Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

תל דור
יש רק מקום אחד בישראל שיש לו חוף כזה יפהפה. גן העדן הזה הוא אחד המקומות האקזוטיים והיפים ביותר שתמצאו בארץ העונה לשם חוף דור. דור הייתה עיר נמל קדומה מהתקופה הכנענית (1200-3200 לפנה"ס).עד לתקופה הרומית (63 לפנה"ס עד 324 לספירה).
טיולנו מתחיל בחוף דור המוכר גם בשם המיתולוגי שלו "טנטורה". כפר קטן שהיה פה במהלך המאה- 19 אשר שימש בין השאר לייצוא אבטיחים. על שום מה טנטורה? ובכן לגן העדן הזה היגרו הודים שהגיעו מחבל טנטור אשר בהודו שמשמעות השם טנטור – הוא מחודדי הכובע. כבר שיורדים לחוף, מתגלה חוף ים חלומי עם מים צלולים -תכולים ,צדפים וחול ים לבן.
זה הזמן להוריד נעלים וללכת יחפים על החוף החלומי הזה, מובטחת מנת שלווה ומרגוע נדיבה בשילוב אוויר נקי וצלול מהים. נתקדם בהליכה לאורך החוף לכיוון צפון- מיקום תל דור.
ככל שנתקרב לתל נבחין במפרץ עגול ורחב שמתחיל מהחוף ונמשך לאורך הלשון הארוכה היוצאת לכיוון הים ועליה נמצא התל. בדרככם תפגשו צדפים וקונכיות רבות שרויות בקרבת המים, המים הצלולים המאפשרים לצפות בקרקעיתו של הים.
תל דור
ככל שנתקרב אל התל נמצא למרגלותיו סלעים שמסביבם מתקיימים להם מושבות של סרטנים, חסילונים ודגי סלע. על פני האדמה זוחלים להם חרדונים שגם הם אוהבים מקומות מסתור כאילו -רק מעל האדמה.
נגיע אל פתחו של התל ונטפס אליו דרך שביל החורץ את האדמה. על התל ניתן לראות את כל מפרץ דור מצידו הדרומי גוונים של טורקיז- כחול נראים בבירור. נעלה בהדרגה לתל, בעונה זו של השנה תפגשו תל ירוק ופורח עם פרחים עונתיים כגון: עד-עד מצוי, חרציות ועוד.
מעברו השני של התל פרושים שרידים מרשימים ביותר של נמל ים עתיק על קו חוף דור, עדות מוצקה לכך שדור הייתה עיר נמל קדומה ומפותחת מאוד ונקודת מסחר אסטרטגית באזור. חיזוק נוסף להשערה זו הוא העובדה שניתן לראות בבירור 3 לגונות גדולות שכפי הנראה היו מיועדות לעגינת הספינות שהיו כאן בתקופות המתוארות. תמונות מחוף דור המתארות את שרידי עיר הנמל העתיקה שהייתה כאן בעבר הרחוק.
שמורת תל דור
מתל דור נשקף נוף שובה לב של רצועת חוף דור הכל כך יפה ונקיה האחת והיחידה בישראל. ממש סמוך לתל היפהפה הזה נמצא כפר הנופש דור שבמרחק קצר מהחדר שלכם תגיעו לחוף דור .מתוך התל ישנה תצפית של 180 מעלות הצופה על כל אזור הנמל העתיק ועל כל הלגונות היפות של חוף דור  שנמצאות סביב תל דור. מדובר במחזות שמימיים של ים בצבע ירוק-כחול על רקע מבנים עתיקים שעם קצת דמיון מפותח, אפשר לחזור בזמן 4000 שנה לאחור ולראות עשרות אוניות יוצאות ונכנסות לנמל דור. הנוף הנשקף מנקודה זו- מזכיר נוף הנראה מחרטומה של אוניה כאשר כל המפרצים והלגונות פרושות לנגד עינייך והים במרכז כמו בגלויה.
ים ושמורה יפה -תל דור
הים יצר פה כיד אומן מוכשר- איים קטנים מפוסלים חלקם צמודים לתל וחלקם בלב ים. הביקור כאן מזכיר מוזיאון פתוח בשילוב עם הטבע במלוא עוצמתו הצבעים כחול- חום וירוק דומיננטיים פה ומעניקים למקום
אווירה מיוחדת במינה ומדהימה ביופיה. חוף דור נראה מזוויות שונות באופן כל פואטי המים הצלולים נראים היטב גם לעומק רב ועושים חשק להיכנס (למרות שזו לא בדיוק העונה).
בשמורת טבע חוף דור יש מסלולי הליכה רבים, שלצידם בריכות טבעיות בים הלכודות בין השוניות.
תל דור מסלול
על התל עצמו ישנם שרידים של מבני מגורים, מבני ציבור וביצורים, כפי הנראה מהתקופה הכנענית הידועה גם כתקופת הברונזה. הממצאים שנמצאו כאן -כלי חרס- מצביעים על כך שהם מהמסורת הכנענית. גם החומות שנבנו פה, כפי הנראה, הם מתקופת הברונזה המאוחרת יותר. מהתל עצמו ניתן לראות את כל חוף דור. מעבר לארכאולוגיה המעניינת במקום והנופים, ניתן לרחוץ בים בו המים נעימים ונוחים לרחצה רוב ימות השנה, זאת מאחר שמדובר במפרץ.
הוראות הגעה לתל דור – יש להגיע לחוף דור. קצת אחרי מושב דור ממשיכים ישר והנה תמצאו מגרש חנייה מעפר גדול וקשתי – ממול תראו שער קטן עברו דרכו זו הכניסה לחוף . בצידו הצפוני של החוף (ימין) לכו עד הסוף עד שתגיעו לתל. הזינו בוויז – "חוף דור" ותגיעו לחניון.

מה בסביבה:

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תל דור

מיקום במפה

דילוג לתוכן