Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

הר ארבל

הר ארבל הוא צוק יפהפה ומרהיב עין המתנוסס לגובה של כ-400  מטר מעל הכנרת ו כ -200 מטרים מעל פני הים. מפאת גובהו המרשים של מצוק הארבל הוא משקיף במזרח אל הגולן והחרמון ובצפון מערב לעבר הרי הגליל במקום שמורת טבע מרשימה, וגן הלאומי מטופח אשר כוללים מעבר להר ארבל עצמו  את: הר סביון, הר ניתאי ואת נחל ארבל למרגלות המצוק, בנוסף במקום נמצאו שרידיהם של יישובים קדומים הכוללים שרידי בתי כנסת עתיקים (בשנת 2008 הייתה חפירה ארכיאולוגית גדולה ובה התגלו ממצאי בית הכנסת מתקופת הבית השני ובו פריטים אדריכליים מאבן גיר . ממצאים נוספים שהתגלו גם הם של בית כנסת מסוף התקופה הרומית ועד התקופה הערבית הקדומה, סגנון הבנייה שונה מקודמו זו בנייה יבשה מאבני גיר גדולות שבלטו על רקע בתי הבזלת שהיו סלעי הבנייה הנפוצים באזור).

לפני שנצלול לתיאור המסלולים האפשריים בגן לאומי ארבל , נתייחס קצת לסיפורי ההיסטוריה של האזור, ובכן כאן מעל הכנרת, התחולל  קרב גדול בין הצלבנים לבין הצבא של צלאח א-דין שהיה בעל משמעויות מכריעות על האזור כולו. אירוע היסטורי מכונן נוסף שהתקיים כאן הוא המרד בהורדוס בין מצוקיו המרהיבים של ארבל. שתי קרבות אילו התנהלו בתנאים הרריים לא פשוטים לנגד נופים משכרים שמהם ניתן להתפעל עד עצם היום הזה.

בתקופת בית-שני(538 לפנה"ס עד 136 לספירה ) האזור שהיה בעל יתרון אסטרטגי מובהק התבסס כמבצר חזק ואיתן עם  ביצורים, מחילות ,מעברים וחומות  רצפות וקירות המערות הקרסטיות נאטמו כדי לייעד אותם כמאגרי מים. המבצר הגדול והגבוה ,שהיה מבוסס וחצוב אל תוך המצוק והמערות, נבנה בשלושה מפלסים שונים, הגישה אליו הייתה מאוד מצומצמת את זאת בכדי למנוע, מהצרים עליו ומהתוקפים, להגיע אליו בקלות.
למערות הללו היו שימושים נוספים בעת ההיא : מגורים, מחסני תבואה, מקוואות ועוד.

אחד מהקרבות המפורסמים שמטרתו הייתה השתלטות על  המבצר היה בין צבאו של הורדוס לבין הקנאים שהתבצרו במבצר בתקופת המרד הגדול (66 לספירה -73 ). צבא הורדוס ניסה להשתלט ולכבוש את המבצר בשלל שיטות , שבמרביתם נכשל וזו האחרונה דרך השתלשלותם של חייליו מראש הצוק אל תוך המבצר  (סנפלינג בצורתו הקדומה…) וכניסה לתוך פיתחו של המבצר צלחה, החיילים הרומאים הדפו את המורדים והעיפו אותם אל התהום- זהו אחד מהקרבות הקשים שהתחוללו כאן בתקופת בית שני. כיום מה שנותר מהמבצר הוא שרידים מהתקופה בה הוא היה מבצר שבנה עלי-א-דין בתקופת המאה ה-17 על  המבצר ההרוס של הקנאים.

הר ארבל

פן מעניין נוסף על המקום הוא הפן הגיאוגרפי  , הדבר בא לידי בכך שיש בשמורת ארבל הרבה מערות קרסטיות  שחלקן נחצבו  בידי אדם וחלקן טבעיות נוצרו בתהליכי בלייה במהלך מיליוני שנים , חוקרים גילו כי באזור מצוק ארבל היה גם הר געש שכיום הוא כבוי שכיום יש בו מצפורים רבים ונקודות תצפיות מעניינות מאוד עם אוויר צלול כיין.

ועכשיו לתכל'ס מהם מסלולי הטיול האפשריים ובכן יש 2 מסלולים:

1.המסלול המלא מיועד למטיבי לכת כ-13 ק"מ  :יש להגיע לנקודת ההתחלה – לא הרחק ממרכז התעשייה של הגולן פונים שמאלה(אם הגעתם מדרום) מחנים את הרכב בחנייה של האנדרטה ומתחילים ללכת על השביל המסומן בכחול לבן  עד קרני חיטים  (תצפית יפה מהר שקיבל את שמו בגלל המבנה שלו – שתי פסגות שדומות לזוג קרניים. משם  ממשיכים ללכת בתוואי השביל עד שמגיעים לנבי שועייב – קברו של יתרו חתנו של משה(זהו כינוי דרוזי למקום) .

משם ממשיכים לנקודה הבאה בטיול, שימו לב להתעקלות המסלול שמאלה חד ,כפר זיתים, זהו מושב הנמצא בבקעת ארבל. המשיכו ללכת על השביל עד שתגיעו ליישוב ארבל , צבעו  של השביל כעת אדום לבן,  המשיכו ללכת אם הגעתם באביב תהיו עדים לפריחה ססגונית ומרבדים ירוקים שצובעים את כל הסביבה. הנקודה הבאה משמעותית מאוד בטיול כי כי זהו למעשה הר ארבל – כאן בראש ההר ישנה תצפית מרהיבה לכל האזור ,פה זה הזמן לעשות את ההפסקה שלכם ולהוציא פק"ל קפה , בזמן שאתם לוגמים מהקפה התבשמו על הנופים הנצפים מפה :אל בקעת גינוסר, הכינרת, הגליל (הרי מירון וצפת), הגולן והחרמון -המשך המסלול הוא למעשה המסלול הבא.דל.

מצוק ארבל

2.מסלול זה קצר יותר והוא מתחיל באנדרטה לזכרו של סמל רועי דרור, ששירת כלוחם ביחידת דובדבן, בשעת אימון- לנקודה זו מגיעים דרך היישוב ארבל (מכביש 7717 פונים ליישוב) נוסעים בהמשך היישוב עד שמגיעים לאנדרטה שם חונים (זו למעשה חלק מהמסלול המלא שתואר בסעיף הראשון) , מכאן המשיכו לנקודה הבאה במסלול שלכם שלמעשה עוברת דרך סימון שבילים אדום , מסלול מעוקל שמגיע למבצר ארבל , אליו ניתן להעפיל בעזרת מדרגות,  יתדות וכבלי מתכת שהותקנו לצורך אחיזה ואבטחה  למניעת נפילה, קצת אתגרי אבל אפשרי.

מכאן  יש שלוש אפשרויות לסיום המסלול, לחזור חזרה לרכב בחנייה, להמשיך עד למצוק ארבל עם סימון השבילים , שבדרך תפגשו את הישוב הבדואי חמם הנמצא למרגלותיו של הר ניתאי – מכאן סימון השבילים מתחלף לשחור עד להתפצלות שבילים : ימינה פסגת הר ארבל ומשם להמשיך על הכחול עד שתגיעו לסוף לשפת הכנרת. אופציה שנייה (המומלצת יותר) לפנות שמאלה גם כן סימון כחול  עד שתגיעו למצוק ארבל ומשם לצומת מג

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קרני חיטים

מיקום במפה

דילוג לתוכן