לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

שמורת טבע נחל שורק

רקע

קטע מספר 5 מאזור צרעה – המושבה הרטוב  לתחנת רכבת בר גיורא במסגרת הסדרה משורק לפרת.

טרק מדהים במיוחד המתחיל בבית עלמין ארץ חיים ומסתיים בתחנת רכבת בר גיורא . סה"כ 12 ק"מ – זמן הליכה 7 שעות. ההליכה עוברת בתוך שמורת טבע נחל שורק בכתף הדרומית של השמורה לאורך שבילים מסומנים לאורכו של הר יעלה. כך שההליכה מלווה בנופים יוצאי דופן של ערוץ נחל שורק המתפתל ותוואי מסילת הרכבת. מסלול זה הוא חלק מסדרת טיולים. המתחילה במערב מפלמחים ומסתיימת בנחל פרת במזרח המועברת ע"י יצחק אריאל. טיולנו מתחיל בבית עלמין "ארץ חיים" שנמצא ממש בין היישובים נחם ואשתאול בליבה של השפלה.

בית עלמין ארץ חיים

זהו בית קברות שקידשו אותו. האגדה מספרת היה איש משבט דן קרוב של שמשון הגיבור. אשר גלגל את הסלע הגדול במעלה ההר לירושלים, הוא רצה לתרום אותו. כאשר הוא מגיע באמצע העלייה לבית קברות הרטוב. הוא מבחין בתימרות עשן. עוברי אורח  ומספרים לו שבית המקדש נחרב.  מתוך חימה וכעס על הבשורה ששמע ,הוא זורק את הסלע היישר לבית העלמין. ומאז קיבל המקום את השם "סלע החורבן" .

מבית העלמין עברנו בשביל לא מסומן המיועד לרכבי שטח  והגענו למחצבת הרטוב. ניתן להבחין בשני הצדדים בחללים ענקיים שנחפרו בתוך ההר. שלוליות מים מופיעות  כמו בועות ענק באמצע שביל ההליכה.

שמורת טבע נחל שורק

חצינו את המחצבה ונכנסו היישר אל תוך שמורת טבע נחל שורק אל תוך ערוץ הנחל עם השביל המרכזי בשמורה המסומן בצבע אדום כבר בתחילת המסלול הבחנתי בפריחת הנרקיסים המרשימה. לאחר הליכה קצרה טיפסנו ימינה אל הר יעלה התמזגנו עם השביל המסומן בצבע כחול.

שביל זה חוצה את מסילת הרכבת העוברת ממש מעל הנחל. זהו קו הרכבת מבית שמש לירושלים. קו שאינו פעיל  מזה 3 שנים. בעבר  זו הייתה דרך תיירותית שעוברת גם בגן חיות התנכי. בשלב זה נכנסנו אל תוך צינור בטון ענקי , הרגשתי כמו בסדרה "נמלטים" . בצדו השני של הצינור יש סולם מתכת שמוביל אותנו חזרה אל השביל המסומן. קטע זה עובר בעלייה מאוד תלולה אך האדמה לאחר הגשם יפה יותר מתמיד אך גם מסוכנת כי קיימת סכנת החלקה בייחוד מהסלעים. מאחר שמדובר בטרשים רבים על גבי האדמה אין כמעט צמחייה בקטע הליכה זה. תא שטח זה עשיר בסלעים ולכן יש להיזהר בהליכה עליו.

שמורת טבע נחל שורק

לאחר עלייה ממושכת של כחצי שעה ,שבדרך התחלנו לפגוש גם כרכומים בפריחתם הלבנה כתומה. לאחר שטיפסנו על הר יעלה. הגענו שוב לשביל המסומן האדום, ימינה נראית פרגולה ,זהו החניון העליון של מערת הנטיפים ושמאלה עם האדום המשך המסלול שלנו. מולנו מתנוסס בגאון, רכס צרעה במרגלות הדרומיות שלו קיבוץ צרעה. מולנו מושב נחם משמאל ואשתאול מימין שבאמצע יחידת הנוף מחצבת הרטוב. בחלק הנגדי של ההר נראית מערה בתוך הצוק זוהי "מערת שמשון" – מערה שנזירים מתקופות שונות התגוררו בה.

נטשנו את הסימון האדום לטובת הסימון השחור ,מכאן המסלול מקבל אופי אחר , אתגרי ופיזי יותר,  ההליכה היא לאורך ההר פשוט חצינו אותו. ישנם המון סלעים וטרסות שצריכים לעבור טכנית קשה בייחוד אחרי הגשם. אבל הנוף המרשים הנשקף כל רגע מפצה על כך. ממעל נראה קו הרכבת וערוץ הנחל מתפתלים ללא הרף. לאורך קו הרכבת יש גשרים שלידם יש מבני אבן מעוגלים – אילו הם עמדות הפילבוקס – מעין עמדות שמירה על הגשרים שלאורך קו מסילת הרכבת מהתקופה המנדטורית. העצים דמויי מסרק מסודרים בסדר לוגי בלתי נתפס. על הגבעות שסביב נראים מעין חריצים המקיפים אותן. האלה האטלנטית עם פרותיה האדמדמים ועצי הדולב עם זרועות התמנון בצבע ורוד- אדמדם משגעות ביופיין. המסלול ממשיך לאתגר אותי , מחזוריות הטבע היא מדהימה חלק מהצמחים נושרים ובשיא השלכת ואילו חלק אחר בשיא הלבלוב והפריחה. כך נוצר רצף ירוק וצבעוני כל ימות השנה בשמורת נחל שורק.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל שורק

חורבת טורה

עברנו לתא שטח אחר ממש כמו גוף של אדם בו עוברים מחלק אחד לחלק אחר והשבילים שבו הם כמו עורק אחד גדול החוצה אותו ועובר דרכו. קטע זה ניכר כי הייתה התיישבות של אדם העדות לכך היא בורות המים הרבים שנמצאו כאן , עצי הזית שניטעו .

"חורבת טורה" הנראית בבירור ממול – זוהי גבעה בצורת חרוט שסימן ההיכר שלה הוא הקודקוד שבראשה עם טרסות ושרידים ארכיאולוגיים. חורבת טורה היא מצודה /מבצר שהקים שמעון החשמונאי במטרה להגן על הדרך הקדומה שעברה מאזור עמק האלה לכיוון ירושלים. כל ערב היו מוצאים 300 כדים של שמן זית שחולקו לעניים. המקום חולש על כל האזור ההררי ופעל נגד היוונים. ניתן ללכת דרך שביל גישה המוביל לחורבה בדרך ישנן גם מערות קבורה.

חורבת טורה

דיר א-שיח'

הגעתי להתפצלות שעוזבת את השחור. ימינה ללכת עם הכחול לשביל העולה לכיוון נס הרים שמאלה הסימון הירוק המוביל לכיוון נחל שורק ותחנת רכבת בר גיורא. הלכתי שמאלה , הרגליים מתחילות לכאוב , אבל מריחים כבר את הסוף. לפתע התגלו שרידים של כפר ערבי מרשים ביופיו, חומות אבן עם מערה שלצידה מבנים מונוליטיים בעלי אופי מוסלמי זהו "דיר-א -שיח'" (מנזר השייח).  מן הכפר שנחרב בשנת 1948 נותרו מספר ממצאים מעניינים אליהם ניתן להגיע דרך מדרגות אבן: מקאם (מבנה אבן עם כיפה לבנה ששימש בעיקר לקבורה) , מערת תפילה , חצר רחבת ידיים וקריפטה שכפי הנראה היא שריד קדום יותר של כנסייה שהייתה כאן בתקופה קדומה יותר.

סוף המסלול שמורת טבע נחל שורק

לאחר ביקור קצר בדיר- א- שיח. המשכתי בירידה למטה עד אשר הגעתי לגשר שעובר מעל נחל שורק. זוהי גם נקודת המפגש עם סיומו של נחל קטלב. המתחיל באזור בר בהר שבנס הרים. מכאן למעשה הולכים לכיוון הכביש בשביל עפר רחב מאוד שגם רכב פרטי יצלח אותו ומגיע לבסוף למפגש עם כביש 386. נחל שורק הוא נחל ארוך מאוד המתחיל בנבי סמואל במזרח ומסתיים בגן לאומי שפך נחל שורק בפלמחים.

סיפורו הקדום יותר של נחל שורק החל לפני שבו היה חלק מנחל יבוק (נחל זרקאא). נחל שהתחיל מעבר הירדן והיה באורך כולל של כ-  120 קילומטר. השבר הסורי האפריקני חצה את נחל היבוק ושורק.

טיול זה דורש הקפצה של רכבים מאחר שהוא מסלול קווי :

לינק לתחילת מסלול : בית עלמין ארץ חיים.
לינק לסוף מסלול : תחנת רכבת ישנה בר גיורא.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בית עלמין ארץ חיים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן