לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת בני ציון באביב

רקע

שמורת טבע בני ציון  הינה שמורת טבע קטנה יחסית אך עשירה בפרחי בר חלקם נמצאים בסכנת הכחדה. השמורה נמצאת באזור השרון המזרחי סמוך ליישובים בני ציון וחרוצים.  שם נוסף של השמורה הוא רכס חרוצים.

למרות גודלה הקטן של השמורה , יש בה סממן מאוד מיוחד שאופייני רק לה , מדובר על שמורת הטבע עם קרקע מסוג חמרה- הגדולה ביותר מסוג זה הנמצאת כיום באזור מישור החוף והשרון.

סוג קרקע זה נחשב לפורה מאוד ולכן בשמורה זו ישנם המון סוגים של צמחי בר ופרחים שנעלמו מהנוף הארצ -ישראלי ובמישור החוף בפרט ומצליחים להתפתח בתנאים שמספקת להם שמורה זו.

תיאור המסלול

המסלול בשמורת טבע בני ציון – רכס חרוצים הינו קווי אבל קצר מאוד 750 מטר לכל כיוון – כלומר 1.5 ק"מ סה"כ. בכניסה לשמורה מופיע שילוט גדול וירוק של רשות הטבע והגנים. המסלול כולו מוגדר עם גדר וחבלים כדי לשקף ולהסביר לקהל שאין לרדת לשוליים שם נמצאים צמחי הבר.

לאורך כל המסלול ישנה פריחה מדהימה, בייחוד באביב. המלווה בשילוט עם הסברים על כל הפרחים והצמחים שהתגלו בה.

מיקומה של שמורת טבע בני ציון – רכס חרוצים מעניין מאוד מבחינה טופוגרפית. היא שוכנת למעשה בין רכסי הכורכר של מישור החוף. אחד מהם הוא רכס חרוצים. שעל מדרונו של הרכס התפתחה ברבות השנים צמחייה מגוונת. הכוללת ריכוזי פריחה רבים בחורף ובאביב וגם בסתיו.

לשמורה זו היסטוריה ארוכת שנים היא הייתה חלק מביצות פולג. שחלקים ממנה ניתן לראות גם בשמורת שער פולג – מערבה מכאן.

בגלל סוגי הקרקע הנדירים הקיימים בה. השייכים לחמרה למשל : חוסמס. גדלו ושגשגו בה עם השנים צמחים אשר נמצאים בסכנת הכחדה חמורה של זנים ארץ -ישראלים. למשל : גולנית ערב, אזוביון דגול ,געדה קיפחת ועוד.

שמורת בני ציון -רכס חרוצים

שמורת טבע זו בגלל הרכב הקרקע הנדיר שבה וזני הצומח שהפתחתו ומתקיימים בה עד היום. מוגבלת לתנועת מטיילים ברגל בלבד. לכן חל איסור לעבור בה עם אופניים ,אופנועים או סוסים. אילו עשויים ליצור חריצים עמוקים בקרקע שפוגעים במבנה הקרקע ובכך בצומח בה.

בשמורה פורחים באביב פרחים כגון : חרצית עטורה, כחוון , ציפורן חתול מצויה, חבלבל השדה(בצבע צהוב בהיר וגם בצבע ורוד), הרדופנין מצוי, תגית מצויה(בצבע צהוב -קרם) , תלתן דו גוני (בצבע סגול -ורוד), בן חצב ינקינטוני(פורח כמעמוד עם פרחים קטנים בצבע סגול),תורמוס ארץ -ישראלי, בקיית כלאיים,אירוס הארגמן , צחנן מבאיש, טופח ריסני (צהוב) ,מרסיה יפהפיה(בצבע ורוד -סגול) ,מתנן שעיר (דמוי חבל), קידה שעירה(שיח עם פריחה צהובה) ,שמשון סגלגל,שום ועוד.

השביל מסומן בצבע שחור , הוא צר וסביבו ניתן לראות את הפרחים והצמחייה המגוונת. הוא מסתיים במעבר צר שבו יש שילוט גבול שמורת טבע . ניתן לעלות לרכס הכורכר שמאלה בנקודה זו יש דרך עפר רחבה. הדרך חזור נעשית בדיוק מהדרך ממנה הגעתם.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תגית מצויה בשמורת בני ציון

איך מגיעים?

בוויז :שמורת בני ציון.

אם הגעתם מכיוון דרום עליכם לעלות על כביש החוף (כביש מספר 2) לכיוון צפון. לרדת בפניה ימינה לכיוון שפיים וגעש בכיכר הראשונה פנו שמאלה – רדו מתחת לכביש מספר 20 בכיכר הבאה פנו ימינה  והיכנסו לכביש המערבי מספר 5514 משמאלכם תראו את קיבוץ שפיים.

המשיכו בנסיעה צפונה משמאלכם תראו את געש. קצת אחרי יהיה מחלף געש. צאו בכיכר בפנייה ימינה עברו מתחת לכביש החוף. בכיכר הבאה צאו ביציאה האחרונה ורדו דרומה. סעו במקביל לכביש החוף. בסוף הכביש ממשיך שמאלה (כביש 5513). כל הזמן סעו אתו ,עד שתגיעו לכיכר סעו בה ישר (בחורף תראו  נחל זורם זהו נחל רשפון).

בהמשך הכביש תראו מימינכם פרדס מגודר שבסופו שילוט שמאלה"שמורת בני ציון" . פנו שמאלה לדרך העפר עם השילוט לאחר כ- 200 מטרים תראו את שלט השמורה מימין. חנו בחנייה וצאו לטייל.

חרצית בשמורת בני ציון

מידע חשוב

שימו לב אין לקטוף או לדרוך על הצמחים.

אסור לרדת מהשביל ולעלות לרכס או לטייל באזור שמעבר לחבלים.

שמרו עליהם – מדובר על צמחים בסכנת הכחדה!!

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת בני ציון

מיקום במפה

דילוג לתוכן