לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

שמורת טוף כרמל

רקע

שמורת טוף כרם מהר"ל היא שמורת טבע הנמצאת באזור הכרמל המערבי. זוהי שמורה נדירה בעלת ייחודיות אשר אינה קיימת בשום שמורת טבע שבאזור הכרמל . היא כוללת שרידים וולקנים מפעילות געשית קדומה. הממצא המובהק ביותר לכך הוא שכבת הטוף השחורה שנמצאה בפסגת השמורה. תהליכי בלייה מבנית  כגון : גשם  ועוד שהתרחשו במהלך מיליוני שנים. גרמו לחשיפת שכבת הטוף הגעשית. עוד נמצאו בשמורה מאובנים ימיים. מבחינה גיאולוגית מדובר על על תהליך געשי שהחל בתקופה קדומה מאוד לפני כ-150 מיליון שנים מהיום. תקופה זו מכונה תקופת הקנומן. והיא משתייכת לפרק זמן היסטורי נרחב יותר הנקרא קרטיקון.

התופעה שאירעה כאן בתוך שמורת טוף כרם מהר"ל היא בלייה ימית שנוצרה ע"י גלי מים אדירים שנוצרו בעקבות התרוממות הקרקע מתחת לים(הר געש שהתרומם מתוך הים). תהליכי סחיפה ובלייה ימית ממושכת הביאו לחשיפה של שכבת טוף שחורה ובוהקת שנראת על פני השטח עד עצם היום הזה.

שמורת כרם מהרל

עוד תופעה מיוחדת שהתגלתה בשמורה זו היא מאובנים ימיים כגון : צדפים, קונכיות, שבלולי מים ,רכיכות, חלזונות ים , סרטנים ועוד.אילו התפתחו , ככל הנראה, בעקבות שונית מים גדולה שהייתה נוכחת על הר הגעש שהתרומם מעל הים והגלים שהציפו אותו.

בתוך שמורת טוף כרם מהר"ל ישנה צמחייה רבה האופיינית לאזור הכרמל כגון: אלת המסטיק, עצי זית קדומים ועבי גזע החלולים מבפנים. צמחייה זו אופיינית גם לכרמל וגם לאזור הרי ירושלים.

זוהי שמורת טבע מוכרזת ולהזכירכם חלים עליה כל הכללים של שמורת טבע בישראל. כגון :איסור על לינה בשטחי השמורה, הבערת אש וכדומה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שמורת כרם מהרל

תיאור המסלול

המסלול בשמורה נוח להליכה הינו בעל אופי מעגלי ואורכו מוערך בכ -3.6 ק"מ .הוא מתחיל בסימון שבילים כחול היוצא מתוך שביל עפר בכניסה לשמורה. המגיע מכביש 7021 לא הרחק מהיישוב כרם מהרל.(הסבר הגעה מדוייק בסוף).

אופי הנוף המקיף את המסלול מכל עבריו מאופיין באופי הררי וכולל גם אלמנטים מעולם החקלאות הקדומה כגון: קקטוסים אשר באזור מאי -יוני פורחים.

לאחר הליכה קצרה עליכם לפנות שמאלה , זאת בכדי שתגיעו לגשר בצבע ירוק . ממש קצת אחרי הגשר תבחינו בעצי זית חלולים ורחבים למדי. סמוך עליהם אתר הנצחה לזיכרו של אורי להב ז"ל מהיישוב כרם מהר"ל שמת בעודו בן 8 ממחלת הסרטן הקטלנית. בפינה ישנם ספסל ולוח אבן עם שמו .

בנקודה זו תפגשו בסימון הירוק פנו איתו ימינה והתחילו בטיפוס מדורג במעלה ההר. לנגד עינכם תראו את התופעה המדהימה של תלוליות עפר מכוסות בטוף שחור. המלמדים על פעילות געשית לפני מיליוני שנים.

מפה חיזרו עם השביל הירוק  חזרה עד לנקודה בה חניתם את רכביכם.

שמורת טוף כרם מהרל בכרמל

לסיכום

שמורת טוף כרם מהר"ל מאגדת ואוצרת בתוכה תופעה גיאולוגית מרשימה של שכבות סלע שהצטברו במהלך מיליוני שנים. ניתן לראות באופן מוחשי את התמזגות סלעי הקירטון והגיר מתקופות מאוחרות יותר על גבי הטוף השחור הקדום יותר. בגלל שסלעי הגיר והקירטון רגישים לתהליכי בלייה הם הוסרו ובכך נחשפה שכבת הטוף.

המאובנים היפים שטבועים על הסלע הם תופעה המעידה באופו מובהק על ים שהיה כאן. אם תגיעו בסתיו תראו חצבים אם בסוף החורף תחילת האביב  תורמוסים.

איך מגיעים

בוויז : "כרם מהר"ל". (שימו לב זה ניווט כולל לאזור – להוראות מדוייקות קיראו את ההסבר הבא). עליכם לנסוע על כביש חיפה – ת"א הישן (כביש 4) אם באתם מכיוון דרום אחרי כפר פורדיס פנו ימינה לכביש 7021 , המוביל ליישוב "כרם מהר"ל". ברגע שתבחינו בשלט "שמורת טוף מהר"ל" עליכם לפנות שמאלה עם השילוט. סעו בדרך עפר עד שתגיעו למעיין מחסום /שער חנו פה זו הכניסה לשמורה.

צילומים :אריאלה פליקר מאיר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כרם מהר"ל

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן