שמורת סנסן

רקע

שמורת טבע סנסן הינה שמורת טבע הנמצאת בסמוך ליישוב הקהילתי "צור הדסה" אשר בהרי יהודה. בליבה של השמורה ניצב בגאון הר סנסן הנישא לגובה של לא פחות מ 733 מעל פני הים ומשקיף על האזור כולו. בתוך השמורה ישנם מסלולי יום רבים ברמות קושי משתנות. בהם ניגע בהמשך, ראשית בואו נכיר את שמורת הטבע סנסן. זוהי  שמורת טבע יפהפיה עם צמחייה כגון : עצי אלון התולע, אלון מצוי , אלה ארץ ישראלית ,עצי חרוב, עצי אורן ועוד. השמורה משתרעת על שטח עצום של כ 15,000 דונם. הכוללים שטחי בתה (צמחייה נמוכה) נרחבים. זוהי שמורה מופלאה המהווה פרוזדור אקולוגי רצוף המחבר בין מדבר יהודה לבין אזור עם צמחייה ים תיכונית ירוקה. מעברה השני של שמורת סנסן עובר נחל עציונה.

המילה סנסן על פי המילון והמקרא מתייחסת לענף של תמר. כיום אין בשמורה עצי תמר ייתכן ובעבר הרחוק נמצאו כאן.

בשמורה מתגוררים בעלי חיים רבים כגון : צבאים (שגלליהם פזורים בשטח), דורבנים, עופות דורסים, מכרסמים, תנים , שועלים וזוחלים כגון : לטאות ונחשים.

שמורת סנסן הינה בעלת חשיבות היסטורית. מאחר שחיברה בין אזור השפלה לירושלים ונמצאו עליה דרכים עתיקות רבות. בחלקיה השונים של השמורה נמצאו שרידים ארכיאולוגיים רבים. כגון :חרסים ,מערות קבורה, בורות מים, מערות מגורים ועוד. שלושה ישובים עתיקים נמצאו פה : חורבת תיבנה, חורבת גרס(על הר כתרון הסמוך) וחורבת סנסן.

בתקופת מלחמת השחרור, מצאו את מותם 35 לוחמי הפלמ"ח. בשעה שיצאו להביא תגבורת לאנשי כפר עציון ונהרגו בכפר עקוב מדם ע"י ערבים. בסוף המסלול הוקדשה גבעה על שמם והיא נושאת את השם "גבעת לוחמי הל"ה".

שמורת טבע סנסן

תיאור המסלול

המסלול בשמורת סנסן יכול להתחיל במספר מקומות או מחוות הסוסים יהודה  שער היישוב מס 2 המתחיל בסימון הכחול. או שער מספר 1 המתחיל בסימון השחור. חשוב לציין שהיציאה מכל אחד השערים הללו מצריכה התקשרות לחברת האבטחה של היישוב צור הדסה בטלפון *2402. הם מגיעים תוך דקות ספורות לפתוח לכם את שער הביטחון וכך גם בחזרה. אין חשש לטייל כאן מאחר שמדובר בשטח פתוח שאינו עובר בכפרים ערבים או פלסטינים. אבל לא הרחק מכאן בדרום מזרח ישנם כפרים ערבים לשם לא מומלץ להגיע. לכן אין חובה לעשות מסלול זה עם מלווה חמוש. חשוב לציין מדובר בשטח אש בסופי שבוע ניתן לטייל פה חופשי אך באמצע השבוע יש לתאם טיולים מול הצבא.

הגענו לשער מספר 1 – דרך רחוב רכסים -נוסעים מתוך צור הדסה ברחוב זה  ישר עד הסוף שם תפגשו בדרך עפר כבושה שבסופה נמצא שער הכניסה לשמורה. לאחר שאיש הבטחון פתח לנו, התחלנו בצעידה בשביל רחב וטוב. המיועד גם לג'יפים ומסומן בצבע שחור. ההליכה נוחה, משמאל רואים את הר סנסנן שאליו נטפס בהמשך. ההר בצורת כיפה  ופנימה יותר ניתן לראות גבעה נוספת זוהי חירבת סנסן.

במהלך הדרך בשמורת סנסנן ראינו נוף טיפוסי של הרי ירושלים שמצד ימין במפנה הדרומי הגבעה היא יותר גבעת טרשים כמעט ללא צמחייה. שכבותיו האדמומיות  של סלע הדולומיט נראות בבירור כקווים החורצים את ליבו של הר זה הנקרא הר כתרון. הסיבה לכך היא שהשמש יוקדת על הגבעה ולכן אין בה צמחייה. לעומת  זאת רכס ההרים משמאלנו ירוק עז הסיבה שמדובר במפנה צפוני בו השמש פחות יוקדת.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל הליכה שחור -סנסן

במהלך המסלול התוודענו לתופעות אקולוגיות מיוחדות למשל על עץ אלה ארץ ישראלית נראת מעין "בננה" הגדלה עליה, זהו חומר המופרש מהעץ בשעה שמגיעות אליו צרעות להטיל את ביצהן כהגנה. החומר נקרא אפץ ובתוכו נמצאות ביצי הצרעה.למטה מימיננו  נמצא וואדי. זהו ערוץ נחל סנסן המתחיל מצור הדסה ומסתים בנחל האלה אורכו כ 14 ק"מ . הנחל הוא נחל אכזב. לאחר הליכה של כשעה נגיע להתפצלות שבילים ישר הסימון השחור , משמאל נראה סימון אדום , זהו השביל העולה להר סנסן , העלייה קצת קשה ואורכת כ- 20 דקות לערך, יש לציין שהשביל העולה מעלה אל ראש ההר מסומן ממש טוב.

שמגיעים לראשו של הר סנסן ישנם מספר דברים מעניינים : הנוף הוא מושלם וכולל למעשה את רכס הרי חברון בדרום ואת הכפרים : צוריף וגבע. קרוב יותר לכיוון צפון מזרח נראת ביתר עילית גוש עציון שמתחתיה ואדי פוכין מעל ביתר עילית הכפר נחלין שמעליו גוש עציון והיישוב רכס צורים. בצד מערב שפלה ומישור החוף . לא הרחק מכאן עובר קו שביתת הנשק משנת 1949 .

על גבי ההר ישנם סימוני אבן  מיוחדים אשר הבריטים נהגו לטבוע במקומות גבוהים בארץ ישראל. ניתן לפתוח פה פק"ל קפה ולאכול סנדוויץ אין פה אמנם צל אך האוויר נקי וצלול כיאה להרי יהודה.

מפה יורדים מצידו השני של ההר ובהמשכו של השביל המסומן באדום למטה מהר סנסן. השיפוע אינו חד מדי אך יש סלעים לכן צריך לרדת לאט ובהדרגה. לאחר שירדנו את הר סנסנן נפנה שמאלה ונחזור לשביל המסומן בשחור. (אפשר גם לעשות הפוך לעלות פה ולרדת מצידו השני של ההר).

כדי לעניין את הטיול החלטנו לחזור מהשביל המסומן בכחול העובר למטה יותר סמוך לנחל סנסן. בכדי לעשות כן בצומת השבילים הזו (החוזרת לשחור) יש שביל שאינו מסומן (בעמוד ענן מסומן בקוקוו אפור) היורד למטה לתוך ערוץ הנחל.לאחר ירידה קצרה, מהתפצלות השבילים, של כ – 15 דקות נגיע לשביל עפר טוב המסומן בצבע כחול ניקח בו ימינה. ונחזור בשביל טוב ונוח המתפתל חזרה אל תחילתו של המסלול הכחול (נ"צ חוות הסוסים ).

ניתן לראות את שרידי השריפה שהייתה כאן ומרבית הצמחייה מפוחמת הן במדרון התלול והן לאורך הערוץ. אך עדיין ניתן לראות מכאן את רכסי ההרים תפורים באופק כשתי וערב. לאחר הליכה של כ 45 דקות תגיעו לסופו של השביל הזה , הסימן יהיה הדרך הופכת לסלעית וקשה להליכה.

הטיפוס להר סנסן

ממש קצת לפני שער מספר 2 של חוות הסוסים , ישנו שוב בצד ימין , שביל לא מסומן נוסף , שביל צר העולה חזרה למעלה אל תחילת המסלול של השחור. פנו בו ימינה ועלו איתו , חייב לציין שהעלייה קשה אך אינה ארוכה למדי. בסופה תפגשו את השלט הירוק של רשות הטבע והגנים "שמורת טבע סנסן" לכו פה שמאלה. התקשרו שוב *2402 שיפתחו לכם את השער והנה הטיול המהנה שלנו הסתיים.

משכו הכולל של מסלול זה הכולל הליכה בתוואי השבילים : שחור => אדום => כחול כ 6 ק"מ והוא אורך כ- 3 שעות כולל עצירות. בחודש נובמבר ניתן לראות את פריחת החלמוניות  בשמורת סנסן. זהו אתר ידוע ומוכר לחובבי פריחת החלמוניות. לנוחיותכם מצורפת מפה מוקלטת של המסלול.

כדי להגיע לשער השחור עליכם להיכנס ליישוב "צור הדסה" שער היישוב הראשי פתוח גם בשבת. אם הגעתם מכביש 38 , עליכם לפנות, בכיכר שלפני היישוב זנוח, שמאלה אל כביש 3866 המוביל בטיפוס של הרכב לנס הרים ובר גיורא. ברגע שתראו (אחרי בר בהר) פניה ימינה לכיוון בר גיורא כביש 386 פנו שם, לאחר נסיעה קצרה תראו מימין את היישוב צור הדסה שנוסד בשנת 1960 , היכנסו לתוכו אל  רחוב רכסים וסעו עד סופו. שם מתחיל המסלול. בוויז :"רכסים צור הדסה".

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רכסים צור הדסה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן