Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת הר מירון

שמורת הר מירון היא כמו אבן יקרה הבנויה מ 3 יסודות : תצפיות נוף מרהיבות עין ; שבילים מפותלים בתוך חורש טבעי ; אוויר נקי מאוד.

אנו ביקרנו בחג הפורים האחרון בשמורת הר מירון וחייב לציין שמדובר באחת השמורות הגדולות , בעלות אפשרויות טיול שמתאימות לכל מנעד המטיילים ממשפחתי קל ועד למטיבי לכת. המסלול משלב כל כך הרבה דברים : נופים מהממים, פריחה משגעת, מלא לטאות בכל פינה ובחורף גם קצת שלג .

שמורה זו זכתה בשלל תארים כי ללא ספק היא אחת השמורות המרשימות והגדולות באזור הצפון. בנוסף היא נמצאת על ההר הגבוה ביותר בגליל – הר מירון המתנשא לגובה של 1200 מטרים.

הר מירון התברך בכמויות משקעים גבוהות מאוד של כ 1000 מ"מ.  שמזינות את הנחלים המרכזים שבגליל : נחל כזיב ; נחל עמוד ; נחל צלמון ; נחל דישון ונחל הליטני שבלבנון.

בנוסף לכל המצוין לעיל בשמורה זו פורח רק כאן פרח אדמונית החורש בחודשי האביב.

בשמורת הר מירון חיים בעלי חיים רבים שהעיקרי בהם הוא  חזיר הבר אשר מגיע לחניון בעיקר בשעות בלילה כדי לתור אחר שאריות מזון שהותירו מטיילים באזור שולחנות הפיקניק בכניסה לשמורה .

עין חממה - מירון

תיאור המסלולים בשמורה

כפי שציינתי  אפשרויות הטיול בשמורה רבים אגע בכולם :

1.שביל הפסגה התחתון – שביל זה מתחיל מחניון לילה עין חממה. חניון זה נמצא ממש ממול לבית שדה הר מירון. זהו מסלול המיועד למטיבי לכת. מתחילים ללכת מהחניון בשביל ישראל(סימון לבן -כחול-כתום). עד שמגיעים להתפצלות : ימינה שחור לשביל
הפסגה – זוהי עלייה קשה הנמשכת כשעתיים ומתחברת למסלול ההליכה סביב הר מירון (בראשו נמצא בסיס של חיל האוויר).מסלול זה מיועד למטיבי לכת. שמגיעים לפסגת הר מירון יש הליכה במסלול המעגלי של שביל הפסגה הנמשכת כשעה וקצת.

2.שביל מטיבי לכת -שביל זה יוצא גם כן מחניון הלילה עין חממה רק פה במקום לקחת ימינה קחו שמאלה בהתפצלות בסימון האדום – כאן מדובר על מסלול למיטיבי לכת בלבל הוא נמשך כ 9 ק"מ ומגיע לכיוון נחל דישון ,שמורת סאסא , נחל צבעון.

3.שביל הפסגה העליון – מסלול זה מתאים למשפחות הוא נמשך כשעתיים ומקיף את הר מירון המסלול מתחיל מתוך חניון . עולה  לנקודת תצפית מדהימה ממש כמו מטוס שממריא . בתקופת החורף ניתן לראות את כיפת החרמון מושלגת. כמו כן מנקודת
תצפית הסמוכה לחניון ניתן לראות את ההרים הבאים: הר יקים, הר שמאי, צפת, הר בירייה, הר שמחון ,הר פועה, הר דלתון ועוד.

4. מסלול קווי – המוביל לחירבת בק וחזרה. בחודשי החורף יש שם שלולית גדולה עם עץ ענקי ליד.  למי שממש אוהב ללכת אפשר לטייל פה קילומטרים ולהמשיך ללכת מחירבת בק  כ -10 ק"מ לאורך נחל מירון שבדרך תפגשו את עין זבד
ועין מירון המסלול מסתיים בחניון הפיתול בין כפר שמאי למירון.יש ללכת על הסימון שבילים הכחול.

שביל הפסגה מירון

אנחנו בכל אופן היינו בתחילה למטה בחלק התחתון של שביל הפסגה הגענו לעין חממה ראינו במקום עצי זית עתיקים מבוקעים אליהם יכולים להיכנס הילדים. זהו מסלול קצר של 10 דקות מהחניון וחזור עוד 10 דקות.

לאחר מכן עלינו אל שביל הפסגה המתחיל בשילוט והסימון האדום ממש מעל חניון העפר שבמרכזו חלקת דשא לפיקניק ושלט גדול על השמורה. מסלול זה מתחיל בעלייה ויש בו הרבה מאוד אבנים ובוץ ולכן צריך מאוד להיזהר לא להחליק. התוואי שלו נוח להליכה כי הוא עוקף את ההר כך שאין בו בו עליות וירידות דרמטיות. בתקופה זו נמצא למצוא במדרונות ההר שאריות שלג ,כדאי לתת לילדים להשתעשע איתם. כל הסיפור כשעה וחצי שעתיים .בדרך יש 2 מצפורים הראשון ממש בתחילת המסלול צופה לכיוון מזרח דרום וקצת צפון . התצפית השנייה הנקראת תצפית הלבנון צופה לכיוון צפון ומערב.

כמובן שכל רכס הרי מירון מרשים ביופיו עם חורש צפוף.

תצפית הר מירון

איך מגיעים: בוויז "שביל הפסגה הר מירון" (שימו לב עליכם להגיע לחניון העליון ולא לחניון שליד בית ספר שדה)

כדי להגיע לחניון התחתון ליד בית הספר שדה מירון : סעו על כביש 89 מהכפר הדרוזי חורפיש  לכיוון סאסא עד שתראו באמצע הדרך פנייה ימינה  ושילוט לשמורת הר מירון. היכנסו ימינה וסעו על כביש שעולה להר מירון הנקודה הראשונה אליה תגיעו היא בית שדה מירון שלשמאלו יש חניון עפר זהו למעשה השביל לחניון לילה עין חממה ושביל הפסגה תחתון. המשיכו בנסיעה עד שתגיעו לשלט אין כניסה שטח צבאי פנו ימינה לחניון גדול . חנו כאן וצאו מכאן לשביל הפסגה עם הסימון האדום והשילוט.

אין צורך לתאם ביקרו מראש בשמורה זו.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שביל הפסגה הר מירון

מיקום במפה

דילוג לתוכן