנסבכר והחיילים שלו נותרו בבונקר הקטן בעלטה בדממה מוחלטת מתוך חשש שמא הסורים יגלו אותם.

אנסבכר ביצע תרגיל הטעיה לסורים שבדיעבד הוא זה שהציל את הכוח , הוא שלח את אחד החיילים שהתנדב מרצונו, שמו יצחק נגרקר שהיה השיריונר של הכוח הוא לבש סרבל שגרם לסורים לחשוב שהוא טייס , הוא אמר להם שהוא מסגיר את עצמו וכי הוא השורד האחרון שנותר בבונקר ההימור עבד , הכוחות לקחו אותו בשבי ונטשו את התל, לאחר כיממה של המתנה מתוחה וחששות של החיילים שהיו במוצב , מפני הכוחות הסורים הכוחות ישראליים הופיעו וחילצו את 28 החיילים , 2 חיילים נהרגו .

תל סאקי ברמת הגולן

איך מגיעים : סעו על כביש 98  לאורך כ- 3 קילומטרים צפונה לרמת מגשימים, מצידו הימני של הכביש ופנו לפי השילוט לכיוון התל (אם הגעתם מכיוון צפון הרמה פנו שמאלה) .

הערת אגב : חלק מהסצינות בסרט "שעת נעילה" צולמו פה בתל סאקי.

קרדיט התמונות : אשר בן דוד.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל א-סאקי

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן