Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת נחל יהודיה

רקע על נחל יהודיה

שמורת נחל יהודיה היא שמורה מופלאה ונשגבת  הנמצאת ברמת הגולן. זה ישמע אולי חזרתי ומונוטוני לומר שיש בנחל יהודיה מים זורמים וניגרים בכל ימות השנה. אך במדינה כמו ישראל שמרבית חלקיה צחיחים ויבשים ממים(לפחות בקיץ) . הדבר מקבל פרספקטיבה שונה. והשמורה נותנת אינטראקציה מעניינת עם הטבע. שמורת נחל יהודיה היא שמורת טבע המוגדרת בתוך אזור רצוף קניונים , נופים , מים ניגרים בכל עבר. וצמחים רבים שאפיניים למים כגון עץ התאנה. בעקבות מקרים של סלעים אשר הידרדרו אל  תוך ערוץ הנחל ואל מסלול ההליכה בשמורה וכן בגלל מטיילים שנתקעו בשעות החשיכה בעומק ערוץ הנחל. הוכשרו מסלולי טיול חדשים דנדשים ושווים ע"י רשות הטבע והגנים.

זהו צו השעה לצאת ולטייל בצפון. בעקבות כך שהקורונה גזרה סגירה כמעט מוחלטת של השמים או לחלופין פתיחת יעדים מצומצמים מאוד. שמורת יהודיה היא אלטרנטיבה ראויה לטייל בישראל ולהנות מאחד הנחלים היפים שיש לישראל להציע למטייל בה.

נחל יהודיה , לטעמי , הוא תמצית החופש והחירות ,טיול במרחבים אינסופיים בעלי נופים עוצרי נשימה. פשוט הזייה . נחל היהודיה הוא למעשה נחל איתן המתחיל לזרום באזור רכס בשנית (בין אלוני הבשן לעין זיוון) . מכאן הנחל מתפתל בין סלעי הבזלת של הגולן. באופן שאינו מתחנחן ועם הרבה סטייל היישר אל עבר מאגר בני צפת (דרומית לאלוני הבשן). משם הוא אינו משתהה וממשיך לזרום בלהט ותשוקה. ליד חורבת חושניה ואחר כך סמוך למעיינות עדן. הוא מתנקז אל תוך שמורת יהודיה גולש על המפלים בשמורה, כמו שיער ארוך הגולש על גופה של אישה נאה.

לאחר כמה ניואנסים ,סיבובים בין בריכות המים בשמורה אשר יגרמו לכם לגלגל את העיניים. הוא יוצא מן השמורה. היעד הבא שלו נמצא סמוך לכנרת במפגש בין כביש 87 לכביש 92 (צומת המפלים). קצת אחרי הצומת הוא פוגש את נחל משושים ויחדיו בעירבוב חוויתי של מים הם נשפכים לכנרת סמוך לנהר הירדן שגם נשפך לאגם הכנרת.

המפל בנחל יהודיה

תיאור המסלולים המסומנים בשמורת נחל יהודיה : 

  1. המסלול הארוך והמעגלי  – זהו מסלול ברמת קושי בינונית , הנמשך כ- 3 שעות הליכה לערך . מסלול זה כולל הליכה בתוך הנחל בקטעים רטובים , מה שאומר שצריך להצטייד בנעלי הליכה המיועדים למים וסלעים. מסלול זה מתחיל לא הרחק מתחנת המידע של השמורה , בחלק הדרומי של חניון הרכבים בכניסה לשמורה, חפשו את סימון השבילים האדום – לבן. מסלול זה יוביל אתכם במעבר מיוחד, מתחת לכביש, עד אשר תגיעו אל מבנה עתיק (שריד של הכפר הסורי יהודיה).לאחר שהלכתם כקילומטר אחד לערך תבחינו בהסתעפות של שבילים : אדום ושחור , קחו את הסימון השחור שיוביל אתכם לנחל יהודיה העליון . לאחר הליכה של כ- 15 דקות על תוואי של מצוק עם נוף מהפנט וכייפי, תבחינו בירידה מאוד תלולה .מכאן רדו עד שתגיעו לשפת הנחל., מכאן מתחיל הכיף האמיתי של הטיול , הולכים כ- 500 מטרים בתוך ערוץ נחל יהודיה הרטוב שמסביב חיים בהגמוניה צמחים ובעלי חיים. במהלך ההליכה תעברו בין בריכות מים פיוטיות , הרשו לעצמכם לרבוץ (הלכתם די הרבה לא? ).
    בבריכות ולהתרענן. בהמשך תגיעו לדובדבן שבקצפת המפל הגדול שיורד מגובה של לא פחות מ -20 מטרים וניתץ בחוזקה אל תוך הבריכה , כמו כד המתנפץ מגובה רב על הרצפה. חיזרו חזרה דרך סימון השבילים האדום אל החניון.
  2. המסלול הקצר הקווי – זהו מסלול קל יחסית המתאים לכל המשפחה הוא ייקח לכם בערך שעתיים הליכה (הלוך ושוב). המסלול זהה למסלול הארוך עד נקודת התפצלות, שם עליכם להמשיך עם הסימון האדום עד שתגיעו לבריכת המפל והדרך חזרה – פשוט חיזרו על עקבותיכם.
שרידי כפר יהודיה

איך מגיעים לשמורת נחל יהודיה: בוויז שמורת נחל יהודיה .

סעו על כביש 87 , מצומת המפלים (בקודקודה הצפון מזרחי של הכנרת) . סעו ישרר כל הזמן עד שתראו משמאלכם שלט "שמורת יהודיה " פנו שמאלה והיכנסו לחניון העפר הגדול.

ערוץ נחל יהודיה

דגשים ואזהרות :

  1. מסלול הליכה במים דורש הרטבת כל פלג גוף תחתון , לכן הימנעו מללכת עם דברים שרגישים למים כמו סלולריים (או לחלופין לדאוג למיגון נגד מים) .
  2. קיימת סכנת החלקה בשמורה לכן צריך להימנע מקפיצות למים בייחוד בבריכת המפל וגם בשאר הבריכות.
  3. מסלול חשוף לשמש צריך להצטייד בכמות מים מספקת . כ 1.5 ליטר לכל שעת הליכה לאדם.קרדיט תמונות : גולן וילק, תומר לוי, ויורם טלקר

היכן ניתן לטייל באזור נחל יהודיה

נחל זויתן ובריכת המשושים ; עין תינה ועין דיבשה ; עין אורחה – הג'וחדר ; שמורת גמלא ומפל דבש ; בריכת אניעם ; עין פח'ורה ; נחל אל על ; בריכת המשקפיים – נחל זויתן עליון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שמורת נחל יהודיה

מיקום במפה

דילוג לתוכן