חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

גן לאומי תל אפק

חשבתם פעם לבקר בגן עדן ולהישאר אחר כך בחיים, זה הזמן להגיע ולחוות את היופי, שמורה ייחודית במיקום מרכזי – ריאה ירוקה באזור המרכז.
שמורת תל אפק היא אחת משמורות הטבע הייחודיות ביותר באזור המרכז. וזאת משום שהיא חלק מגן לאומי ירקון (נחל הירקון, הנחל הארוך והגדול ביותר באזור המרכז – אורכו כ-30 ק”מ ממעיינות ראש העין עד לים ).תל אפק היא אחת משמורות הטבע היחידות בארץ שיש בה גם שרידים ארכאולוגיים מרשימים. עם אגם מרשים, צמחייה עשירה, בעלי חיים ייחודיים כגון: שפמנוני ענק וברווזים, מתקני ספורט ושעשועים לילדים ובריכות שכשוך.
כל אילו הופכים אותה ליעד בילוי מועדף בתור, טיול משפחות.

אם אתם בעניין של פיקניק המשלב בתוכו, ספורט, אתרים ארכאולוגיים, נופים, מים והמון שלווה. אז כדאי מאוד שלא תפספסו את אתר הזה ותוסיפו אותו לרפרטואר הטיולים המשפחתיים שלכם. כי לדעתי מדובר באתר חובה. אחד היתרונות הגדולים של השמורה  טמונה בכך שהיא מאפשרת לילדים לעסוק בפעילויות רבות מאוד כגון : מתקני ספורט, פיקניק, מנגל, טיול בשבילים סביב האגם והמבצר ועוד ומכאן האטרקטיביות של המקום.

במרחבי שמורת תל אפק יש מדשאות. וצל דבר המקל משמעותית על השהייה פה בחודשי הקיץ הלוהטים. ארחיב ואומר ששמורה זו היא האטרקטיבית ביותר באזור המרכז. זאת בגלל המגוון הרב שהיא מציעה למטיילים מכל חתכי הגיל . לא הרחק מכאן נמצאת בריכת הנופרים שמומלץ בחום לשלב אותה בטיול שלכם. יש להזכיר שגם היא חלק בלתי נפרד מגן לאומי ירקון.

מבצר אנטיפטריס בתל אפק

אז בתל אפק באמת לא משעמם ולא חסר מה לעשות, אם זה לשכשך את הרגליים בתוך הנביעות הקטנות שעוברות ברחבי השמורה ובפלגי המים, אם זה לנוח סביב האגם ולהביט בברווזים החוצים אותו לעיתים, אם זה לשחק ברחבי חורשת האקלפטוסים המקיפה אותו, אם זה לטפס במאמץ קטן למבצר שנקרא אנטיפטריס שקרוי על שמו של אביו של הורדוס אשר בנה אותו במאה ה-2 לספירה.

אנטיפטריס הייתה עיר מרכזית וחשובה בארץ ישראל הקדומה במשך 5000 שנים , מתקופת הברונזה ועד התקופה העותומנית .במקום ישנם שרידים רבים מתקופות שונות : תקופת הברונזה המאוחרת , התקופה העותומנית, התקופה הרומית ובעיקר שרידים מהתקופה העותומנית ניתן לסייר סביב המבצר ועמדות התצפית שנבנו בו על-מנת לסלק ולהילחם באויבים שאיימו להיכנס אליו או להשמידו .לדעתי גולת הכותרת של טיול זה היא האגם הקסום , השמורה נמצאת בחלק הנקי של נחל הירקון, מה שאומר שהמים כאן לא מזוהמים ומהולים במי שופכין כמו שאתם וודאי יודעים לאורכו של הנחל בתוך תל אביב. האזור מבחינת צומח מאוד מגוון : קנה מצוי, סוף מצוי, אקליפטוסים, שיחי פטל ניתן למצוא בכניסה לשמורה, ערבה, צמחי מים כגון נופר ונימפאה כחולה ועוד.

מבחינת בעלי חיים המקום מהווה גן עדן כי יש בו מקור מים, ניתן לראות ברכיות, בזים, שפמנונים, דורבנים, דגי לבנון ועוד. עוד במקום שבילי הליכה לאורך האגם ובפארק עצמו שבתקופה זו של השנה עשירים בפריחה רבה בעיקר צהובה. בקיצור יש הרבה מה לעשות בגן לאומי ירקון -תל אפק, לידיעתכם הכניסה כרוכה בתשלום.

תל אפק

הוראות הגעה למקום בוויז : גן לאומי ירקון -תל אפק
מה בסביבה: פארק אריאל שרוןטיול לאורך נחל הירקוןנמל יפו.

פיקניק בתל אפק

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי תל אפק
דילוג לתוכן