לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

הנוף לעבר מצוק הצינים

רקע

שמורת הטבע מצוק הצינים הינה שמורה מרהיבה ביופיה. הנמצאת בהר הנגב. היא פשוט "תלויה", מעל נחל צין ורמת עבדת על גבי סדרת מצוקים משגעים בגוונים של לבן וצהוב. היא מחולקת לשני חלקים הדרומי והצפוני. על הצפוני נמצאת  מדרשת בן גוריון.

שם הוכשרה טיילת מונגשת הפונה לנוף המצוק בצד השני. מפה נראה בבירור למטה נחל צין. שהתוואי שלו מפותל ולכל אורכו צמחייה. למען הסר ספר זהו נחל אכזב , הזורם רק בחורף שישי גשמים טובים. הטיילת מגיעה עד לקברם של דוד ופולה בן גוריון.

לכל אורכה יש נקודות תצפית, חלקן מקורות וכוללות מקומות ישיבה להתבוננות על הנוף. תושבי היישוב הקהילתי מדרשת בן גוריון , יצרו בסמוך לטיילת פסלים סביבתיים של עקרב, נחש , שועל, דינוזאור ועוד.

באחד מהמצפורים בחלק המערבי של השמורה , יש כיסאות ישיבה עשויים מאבן ,  עליהן חרוט מתחת "בקצה הנוף". האומן שיצר אותם בכוונה תחילה אותם כך. מהאחר שהם ממוקמים מעל קצה מצוק הצינים ומשקיפים על כל אזור בקעת צין.

בתוך שמורת מצוק הצינים בהר הנגב נמצאת גם שמורת הטבע עין עבדת המוכרת לכולנו. אם תגיעו בחודשי החורף שיש שטפונות, תוכלו לראות את נחל צין זורם חזק.

יעל במצוק צינים

ניתן לראות עדרים של יעלים פוסעים ורצים בתוך שטח נחל צין.

תיאור המסלולים בשמורה

שמורת טבע מצוק צינים הינה נקודת יציאה למלא מסלולים באזור חלקם ארוכים מאוד וחלקם קצרים יותר:

1)נחל קרקש – זהו מסלול טיול  אשר מתחיל ממש בכניסה למדרשת בן גוריון. תראו בצד ימין של הכביש שלט חום "נחל קרקש" – המסלול יוריד אתכם למטה אל מפגש הנחלים : נחל צין ונחל חווארים. זהו מסלול קווי האורך כשעה וחצי יש לשים את הרכב השני בחניון של שמורת מצוק צינים בתוך המדרשה.מצב מפת המסלול : לחצו כאן .

2)עין עבדת – מסלול אולטימטיבי מוכר מאוד נמצא בפיקוח מלא של רשות הטבע והגנים המסלול כולל מספר מוקדי מים נחשב ליפה מאוד בגלל המים הצומח והחי שבו . לפרטים מלאים על המסלול לחצו כאן.

3)עין עקב -מסלול שמיועד לג'יפים בלבד הוא אינו קצר וכולל נסיעה בדרך עקלקלה עם המון סלעים , שמגיעים לעין עקב מגלים בריכה ענקית שעומקה  כ 12 מטרים . להסבר על המסלול : לחצו כאן.

4)אחוזת הקבר של דוד בן גוריון ואשתו פולה – כידוע דוד בן גוריון התגורר כאן עם אישתו פולה. מכאן הגה את הרעיון של  פרויקט יישוב אזור הנגב.וטבע את המשפט : "הנגב הוא נכס ציוני כבר ואין לו שום תחליף"
במקום ניצבים קבריהם של השניים זה לצד זה. מהנקודה נוף מדהים ויפהפה של עין עבדת וכל אזור מצוק הצינים ובקעת עבדת. להסבר : נא לחצו כאן.

***במסלול זה אפשר לשלב הליכה לאורך הטיילת , לרכוב על אופניים או לעשות טיול עם עגלת תינוקות לאורך טיילת זו נשקף היופי של מצוק הצינים וניתן לתצפת על עדרים של יעלים.

5)מצד צין -זהו מסלול הליכה הנמצא בחלקו המזרחי של מדרשת בן גוריון , צריך להגיע לסוף המדרשה שימו לב לסימון השבילים אדום -התחלה . ירוק – סיום. למפת המסלול : לחצ/י כאן. אגב כאן יש אפשרות להרחיק לכת ברגל ולהגיע לגן לאומי גן הפסלים הנמצא דרומה לכיוון נחל צין.

6)עין זיק – זהו מעיין קטנטן, תולדה של עליית מפלס מי התהום. אליו ניתן להגיע אך ורק באמצעות רכב שטח . זהו כביש המסומן בשחור ואחר כך הופך לירוק. תחילתו בשוליה המזרחיים של מדרשת בן גוריון . למפה של המסלול : לחצ/י כאן .

7)עין שביב –  גם כן מעיין קטן  הנמצא ממש בהמשך של עין זיק שסביבו יש צמחייה כגון : שיחים. למפת המקום : לחצ/י כאן .

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
יופיו של מצוק צינים

אז מה כדי לדעת על שמורת מצוק צינים?

מדובר על שמורת טבע מהגדולות ביותר באזור הנגב ומסתבר גם בארץ מפאת גודלה ויופיה מהגדולות בישראל. צורתה כמלבן ענקי  כ -50 מטרים אורכה ורוחבה כ -25 ק"מ. בגלל קרבתה למצפה רמון היא נושקת למכתש רמון  לבקעת ארדון והר ארדון.

היא כוללת גם חיבור לרכס חתירה, חלקה הצפוני מסתיים בעיירה ירוחם. חלקה המערבי גובל בשדה בוקר. חלקה הדרומי נוגע בעיירת הפיתוח מצפה רמון.  חלקה המזרחי של השמורה גובל עם אזור הערבה יישובים צופר וחצבה.

השמורה מהווה יחידה מאוד גדולה מאזור הנגב בחיבורו עם הערבה. השמורה גובלת עם הר צרור, מעלה צין  ושביל הר הנגב

קברם של דוד בן גוריון ופולה

איך מגיעים :

בוויז :שמורת טבע מצוק צינים.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת מצוק הצינים

מיקום במפה

דילוג לתוכן