לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

המעיין המפעפע - עין מבוע

רקע

בין מצוקי מדבר, על ערוץ נחל פרת , נשמע למרחקים כל פעפועיו של עין מבוע הלא הוא עין פוואר . עין מבוע הוא אחד משלושת המעיינות המזינים את נחל פרת והמרכזי שבינהם. זהו מעיין יוצא דופן באופיו, הדבר בא לידי ביטוי בכך שגובה המים משתנה בהתאם לרמת המים הנמצאת במערה ממנה הוא נובע. כך יוצא שבריכת המעיין לעיתים מלאה עד שפתה העליונה ואחר כך מתרוקן וזאת צריך לקחת בחשבון לפני שמגיעים לכאן. עין פרת למשל הוא מעיין שרמת המים בו יציבה יחסית במהלך ימות השנה והוא גם רחב וגדול יותר ממעיין זה.

בגלל תופעה גיאולוגית מיוחדת לעין מבוע, במהלך ביקורכם בבריכת המעיין הוא יתרוקן יתייבש לחלוטין ולא תישאר בו ולא טיפת מים אחת ומיד לאחר מכן הוא מתמלא שוב. באחת מפינותיו רואים זרימת מים שממלא אותו שוב. הדבר מזכיר את המיכל של השירותים ברגע שמורידים את המים הוא מיד מתרוקן ואז מתמלא שוב. במרכזה של הבריכה ניצב עיגול גדול מבטון שכיום מגודר , בעבר שימש עיגול זה כמשאבת מים משוכללת ששאבה את מי המעיין. במקום נמצאו שרידים ארכיאולוגיים מעניינים של כנסייה מהתקופה הביזנטית למשל: רצפת פסיפס.

אז איך זה קורה בדיוק ? ובכן בגלל פערי גובה ומפלס בין הנביעה המזינה לבריכה תהליך זה של ריקון המים ומילוי מחדש מתרחש באופן כמעט מחזורי ורציף. עומקה של הבריכה הוא כ-4 מטרים.

 

עוד במקום תחנת שאיבה בריטית אשר בשנת 1927 הייתה פעילה והובילה מים מכאן  באמצעות צינורות לעין פרת(שגם כאן הוצבה משאבת מים)  משם בצינורות נוספים לעין קלט ומשם לירושלים באמצעות צינורות מים ארוכים מאוד מיוחדת שהטתה את מי הנחל והמעיין לכיוון ירושלים. בתוך עיגול הבטון הייתה משאבת המים. כך השתמשו הבריטים באופן אופטימלי במי המעיינות. כך עין מבוע הפך בשנים אילו למעיין "מחלק מים".

מים בעין מבוע

אפשרויות המסלול :

  1. מעין מבוע לעין קלט(כולל הקפצת רכבים)  – מסלול למטיבי לכת בלבד כולל עליות וטיפוסים. אורכו של המסלול כ 6.5 ק"מ לערך והוא ייקח לכם כ 6 וחצי שעות בממוצע (תלוי בקצב שלכם) . בעין מבוע חפשו את השביל עם הסימון האדום ולכו איתו לכיוון מזרח (ים המלח) השביל יורד לתוך ערוץ נחל פרת והוא מהמם ביופיו בחלקו הוא אתגרי וכולל ירידה בסולמות ויתדות היצוקים בסלעי הענק. בחלק מהמסלול צריך לצאת מערוץ הנחל ולעלות על המצוקים סביבו. לקראת סוף המסלול ישנה ירידה קטנה שתוביל אתכם לעין קלט. זהו מעיין יפהפה שמזכיר קצת את עין גדי יש בו מפל יפה שניתן להתרחץ תחתיו . משם צריך לעבור גשר  וללכת על השבביל המסומן בשחור . מנקודה זו המשיכו בעלייה תלולה וקשה  של כשעה לערך לחניון של עין קלט  שם השארתם את רכביכם השני.
  2. המסלול הקווי הקצר  – מסלול של 1.5 ק" הלוך ושוב בתוך האתר בו נמצא עין מבוע – מסלול קצר של כשעה לערך – טעימה מן המקום.
  3. מעין מבוע לעין פרת(דורש שני רכבים) – מסלול גם כן למטיבי לכת שנמשך כ 5 שעות ואורכו כ 5 ק"מ לערך. באפשרות זו עליכם לעלות גם כן על השביל המסומן באדום לבן אבל בכיוון ההפוך(מערבה) . תחילת המסלול עוברים בנחל פרת במקטע שאינו עם מים ,בהמשך יש באפשרותכם ללכת בתוך ערוץ הנחל במים "בשביל הרטוב"  עם הסימון כחול ולבן או ללכת מעל הנחל ב"מסלול היבש" . רכביבכם יחכה לכם בחניון העילי של שמורת נחל פרת ליד עלמון.

**** חשוב מאוד לא לרדת מהשבילים המסומנים . להצטייד במספיק מים ולתכנן את סיום הטיול לפני שעות החשיכה.

*** שימו לב נכון לרגע זה עדכון מרשות הטבע והגנים המסלול מעין מבוע לעין פרת סגור בגלל זיהום בנחל וכן בריכת עין מבוע סגורה גם כן .

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל פרת - עין מבוע

איך מגיעים לעין מבוע :

סעו על כביש 1, מירושלים מזרחה לים המלח. עיברו על פני מחסום אזעיים. כל הזמן סעו ישר עד שתגיעו לצומת כפר אדומים שם תפנו שמאלה וישר ימינה לאחר מכן אל עבר היישוב אלון. לאחר כ- 3 ק"מ לערך שימו לב שחלפתם על פני הכניסה של היישוב אלון , ועברתם בדרך עיקול חד שיוביל אתכם עד החנייה של עין מבוע הנמצאת מימין לכביש.

קרדיט תמונות : זהבה מוניץ.

עץ בעין מבוע

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין מבוע

מיקום במפה

דילוג לתוכן