גן לאומי תל גזר בשפלה

רקע

גן לאומי תל גזר נמצא צמוד ליישוב כרמי יוסף ליד צומת נחשון. התל נמצא בנקודה גבוהה ואסטרטגית הוא משתרע על כ 130 דונמים. במקום יש 26 שכבות המייצגות רצף התיישבותי מהתקופה הכלקוליתית עד לתקופה הרומית הקדומה (3500 לפנה"ס – 100 לספירה). השרידים המרכזיים שנמצאו במקום הם מהתקופה הכנענית ומהתקופה הישראלית. במקום התקיימה עיר תוססת ומרכזית ששלטה על צומת דרכים מהים עד לירושלים. קלרמון גנו גילה את תל גזר לראשונה בשנת 1871.

במקום ישנו שילוט הסבר על ממצאים חשובים שנמצאו כאן. כגון :  לוח גזר קדום מן המאה ה -10 לפנה"ס על לוח אבן קטן חרותה כתובת בעברית קדומה. המתייחסת לחלוקת עונות השנה לפי עבודות חקלאיות :זריעה, קציר, אסיף, בציר ועוד.

מה גילו בחפירות ארכאולוגיות בתל גזר

בחפירות ארכיאולוגיות באתר זה התגלו מגוון רחב של ממצאים המעידים על התיישבות. כגון : ממגורות, בורות מים, חצר , קנקני מים מחרס והממצא המעניין ביותר הוא שריד לשער העיר. שהיה מבוצר עם חומה בגובה של כ -20 מטרים. והמגדל הכנעני אשר היה "העין" של תל גזר הקדומה – מגדל זה שנחשב למגדל הכנעני הגדול ביותר שנמצא.

היווה חלק מביצורי העיר הכנענית וייעודו היה הגנה על העיר מפני תוקפים. הוא נמצא בשער הכניסה לעיר רוחבו כ 16 מטרים וגובהו כ- 5 מטרים לפי ההשערות במגדל היה מרכז צבאי שחלש על כל הסביבה.

שרידים בגן לאומי תל גזר

תיאור המסלול 

המסלול בתל גזר הוא מעגלי ונמשך כשעה לערך ואורכו כ 1.5 ק"מ (מפת המסלול מופיעה בתחתית הפוסט)  מהכניסה לתל גזר לכו על השביל המסומן בצבע ירוק , בתחילה תגיעו למצפה יפהפה שבתקופת החורף והאביב ניתן להשקיף על מרבדים ירוקים שלמרגלותיהם של הרי יהודה הנראים מכאן בבירור , בתי כרמי יוסף נראים בבירור כמו לגו שבנוי על צלע ההר הסמוכה.

מפעל המים

מהמצפה, שביל המסלול יורד מטה וימינה  אל מעיין מנהרה – זהו מפעל המים העתיק של גזר. יש 175 מדרגות ברזל המובילות פנימה אל תוך מפעל המים הקדום.  הרפתקה מעין כמותה לילדים ומשפחות. הכניסה לתוך פיר תת קרקעי , היא חוויה בפני עצמה, שככל שיורדים מטה נהיה חשוך יותר. ברקע נשמעים קולות ציוץ העטלפים השוכנים על קירות הפיר. זהו מנומנט היטורי מעניין מאוד במרכזו של גן לאומי תל גזר המשלב חוויה חושית לכל המשפחה.

מפעל מים זה הינו מנהרה חצובה בתוך סלע שתכליתה הגעה למי התהום שנמצאים כ 40 מטרים מתחת לפני האדמה באתר.

 

ישנם שני מקטעים למפעל המים בתל גזר. האחד פתוח מחוץ למנהרה ואילו השני פנימי משופע היורד פנימה.בסוף המדרגות יש מעין אגן שתפקידו היה לאגור את המים כדי שתושבי העיר יוכלו לשאוב מים ממפעל זה.מי שגילה את המפעל האדיר הזה היה ארכיאולוג בשם מקליסטר מאז היא נסתמה. רק בשנת 2010 בעבודות חפירה של רשות הטבע והגנים הגיעו לתחתית המפעל.

