לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת המסרק

רקע

שמורת המסרק נמצאת סמוך למושב בית מאיר שבהרי ירושלים. השמורה כוללת עצי אורן טבעיים וענקיים מהאחרונים שנותרו בישראל. והם אילו שהופכים את השמורה למעניינת ומיוחדת במינה.

השמורה פורחת בשלל צבעים ובמלוא העוצמה בסוף החורף ובתחילת האביב. מרבדי כלניות פזורות בצד הדרך ושדות של סביונים צהובים זורחים מן האדמה. גם רקפות שאוהבות את הקור של הרי ירושלים הגבוהים ומחזיקות זמן רב. פרחים מיוחדים עונתיים שניתן עוד לראות בשמורה. הם : סחלבים סגולים, לוטם מרווני, לוטם שעיר, פשתה שעירה ועוד.

אחרוני עצי האורן הישישים נראים בבירור כמסרק על ראשם של השמים התכולים. בעבר הרחוק לפני 2 גלי שריפות אחת ב 2001 והשנייה באוגוסט 2021 כיסו את פסגות ההרים עצים אילו , כיום בעקבות זאת הצמחייה דלילה הרבה יותר.

שמורת המסרק קיבלה את שמה מאנשי הפלמ"ח בגלל צמרותיהם של עצי האורן שהזכירו להם את שיני המסרק. השמורת מחולקת לאזור ישיבה לפיקניקים בחלק התחתון ובחלק העליון מסלול הליכה כפי שיוסבר בהמשך.

טיול בשמורת המסרק

תיאור המסלול

מסלול מעגלי קצר שאורכו כקילומטר אחד בלבד. המסלול מסומן בצבע כחול. שמגיעים לחניון המסרק חונים ועולים במדרגות האבן . הולכים עם הסימון השחור עד שפוגשים התפצלות עם סימון שחור ימינה וכחול שמאלה ולמעלה. פנו ימינה עם השביל השחור ולכו איתו, הוא מקיף את השמורה מצד מזרח. בחלק זה של השמורה ניתן לראות את תוצאותיה העגומות והכואבות של השריפה האחרונה שפגעה בעצים פגיעה קשה וכילתה רבים.

ניתן לראות עצים מפוחמים בצבע שחור וכאילו שהתחילו בתהליך של התאוששות בתחתית הגזע. הדבר מזכיר מלחמה בה השטח הופצץ וכולו שחור. אם זאת פרחי הבר הצבעוניים מצילים קצת את מראה השמורה ומעניקים לה חיות וצבעוניות.
מפה ממשיכים בהליכה על שביל צר מפותל הפונה לנוף יפה שמתחתיו עובר שביל ישראל ומשל"ט 16 (שלוחת השיירות הנמצאת על שביל ישראל – שלוחה זו הייתה בעלת תפקיד חשוב במלחמת יום העצמאות קטע זה איפשר שליטה על אזור שער הגיא ושורש).

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שמורת המסרק באביב

לאחר הליכה קצרה נגיע לתצפית משגעת ופתוחה לעבר אזור שפלת יהודה וגוש דן. וכן בקטע הקרוב ניתן להבחין בחורש טבעי רב והרבה ירוק בעיניים. לאחר שהתבשמנו מהנוף המדהים נמשיך עם הסימון הכחול שמאלה  נטפס אל פסגת ההר.קטע זה לא נפגע מהשריפה ויש בו המון חורש טבעי (הכולל בין השאר אלה ארצישראלית ועצי אלון) ועצי אורן שלמרבה המזל והפלא נותרו ללא פגע והותירו את הקסם של שמורת המסרק.

שביל זה עובר ממש בתוך החורש ונותן תחושה של הליכה בתוך מנהרה עם צמחייה ירוקה. בתום הטיפוס, שיש לומר קצר מאוד, תגיעו לראש הפסגה. משמאלכם תראו שרידים של מבנה עתיק מגודר. זהו "מאקם שייח אחמד אל -עג'מי" – קיברו של שייח ומקום קדוש למוסלמים. מכאן תגיעו לשטח פתוח גדול עם מספר סלעים ורקפות. שממש ממול תראו אנטנות גבוהות שיובילו אתכם חזרה לתחילת המסלול. שימו לב משמאלכם תבחינו במבנה אבן מרובה עם חלון זהו משל"ט 17 – בונקר ותעלות הקשר ששימשו את הפלמ"ח במלחמת יום העצמאות.

ששמורת המסרק לאחר השריפה

איך מגיעים

בוויז : שמורת המסרק. עלו על כביש מספר 1 שעולה לירושלים במחלף שורש, אם הגעתם מתל אביב , פנו ימינה(לכביש 3955)  תראו מימינכם את פז שואבה. סעו בכיכר ישר ועלו לכיוון בית מאיר סעו כל הזמן ישר עם כביש זה . ממש קצת לפני מושב בית מאיר פנו ימינה לדרך עפר לאחר נסיעה קצרה תגיעו לרחבת עפר גדולה חנו את הרכב – זו שמורת המסרק.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת המסרק

מיקום במפה

דילוג לתוכן