Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת הטבע נחל שניר

שמורת נחל שניר היא שמורת טבע רבת פנים ומסלולים. הנמצאת בצפון עמק החולה בגליל העליון. נחל החצבאני(שניר) הוא הארוך ביותר מבין שלושת מקורות הירדן (בניאס ודן). השמורה נמצאת במורדות החרמון. מי הנחל שזורמים פה הם  בטמפרטורה של כ 15 מעלות והם מי הפשרת שלגים שמקורם בלבנון.

היתרון המרכזי של שמורת נחל שניר היא האפשרויות הרבות לטייל בה : מסלולים רטובים ,מסלולים יבשים, מצפורים, מאגר מים, בריכת שכשוך מסלול חושים ועוד.ועל כן שמורה זו היא האטרקטיבית מבין שלושת שמורות הטבע של מקורות הירדן. הדבר החשוב שכדאי שתעשו ברגע שתיכנסו בשער השמורה. הוא לבקש בורשור של השמורה כי הוא כולל  מפה והסברים מפורטים של כל מסלולי הטיול ומה אפשר לעשות כאן. שמורת נחל שניר היא שמורה מסודרת מטופחת  ומנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים. בתוך שטח השמורה יש מקומות חנייה, חניון יום. הכולל :שירותים, ברזיות מים, שולחנות פיקניק לישיב בסמוך לנחל. כל המסלולים בשמורה משולטים וברורים  מאוד. ואפשר להעביר בשמורה יום שלם בשקט עם כל המשפחה.

בפוסט זה נסקור בפניכם את כל אפשרויות הטיול ונקודות העניין הקיימות בתוך שמורת טבע נחל שניר:

1)מסלול פארק החושים.

2) המסלול  הקצר.

3) המסלול הרטוב של נחל שניר.

4) המסלול הארוך (מצפור נחל שניר, מאגר טאפליין – מצפור בעלי הכנף).

5)בריכת השכשוך.

פארק החושים בשמורת שניר

פארק החושים בנחל שניר

זהו מסלול הנמצא בתחתית השמורה , מסלול הליכה מיוחד שכולל כליהקשה בטבע, מסלולי הליכה עם שילוט והסברה וקופסאות תחושה . השבילים כוללים : שביל הליכה במים ,הליכה על חול, חלוקי נחל, שבבי עץ , מחילות מלאכותיות ועוד. מטרתו לסייע לקטנטנים להתחקות אחר אור חייהם של בעלי החיים שהיו בשמורה בעבר וכאלה שעדיין כאן. לפרטים נוספים בהרחבה על המסלול היכנסו לקישור הבא : פארק החושים בשמורת שניר.

המסלול הקצר

אלטרנטיבה נוחה מאוד לעגלות ובעלי מגבלות פיזית, הליכה בשביל מונגש קצר ומעגלי.

המסלול הרטוב

מסלול קצר יחסית אשר כולל הליכה נטו בתוך מי הנחל מעבר בין חלוקי נחל וסלעים , המסלול מתאים לכל המשפחה ואורך כ 20 דקות המסלול משולט ומתחיל סמוך לבריכת השכשוך שבשמורה ומסתיים גם כן סמוך אליה בהתפצלות השבילים.

טאפליין - נחל שניר

המסלול הארוך (הירוק)

המסלול הירוק הוא הארוך ביותר מבין המסלולים בשמורה הוא לוקח כ -45 דקות לכל כיוון. הוא עובר במקומות מרכזיים בתוך שמורת נחל שניר הראשונה היא מאגר הטאפליין . זהו מאגר מים מלאכותי שנוצר בצפון השמורה. הוא קרוי על שם קו הנפט שעבר כאן והוביל נפט מעירק ללבנון ועד לנמל חיפה. בעקבות חבלה בקו הנפט דלף הנפט ועלה חשש מזיהום מי הנחל ופגיעה בשמורת נחל דן.בעקבות זאת הוסט והוזז מסלול הזרימה של נחל דן לכיוון שמורת נחל שניר. נחפרה תעלת מים שגרמה למים להתרכז ולהיקוות במאגר זה. כיום משמש המאגר כמצפור עשוי מעץ עם חלונות הפונים למאגר בהם ניתן להביט בנינוחות בבעלי הכנף המגיעים ופוקדים אותו בעונות השנה השונות. יש גם הסבר על כל בעלי הכנף במקום.

מכאן אנו נחצה את נחל הנוחיילה החוצה את השמורה מכיוון ימין לשמאל יש רצועת בטון המאפשרת לעבר אותו . מפה ניקח ימינה ונמשיך עם השילוט במסלול צר ומסומן הכולל טיפוס קל אל מצפור נחל שניר.

מצפור נחל שניר

זוהי הנקודה הצפונית ביותר בשמורה ממנה יש תצפית לעבר כפר עג'ר, כפר שנמצא על גבול ישראל -לבנון . חציו נמצא בישראל וחציו בלבנון. מי נחל החצבאני (השניר) נובעים ממעינות הוואזני שנמצאים בלבנון.המצפור מרשים ביופיו אם תביטו למטה תראו ותשמעו את זרימתו של שניר בתוך אזור שהוא קניון בזלתי עמוק מאוד ומלא בצמחייה. אזור התצפית קטן מאוד ויכול להכיל כ- 4 אנשים לכל היותר . זוהי למעשה הנקודה הצפונית ביותר באזור הגליל העליון ועמק החולה. מפה אפשר לחזור מצד ימין יש מסלול יפה שעובר תחת עץ עבה וחסון עם המון צל. ממנו נמשיך לרדת במדרגות קטות ושביל צר שיחזיר אותנו עד לבריכת השכשוך. הזמן מהחניון ועד המצפור 45 דקות.

התצפית משמורת שניר

בריכת השיכשוך

בריכה גדולה ומרווחת שבמרכזה מפל מים צוננים המזין אותה . הבריכה נמצאת ממש בכניסה לשמורה המים בה מאוד רדודים ומתאימים לילדים קטנים. יותר לשכשוך פחות לרחצה מי שחשקה נפשו במקלחת קפואה יכול להניח את ראשו מתחת המפל ולקבל מנת התרענות הגונה מאשד המים.

אם ברצונכם להתרחץ בנחל שניר הנה קישור עם הסבר על נקודות מומלצות לרחצה בשניר מחוץ לשמורה

איך מגיעים

בוויז: שמורת נחל שניר.

נמצא סמוך לקיבוץ הגושרים.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שמורת נחל שניר

מיקום במפה

דילוג לתוכן