שמורת הטבע אירוס הארגמן

רקע

שמורת הטבע אירוס הארגמן בבית חנן בתקופת החורף היא סוג של דרך האמן.

ביטוי מעניין המשבץ שלוליות חורף ענקיות יחד עם שמורת טבע על גבעת כורכר בעלת שבילים. שעליהן נסתרים בין החמציצים ופרחי הרותם המדברי, פרחי אירוס הארגמן בעלי פריחה גדולה וקטיפתית.
וכל היופי הזה נמצא, כמו במסגרת של ציור, בתוך בוסתן של פירות הדר ושדות חיטה אינסופיים.

שמורת הטבע אירוס הארגמן חבויה עמוק עמוק בתוך השטחים החקלאיים של מושב בית חנן הנמצא בין פלמחים ליבנה.

מסלול טיול זה מאפשר לכם לבחור את סוג הטיול שלכם, האם הוא יהיה בתוך שמורת טבע מרשימה וללכת ממש כמו עמי ותמי בין משעוליה של שמורת טבע הספונה על 2 גבעות כורכר.
או אולי לרוץ יחד עם הכלב שלכם או הסוס שלכם תלוי בהעדפה שלכם לצד שלוליות חורף ענקיות הנמצאות שמוך לעצי פקאן עירומים שאיבדו את כסותם בחורף הקר.

בשדות החקלאיים של בית חנן אפשר ללכת לאיבוד. לצערי הרב הרבה רייזרים אופנוענים ועוד שאר הורסי טבע מכניים למינהם. שחוץ מלהרעיש ולהרוס את הטבע לא תורמים מי יודע מה. דואגים להפר את שלוות המטיילים.
בתקופה הזו השבילים מכוסים בהרבה בוץ ושלוליות מים לכן לא ממליץ עם רכב פרטי להיכנס עד השמורה. גם שאדמת החמרה האדומה-כתומה עשויה להיות טובענית.

אירוס הארגמן הוא פרח בר הנמצא בסכנת הכחדה חמורה. זהו פרח שגדל באזור שבין חדרה לאשדוד . בישראל 4 שמורות מרכזיות בהן צומח אירוס הארגמן בחודשי החורף ותחילת האביב.
שמורת האירוסים בנתניה ; גבעת חומרה ליד פלמחים ; גבעות מרר ; גבעת הכורכר נס ציונה .

שלולית חורף בית חנן

 תיאור המסלול לשמורת אירוס הארגמן בבית חנן:

אליכם להיכנס ליישוב בית חנן ובכיכר הראשונה בכניסה ליישוב צאו ביציאה השנייה , סעו כל הזמן ישר עד שתגיעו לשלולית ענקית שלימינה פרדס ענקי מגודר עם כלבים נובחים בתוכו. חנו את רכביבכם לצד הדרך והתחילו ללכת כל הזמן ישר. בפנייה הראשונה אליה תגיעו  קחו שמאלה , לכו בזהירות (אגב מומלץ להצטייד בנעליים גבוהות כי יש בוץ ) ותהנו מניחוחות עצי התפוז והקלמנטינה שמימינכם. לאחר שעברתם 2 פרדסים פנו ימינה לכו לאורך שדות חיטה ומרחבים פתוחים שילוו את הדרך בשיפוע עולה סביר. בסוף דרך זו לאחר הליכה טובה של 15-20 דקות פנו שמאלה .המשיכו ללכת ישר שמולכם תראו מבנה מלבני חברת חשמל (לא מבטון אלא ברזלים עם כבלים). לכו עד אליו ואז פנו ימינה . חילפו על פני מיכלית דלק ענקית השקועה באדמה לצד הבוסתנים .עד שתגיעו למעיין צומת משמאלכם תראו שלולית חורף ענקית   ומימינכם אזור עם גדר נמוכה ובתוכה חמציצים , כלניות ורותם המדבר ששופע פריחה לבנה בעת זו של השנה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שמורת האיריסים בית חנן

מציע תחילה ללכת שמאלה  לטייל לצד שלוליות החורף להצטלם . ואז לחזור לכאן ולהיכנס פנימה אל תוך השמורה. לאחר הליכה קצרה (שימו לב אין לרשת בשלב זה אל תוך השמורה) עד שתגיעו לשלט גדול של רשות הטבע והגנים המעיד על שמורת טבע . היכנסו פנימה אל תוך גבעת הכורכר למסלול מעגלי החולף על פני פריחה מרשימה. המסלול אורך כ 15 דקות – כאן לצערי לא מצאתי אירוסים רבים. בצד השני שחוזרים יש גבעה נוספת מקבילה עם מסלול זהה שם יש הרבה יותר אירוסים . בכל אופן ממליץ לעשות את 2 המסלולים ולקנח בישיבה על מחצלת ולאכול ארוחת בוקר ישראלית בלב טבע פורח.

בריכת החורף בית חנן

איך מגיעים לשמורת אירוס הארגמן בבית חנן :

אם הגעתם מכביש 4 , עלו על מחלף עין הקורא ( ליד ראשון לציון) , וסעו על כביש 42 לכיוון יבנה. קצת אחרי המחלף היכנסו לתוך היישוב בית חנן בכיכר צאו ביציאה השנייה ישר עד הסוף (להחנות ליד הגדר).

בוויז : שמורת אירוס הארגמן .

מצורפת למטה מפה אינטרקטיבית  של המסלול שעשינו ברגל .

היכן עוד לטייל באזור זה

גן לאומי נחל שורק ; מוזיאון המשאיות ברמלה ; בריכת הקשתותפארק שפך נחל לכיש ; הדיונה הגדולה באשדוד ; המגדל הלבן ברמלה ;

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת אירוס הארגמן

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן