Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

תל גזר

גן לאומי תל גזר נמצא צמוד ליישוב כרמי יוסף ליד צומת נחשון. התל נמצא בנקודה גבוהה ואסטרטגית הוא משתרע על כ 130 דונמים. במקום יש 26 שכבות המייצגות רצף התיישבותי מהתקופה הכלקוליתית עד לתקופה הרומית הקדומה (3500 לפנה"ס – 100 לספירה). השרידים המרכזיים שנמצאו במקום הם מהתקופה הכנענית ומהתקופה הישראלית. במקום התקיימה עיר תוססת ומרכזית ששלטה על צומת דרכים מהים עד לירושלים. קלרמון גנו גילה את תל גזר לראשונה בשנת 1871.  במקום ישנו שילוט הסבר על ממצאים חשובים שנמצאו כאן. כגון :  לוח גזר קדום מן המאה ה -10 לפנה"ס על לוח אבן קטן חרותה כתובת בעברית קדומה. המתייחסת לחלוקת עונות השנה לפי עבודות חקלאיות :זריעה, קציר, אסיף, בציר ועוד.

מה גילו בחפירות ארכאולוגיות בתל גזר

בחפירות ארכיאולוגיות באתר זה התגלו מגוון רחב של ממצאים המעידים על התיישבות. כגון : ממגורות, בורות מים, חצר , קנקני מים מחרס והממצא המעניין ביותר הוא שריד לשער העיר. שהיה מבוצר עם חומה בגובה של כ -20 מטרים. והמגדל הכנעני אשר היה "העין" של תל גזר הקדומה – מגדל זה שנחשב למגדל הכנעני הגדול ביותר שנמצא. היווה חלק מביצורי העיר הכנענית וייעודו היה הגנה על העיר מפני תוקפים. הוא נמצא בשער הכניסה לעיר רוחבו כ 16 מטרים וגובהו כ- 5 מטרים לפי ההשערות במגדל היה מרכז צבאי שחלש על כל הסביבה.

תל גזר

תיאור המסלול 

המסלול הוא מעגלי ונמשך כשעה לערך ואורכו כ 1.5 ק"מ (מפת המסלול מופיעה בתחתית הפוסט)  מהכניסה לתל גזר לכו על השביל המסומן בצבע ירוק , בתחילה תגיעו למצפה יפהפה שבתקופת החורף והאביב ניתן להשקיף על מרבדים ירוקים שלמרגלותיהם של הרי יהודה הנראים מכאן בבירור , בתי כרמי יוסף נראים בבירור כמו לגו שבנוי על צלע ההר הסמוכה.

משם המסלול יורד מטה אל מעיין מנהרה (כפי הנראה מחסנים) שעוברת כרגע שיפוץ והכניסה אליה אסורה נכון ל 10/12/2020 , משם יש גשר עץ שיעביר אתכם ליד שער העיר הקדומה , השביל ממשיך לאגוף את התל הוא בעל תוואי נוח להליכה , כאשר בכל נקודה תפגשו במייצג ארכיאולוגי מעניין אשר מגודר עם שילוט הסבר מפורט על המונומנט. השער והמגדל הכנעני משולבים בחומה (שעשוי לבני בוץ על אבן) שהקיפו את העיר בלשער היו דלתות עץ גדולות שלא שרדו – מבנה ביצורים זה הוא מן הגדולים שנמצאו בישראל. בחלק הימני הקיצון של התל תמצאו שביל לא מסומן שיורד מן ההר לכיוון צפון – זהו השביל לעין ורדה (בריכת מים קדומה שבעונת החורף והאביב) אפשר לרחוץ בה – הליכה של כ 40 דקות.

המגדל בתל גזר

נמשיך בשביל המסומן בירוק המעגלי עד שנגיע לחלק הדרומי של התל שם נמצא את "שער שלמה" – זהו למעשה השער הדרומי של העיר שכלל 3 תאים מכל צד, ספסלי אבן, תעלת ניקוז מי גשם ברצפה. מפעלי הבנייה של שלמה המלך: חצור , גזר ומגידו מתוארים בפסוק " וזה הדבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המלוא חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר" . התחנה האחרונה בטיול שלנו בתל גזר היא שרידי קבר השייח מתוארך ל 1600.

תל גזר

איך מגיעים לתל גזר יש 2 אפשרויות :

1. דרך היישוב בית חשמונאי הנמצא באזור יישובי גזר (ליד כפר שמואל) נכנסים לתוך היישוב בכיכר הראשונה פנו שמאלה, המשיכו לנסוע עד שתראו בצד שמאל שלכם תחנת דלק המשיכו לנסוע עד שתגיעו לצומת פנו בה ימינה לכיוון קיבוץ גזר , ממש לפני שער הכניסה לקיבוץ, פנו ימינה וסעו לאורך הגדר עם השביל עד שתגיעו לתל גזר.( שימו לב בתקופות גשם השביל בוצי ורטוב  ולא ניתן להגיע עם רכב מכאן)

2. הדרך המומלצת לנסיעה כל השנה – סעו לתוך היישוב כרמי יוסף הסמוך ךתל גזר בכיכר הראשונה ביישוב פנו שמאלה וסעו כל הזמן ישר עד שתרדו לשביל עפר , סעו עם השילוט לכיוון תל גזר יש אפשרות לעלות עד לראש התל או לחנות למרגלותיו תחת עץ שיזף גדול ולטפס רגלית אליו.

תלים  נוספים מתקופת המקרא שנמצאים באזור פארק בריטניה , נמצאים במרחק של כ 45 דקות מכאן, הם תל עזקה ותל שוכה.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תל גזר

מיקום במפה

דילוג לתוכן