עיינות צוקים

בעינות צוקים נמצאת השמורה חבויה אי שם בקרבת ים המלח תפגשו בשמורה הסודית אליה אפשר להיכנס רק עם מפתח.
עינות צוקים היא שמורת טבע מדהימה ביופייה. זוהי שמורה קסומה באזור ייחודי המאופיין בשילוב של ים-מדבר-מעיינות, נווה מדבר. שמורת עינות צוקים שוכנת בצפון ים המלח. ממש בקודקודו לא הרחק מהיישובים קליה ואלמוג.

 השמורה מחולקת לשני חלקים :

1.מעיינות לרחצה – ארבעה מעיינות כאשר המוצלחות יותר נמצאות בכניסה לשמורה ונקראות תמר וקנה, אחת עמוקה השנייה קצת פחות .פנימה יותר ישנן שני מעיינות נוספים נמוכים גם כן רק שבתחתית שלהם יש קצת סלעים ולטעמי הם פחות נעימים לרחצה. בסמוך לאזור המעיינות ישנם שולחנות ישיבה מוצלים. למי שמעוניין לעשות פיקניק או סתם להסתלבט בצל. יש להגיע מוקדם אם רוצים לתפוס מקומות בצל.

2.מסלול הליכה עם מדריך שאורך שעה וחצי בחגים המסלול המודרך הוא כל שעה עגולה. המסלול כולל כניסה “לשמורה החבויה “.

השמורה החבויה נמצאת בתוך תחום שמורת הטבע עינות צוקים. זוהי שמורה סגורה עם שער ומנעול מפני שרשות שמורות הטבע מעוניינת לשמור על החי והצומח ללא התערבות אדם בנעשה. ולכן הסיור הוא בליווי מודרך ובמועדים ידועים מראש.-יש להירשם המקום. המלצתי : להתחיל את המסלול ורק אחר כך מעיינות, מאחר שהילדים התלהבו כל כך מהמעיין הם פשוט לא רצו לצאת מהמים.

עינות צוקים - עין פאשחה

התמונות מדברות בעד עצמן, שמורת עינות צוקים היא  המסלול ייחודי מאוד בתוך בקע ים המלח. ממנה ניתן לראות בבירור תמונה עגומה של נסיגת ים המלח- קו החוף ניסוג כקילומטר לערך מהשמורה, לא ניתן להגיע לחוף הים מאחר שישנה סכנת בולענים במקום. השמורה שוכנת במקום הנמוך ביותר בעולם 425 מטר מתחת לפני הים .מי המעיינות מליחים ורמתם משתנה בין אזור לאזור.

הנוף עוצר נשימה, דרך קנה הסוף ניתן לראות בבירור את ים המלח בכחול בוהק על רקע הרי אדום, במהלך הסיור עברנו לאורך מעיינות עם מים זכים ונקיים. ראינו בריכה יפה שהירדנים בנו לפני שכבשנו את המקום. בשמורה עצי תמר האופייניים לאזור ים המלח.

עובדה מעניינת על עץ התמר שהוסברה במהלך הסיור בשמורת עינות צוקים, ככל שהמים מליחים יותר כך התמרים שמניב הדקל מתוקים יותר זאת מאחר שעץ התמר משמש כמסנן של המים, כמו כן בעת העתיקה שימש המקום כמפעל להפקת בשמים מצמח הנקרא אפרסמון(שיח קטן), מול השמורה בצד מערב, צד הכביש, ניתן להבחין במצוק ההעתקים האדיר בגודלו ויופיו משם למעשה נובעים מי המעיינות.

השמורה החבויה בעינות צוקים

צמחים אופיינים בשמורת עינות צוקים  : אשל היאור, תפוח סדום, קנה סוכר מצרי ועוד. נגישות לנכים בשמורה החבויה לא, לאזור המעיינות בהחלט כן .עונה מומלצת לביקור: סתיו, אביב (סוכות ,פסח).בתוך השמורה ישנו אתר ארכאולוגי מיוחד במינו מדובר על מיצד  קדרון – זהו למעשה שריד מהתקופה החשמונאית של חולית ביצורים אשר שימשה כפי הנראה כמעגן ימי אשר שימש למעבר סחורות בין ארץ יהודה לארץ מואב, במקום שרידים של בורות מים , חדרי אחסון ומגדל ומספנה קדומה.

כניסה לשמורת עינות צוקים כרוכה בתשלום,  מדובר שמורה המתוחזקת ומנוהלת ע”י רשות הטבע והגנים. הוראות הגעה : יש להשתלב אל כביש 90 מכיוון עין גדי לדרומיים מביניכם וצפוניים או ירושלמים להגיע דרך כביש 2 מעלה אדומים – ים המלח, בסוף הכביש פונים ימינה ולאחר כ 2-3 ק”מ תיראו שלט בצד שמאל המכוון לשמורה. מקומות נוספים לביקור באזור : חוף קליה, המגילות הגנוזות של קומראן.

עין פאשחה

לסיכום :

שמורת עיינות צוקים משלבת חוויית רחצה אל מול נופיו של ים המלח למרגלות הרי מואב וכן אפשרויות מגוונות לפיקניק ושכשוך בבריכות רחצה לילדים הקטנים. תהנו ולא לשכוח להקפיד על שתייה מרובה,כובע, מצב רוח ושמן שיזוף כי”חם שם בחוץ”.כמובן לא לשכוח לשמור על הניקיון של השמורה.

למי מיועד :

בהחלט וללא צל של ספק, טיולי משפחות.

מה בסביבה:

עין בוקק; מעיינות חמים עין קדם; קאסר אל יהוד ודיר ח’גלה ; מנזר המרסבא

אם תדרימו עוד קצת מעיינות צוקים תגיעו למסלולי טיול קלאסיים למשפחות : נחל ערוגות ונחל דוד הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי    אשר בשמורת הטבע עין גדי.
גם עין פלוטית ; נחל פרצים ומערת הקמח הנמצאים באזור סדום יכולים לספק טיול.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עינות צוקים עין פשח’ה
דילוג לתוכן