חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

בין כביש החוף (כביש 2) הסואן לבין המושבים יקום ואודים נמצאת שמורת טבע ציורית ושמימית – שמורת שער פולג.בחיקו של אגם פארק יקום, אשר בימות החורף, מימיו מתערסלים להנאתם תחת עצי איקליפטוס עבי כרס. שטח זה נמצאת שמורת הטבע שער פולג, הקרויה גם שמורת אודים, היא שמורת טבע הנחצית לשני חלקים מעניינים מאוד, זאת ע”י רכס כורכר גבה קומה, אליו מטפסים ומגיעים בעזרת שרשרת מדרגות עתיקות . אם תהיו בשקט, תשמעו את ציוץ הציפורים ואת קול המיית המים. אגב, רבים נוהגים להתבלבל עם אגמון פולג -בריכת אודים , שנמצא בצד השני ליד היישוב אודים וגם אליו מומלץ להגיע..

 

האורות המוחזרים לפרקים מן האגם הנמצא בלב השמורה, מקדמים את פני הבאים לשמורת הטבע שער פולג. שביל טוב להליכה (שאינו מונגש), מופרד בין שדרת איקליפטוסים ישישים לבין רכס כורכר שעל הכסל שלו צומחים בתקופת החורף רדידי יופי : פרחי כלניות, פרחי רקפת ורדרדים, וגם אירוס ארץ -ישראלי הזורח בצבעי לבן צהוב חגיגיים.

לשמורה פנו שמאלה לימינכם, האגם ומשמאלכם מרבדים ירוקים של חמצוצים נטויים (שהם סוג של גיאופיט) שבעת זו נמצאים בשיא אונם. המרבדים הירוקים מתכרבלים ואורגים על מותנה של הגבעה מעל שביל ההליכה, שטיח ירוק מהודר. עצים עירומים – ללא כסות נראים בבירור לצד חורשת אורנים בצבעי ירוק עד – שמהן נובעים אצטרובלים חומים.לצד החורשה פינות ישיבה המאפשרות לשבת להתענג ולהירגע בחיק הטבע.

מנקודה זו נמשיך עם סימון השבילים ימינה, עד אשר נגיע להצטלבות: ימינה- לטפס על רכס הכורכר או שמאלה – ישנו שביל עם מעקה שעוקף את  הרכס מצד שמאל. בחרנו לטפס מעלה על הרכס על -גבי מדרגות עתיקות , אכן לא התאכזבנו, גילינו במעלה ההר, שמורת טבע יפהפייה, מעוטרת בגיבובי סלעים מקושטים בהרבה ירוק ופרחים עונתיים,  שביל הליכה צר חורץ את רכס הכורכר שממנו ניתן לתצפת על הביצות של שמורת אודים ובוסתן אפרסמוני בצד מזרח, ומהעבר השני ,מערבה, פארק יקום שנמצא בתוך שטח השמורה עם האגם. מראש הרכס ניתן להשקיף, בכיוון מערב, על מחצבה עתיקה שהייתה כאן ועל תל פולג.

טלאים ,טלאים של טבע עצמתי רקום כמו תחרה בתוך מסתורי הארץ, ציפורי שיר כחולות כנף נוחתות על העצים ופוצחות בזמר ושיר, ברווזים משייטים במימיו של נחל פולג הזורם סמוך לרכס הכורכר שברקע נשמעים קולות הרכבים המניפים וחותכים בעצמה את האוויר הפתוח. שמגיעים לסוף הרכס עומדות בפניכם שני אפשרויות: 1.ירידה ימינה או שמאלה לכיוון צמחיית הקנה , בתקופת החורף ישנן שלוליות מים רבות אז אין אפשרות לפנות ימינה(אלא אם הצטיידתם במגפיים). לקחנו את הפנייה שמאלה והמשכנו ללכת עם סימון השבילים השביל  המתפתל לקח אותנו למעין ג’ונגל וסבך צמחיית קנה שלאחריה שמאלה חזק – מטע עצי אפרסמון שהשילו את בגדיהם מהחורף הקר והגשום.

לאחר הליכה של כ- 10 דקות לערך הגענו שוב להתפצלות, ימינה אל המושבים או שמאלה חזרה לתחילת המסלול, פנינו שמאלה ופסענו על שביל צר שעובר בין קפליו של רכס הכורכר ונחל פולג. השביל עם מעקה ברזל, נותן תחושה של הליכה בין שמים לארץ שבצד שמאל נהנים מחסותו וגבו של רכס הכורכר עליו טיפסנו בהתחלה. אדוות המים בעקבות מסע הברווזים בנחל, נראה באופן ברור. סונטה של טבע עם צמחייה, מים ובעלי חיים. תגיעו בשישי, המקום ריק לגמרי.
מומלץ מאוד להגיע לשמורת שער פולג בתקופת החורף /האביב שהשמורה שוקקת חיים בכל עבר. מי האגם מזוהמים ואינם ראויים לרחצה או שתייה.

הוראות הגעה: שימו בוייז : פארק יקום – אתם תעברו 2 מעברים עם שילוט ירוק : “שער פולג” לאחר מכן תגיעו לאזור חנייה ענקי, תחנו שם את  רכבכם , לכו קצת דרומה עד שתבחינו במבנה של משאבות מים ממש לידו תראו חור גדול בגדר , היכנסו שם תחילת המסלול. למי מתאים: משפחות עם ילדים, זוגות, מטיילים עם כלבים. נגישות: אין בכלל. בתשלום: לא.
למי שאין וויז אם באתם מדרום סעו על כביש החוף פנו ימינה לכיוון קיבוץ יקום, תגיעו לתחנת דלק , המשיכו בנסיעה בתוך הכיכר ימינה וכל הזמן ישר עד שתגיעו לאזור חנייה ענקי (של פארק יקום – אולם שמחות) חנו שם, השמורה נמצאת בחלק הדרומי של החנייה. חשוב : אין שירותי אשפה בשמורה – נא אספו את הזבל אתכם.

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק יקום
דילוג לתוכן