השרידים שנמצאו בתל יקנעם

רקע

תל יקנעם הינו תל עתיק שבשנים האחרונות פותח לגן ארכיאולוגי. הוא נמצא באזור רמות מנשה בגובה 70 מטרים מעל ואדי מילק. התל נחשב לאחד מהקדומים מבין אילו שנמצאו במדינת ישראל , השרידים שנמצאו בו מלמדים על קיומו עוד מהתקופה הכנענית(ידועה גם בשם תקופת הברונסה בין השנים : 1200 -3800 לפנה"ס) . אז כונה "ענקנעם", מאוחר יותר בתקופה הישראלית – שם מוזכר כעיר לוויים בנחלת זבולון.

בתקופות מאוחרות יותר כגון :התקופה הרומית והביזנטית (לאחר הספירה הנוצרית), הוזכר התל בכתבי בסיוס בשם "קמונה". ובתקופה הצלבנית הוזכר בשם "קיימונט".  בתקופה האחרונה ביותר היא התקופה המוסלמית המאוחרת שליט הגליל, דהאר אל -עומר, הקים על ראש התל המבוצר מבצר.

בשנות ה 80 נחפר התל והתגלו שרידיו ובשנת 2008 הוא נפתח לציבור ע"י רשות העתיקות ועיריית יקנעם. תלמידי בתי הספר איירו את הציורים והשילוט באתר המספרים מה קרה כאן.  יש בו שבילי הליכה מסומנים,שילוט,  וכן יש בו עמדת מסבירן. המסבירות מה קרה כאן מבחינה היסטורית , כרגע ההר קירח אבל הוא אחד מהתלים שהייתה בו התיישבות רציפה במהלך 4000 שנים.

 

תיבת אבן בתל יקנעם

במשך מעל 10 שנים נחפר התל ע"י אמנון בן תור, במורדותיו הצפוניים של התל התגלו ממצאים חשובים השופכים אור על אופן ביצור התל – אילו הן מערכות ביצורים מתקופת הברזל. מעבר לשרידי ביצור התגלו במקום גם אלמנטים דתיים כגון : כנסייה מהתקופה הצלבנית.

בין החפירות, הייתה תקופה בה נזנח התל והיה על סף פגיעה קשה במבנים. ב- 2007 עיירית יקנעם בשיתוף מוערבות קהילתית של תלמידי כיתות ד' מהיישוב וראש העיר . החלו בשימרו וסידורו של האתר חלק מפעולות השימור היו יצירת ציורים על אריחי קרמיקה שהם אבני דרך  היסטוריות באתר, המשקפים את התקופות השונות בתל יקנעם. ריבועים ומלבנים מבטון הוצבו במדרגות המובילות לראש התל . על כל בטון צוירו אלמנטים מן התקופה על פני ציר זמן כך שכל אזור זה פורס את כל חמשת אלפים שנות קיום ויישוב התל בתקופות ההיסטוריות השונות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
לבנת בטון מאויירת בתל יקנעם

בין פעולות השיקום והשיחזור נבנתה חומת בטון, וכן הוקמה תחהת המחשה על שבט לוי עם משחקים והפעלות על שבט זה. וכן מבנה משוחזר מינאטורי הכולל שיחזור התל בתקופת הברזל. עוד במקום פינת חפירות ארכיאולוגיות .

כנסייה ששוחזרה , מגדל צלבני אליו מופנים שבילים בין השרידים. כיום תל יקנעם הינו תל מטופח נקי מסודר מרושת שבילים חלקם מעץ הוא פונה לנוף יפהפה של אזור הגליל התחתון ונחשב לאחד מהיפים בארץ.

במהבלך החפירות התגלו עמודי אבן ששימשו כעמודי תווך לכנסייה שנבנתה על התל. כמו כן נמצאו בו שרידים רבים מהתקופות השונות בו ייושב התל כגון:חרסים , שרידי חומה, מערות קבורה שנחצבו בתוך סלעים שנמצאו בתל, מבנים לייצור שמן זית, שרידי בתי מגורים ,שרידי מתקנים חקלאיים , אוסטריקונים(חותמות), מחסנים לאגירת מזון ןתבואה, ואפילו בית קברות מהתקופה הממלוכית.

עמודי אבן בתל יקנעם

תל יקנעם אינו מונגש והוא כולל מדרגות במעבר בין האתרים השונים בתל.

איך מגיעים : בווזי :תל יקנעם.

צילומים באדיבותו של בומי אהרון.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל יקנעם

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן