לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

חורבת דנעילה

רקע

נחל שרך הינו נחל אכזב באזור הגליל המערבי. הנחל נמצא בתוך שמורת טבע עשירה בחורש טבעי רב המכסה אותה ומעניק לה נופך ייחודי. היא נמצאת לא הרחק מהגבול עם לבנון והוכרזה כשמורת טבע בשנת 1969. השמורה קיבלה את שמה על שום צמחי השרך הרבים המשגשגים בתוכה. בתוך שמורת נחל שרך, ישנן אפשרויות טיול ובילוי רבות בחיק הטבע. למשל :מערת שרך(מערת נטיפים), חורבת דנעילה(חניון לפיקניק ואתר ארכיאולוגי),  מסלול טיול בנחל שרך ועוד. נחל שרך נפגש עם נחל בצת ובאזור המפגש בינהם יש מים הנחל.

חורבת דנעילה

חורבת דנעילה נמצאת בתוך שטח שמורת נחל שרך. מדובר בשרידים ארכיאולוגיים של כפר ביזנטי עתיק הכולל שרידים רבים כגון: בתי בד, בורות מים ועוד. מעבר לכך ביריעה היסטורית רחבה יותר התגלו גם שרידים מתקופות היסטוריות אחרות למשל מהתקופה הרומית, נמצאה במקום חווה חקלאית רחבת ידיים. בחווה גידלו עצי זית שמטרתם המרכזית הייתה הפקת שמן זית. מאוחר יותר בתקופה המוסלמית, שימשה חורבת דנעילה כמקום מגורים.

השרידים שנמצאו ומתוארכים לתקופה זו מלמדים על מבני מגורים שכללו יותר מקומה אחת. לאור העובדה שהאתר עמד כ 500 שנים שומם ללא אדם או שימוש חקלאי כלשהו. התפתחה במקום צמחייה רבה מסוג של חורש טבעי הנפוצה באזור זה של הגליל. מעבר להיותה אתר ארכיאולוגי מרשים, חורבת דנעילה משמשת כחניון לפיקניק ונקודת יציאה למסלול הטיול בנחל שרך.

שרידים בחורבת דנעילה

ואם במסלולי טיול עסקינן , בפניכם מספר אפשרויות טיול , תלוי בהעדפותיכם. הפשוטה והקלה ביותר היא המסלול המעגלי האדום שעובר בתוך חורבת דנעילה המקיף אותו. מסלול זה עורך כחצי שעה והוא נושק לנחל שרך.

נחל שרך -מערת שרך

המסלול לנחל שרך מתחיל למעשה מתוך חורבת דנעילה, לכו עם השביל הכחול לאחר הליכה לא ארוכה בשביל זה תגיעו לערוץ נחל שרך. קטע זה של הנחל מוצל בגלל הצמחייה הרבה שבו.אם תלכו בערוץ הנחל המסומן כ- 750 מטרים , תפגשו מערת נטיפים מרשימה ביופיה הנקראת "מערת שרך". כמו בכל המערות בארץ גם בזו יש מגבלות על הכניסה. ושילוט האוסר על כניסה לתוך שטח המערה בתקופת החורף(מראשית נובמבר עד תחילת אפריל). זאת עקב שנת החורף של עטלפי החרקים המתגוררים בה וישנים בתקופה זו. שימו לב חייבים להביא פנסים כי המערה חשוכה לחלוטין למרות שיש בתוכה סימונים עם מחזירי אור ונקודות אחיזה.

המערה כוללת קטעי טיפוס המלווים ביתדות המסייעים לכך. אורכה של המסלול בתוך המערה הוא כ 200 מטרים לערך.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל שרך בגליל

לאחר שיצאתם מן המערה עומדות בפניכם מספר אפשרויות טיול:

1) להמשיך את הטיול עם הסימון הכחול, ללכת מצפון למערה, ולחבור אל ערוץ נחל בצת ומעיינות הכרכרה, בהתפצלות שבילים הגדולה, עליכם לעלות שמאלה לכיוון קיבוץ איילון . שימו לב זהו מסלול קווי הדורש הקפצת רכב נוסף לחלקו האחורי של קיבוץ איילון ,יש להחנות צמוד לשער(זוהי גם נקודת ההתחלה של המסלול בנחל בצת).

2)לחזור במסלול המעגלי של נחל שרך מה שיחזיר אתכם חזרה על עקבותיכם לחניון דנעילה ולכלי הרכב שלכם.

לגבי משכי זמן : המסלול הראשון שמתחיל בחניון דנעילה ומסתיים בשער האחורי של קיבוץ איילון. וכולל גם את נחל שרך וגם את נחל בצת.מסתכמים בהליכה של כ 5 ק"מ, כשעתיים לערך בניחותא. המסלול השני קצר מאוד ויקח לכם הלוך ושוב מהחניון עד מערת שרך כ 30 דקות לערך.

חרדון בנחל שרך

איך מגיעים :

לתחילת המסלול בוויז : "חורבת דנעילה". עליכם לעלות על כביש 899 שמחבר בין הגליל המערבי לגליל העליון. אם הגעתם מכיוון מערב, עליכם לעבור על פני היישובים: איילון ויערה. ולחלוף על פני פארק גורן. ממש איך שעברת את היישוב "גרנות הגליל" עליכם לפנות שמאלה לכיוון חורבת דנעילה. שם עליכם לחנות את הרכב.

הנה קישור למפת המסלול : מסלול נחל שרך -נחל בצת.

צילומים : בומי אהרון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

דילוג לתוכן