שרידים שנמצאו ליד מפעל המים

מחוץ למפעל המים נמצאו שרידים של מבני מגורים , מחסנים, קנקני אגירת מים, עוד מצאו פה צלמיות אדם מזהב. כאמור ניתן לראות , סמוך למפעל המים, שרידים של המגדל הכנעני שהיה מגדל ששימש כחלק ממערך הביצורים וההגנה של גזר. השער והמגדל הכנעני משולבים בחומה (שעשוי לבני בוץ על אבן) שהקיפו את העיר. לשער היו דלתות עץ גדולות שלא שרדו – מבנה ביצורים זה הוא מן הגדולים שנמצאו בישראל.

משם יש גשר עץ שיעביר אתכם ליד שער העיר הקדומה , השביל ממשיך לאגוף את התל הוא בעל תוואי נוח להליכה , כאשר בכל נקודה תפגשו במייצג ארכיאולוגי מעניין אשר מגודר עם שילוט הסבר מפורט על המונומנט. בחלק הימני הקיצון של התל תמצאו שביל לא מסומן שיורד מן ההר לכיוון צפון – זהו השביל לעין ורדה (בריכת מים קדומה שבעונת החורף והאביב) אפשר לרחוץ בה – הליכה של כ 40 דקות.

אורך המסלול כ – 2 ק"מ

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מפעל המים הקדום בתל גזר

נמשיך בשביל המסומן בירוק המעגלי עד שנגיע לחלק הדרומי של התל שם נמצא את "שער שלמה" – זהו למעשה השער הדרומי של העיר שכלל 3 תאים מכל צד, ספסלי אבן, תעלת ניקוז מי גשם ברצפה. מפעלי הבנייה של שלמה המלך: חצור , גזר ומגידו מתוארים בפסוק " וזה הדבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ה' ואת ביתו ואת המלוא חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר" . התחנה האחרונה בטיול שלנו בתל גזר היא שרידי קבר השייח מתוארך ל 1600.

לפרטים נוספים על גן לאומי תל גזר היכנסו ל רשות הטבע והגנים

תל גזר

איך מגיעים לתל גזר יש 3 אפשרויות :

1. דרך היישוב בית חשמונאי הנמצא באזור יישובי גזר (ליד כפר שמואל) נכנסים לתוך היישוב בכיכר הראשונה פנו שמאלה, המשיכו לנסוע עד שתראו בצד שמאל שלכם תחנת דלק המשיכו לנסוע עד שתגיעו לצומת פנו בה ימינה לכיוון קיבוץ גזר , ממש לפני שער הכניסה לקיבוץ, פנו ימינה וסעו לאורך הגדר עם השביל עד שתגיעו לתל גזר.( שימו לב בתקופות גשם השביל בוצי ורטוב  ולא ניתן להגיע עם רכב מכאן)

2. הדרך המומלצת לנסיעה כל השנה – סעו לתוך היישוב כרמי יוסף הסמוך תל גזר בכיכר הראשונה ביישוב פנו שמאלה וסעו כל הזמן ישר עד שתרדו לשביל עפר , סעו עם השילוט לכיוון תל גזר יש אפשרות לעלות עד לראש התל או לחנות למרגלותיו תחת עץ שיזף גדול ולטפס רגלית אליו.

3. מכביש 44 עם הגעתם מכיוון לוד -רמלה אחרי מושב פתחיה תהיה פנייה שמאלה לתוך אזור חקלאי , יש בו שביל עפר מסודר ומסביב גידולים חקלאים מגודרים, הדרך ראויה לרכב פרטי והיא מסומנת בצבע ירוק. אורכה כ  2.5 ק"מ והיא מגיע עד לראש התל.

הכי טוב הזינו בוויז : גן לאומי תל גזר .

תלים  נוספים מתקופת המקרא שנמצאים באזור פארק בריטניה , נמצאים במרחק של כ 45 דקות מכאן, הם תל עזקה ותל שוכה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל גזר

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן