Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפל דבש

שמטיילים בדרום רמת הגולן באביב קשה להבדיל האם מדובר בחלום או במציאות. בעיקר שמגיעים לשמורת גמלא ולנחל בזלת הסמוך אליה.

הגולן הבזלתי והמסוקס

פסח 2019 ,איך שמעפילים לפסגות רמת הגולן מגלים עולם נופי, בזלתי. אחר פרפרזה להגדרה של טבע במיטבו. אין מילים להגדיר את מראה עיננו עת הגיענו לאזור שמורת גמלא– מפל דבש. כמויות המים הזורמות בנחלי רמת הגולן הן בלתי נתפסות. אם פעם בשביל לפגוש זרזיף של מים היית צריך להיכנס לעומקו של מסלול וללכת כשעתיים בחום הנורא היום.בעקבות החורף המבורך די להחנות את הרכב בצידי הכביש. ולהגיע תוך דקה לנחלים שוקקים מלאי חיים ומים שמשתפלים על גבי סלעי בזלת מוצקים ומרשימים.

נחל בזלת

אחד הנחלים אשר עשה לי את זה הוא נחל בזלת – נחל שבימי הקיץ יבש לחלוטין וכעת נהנה מעודפי המים הניגרים לתוכו מתוך עודפי המים אשר נשפכים ממאגר דבש – אשר נמצא מעליו, מפל דבש נמצא בסמוך לכביש 808. שני מאגרים גדולים הנמצאים בסמוך לכביש הם מאגר שעבניה ומאגר דבש – אילו הם מאגרים שנועדו לצרכי חקלאות ובימים גשומים אילו  החקלאים והמטיילים וכמובן הפרות הם הנהנים העיקריים מתוצאותיו.

מפל דבש בגולן

מפל דבש ונחל בזלת

לא הכביר במילים ואומר כך, להגיע למפל היפהפה הזה שבתמונה, כל שעליכם לעשות הוא להחנות בצידי כביש 808  במקום אפשרי (שימו לב לא בסמוך מדי לכביש), לפסוע לצד המזרחי שלו ומיד תבחינו בשביל קצר המוקף פריחה עונתית המוביל ישירות
למרגלותיו של מפל דבש. הניגר ממש כמו דבש בערוץ נחל בזלת.

משעמם פה – ממש לא, אפשר לשבת בניחותא על אחד הסלעים, לצלם את הזרימה החזקה, יש אפילו כאילו שבחרו להיכנס לאחת מבריכות המים שנוצרו כאן, או להעפיל בין הסלעים לראש הגבעה(שימו לב יש גדרות תיל שצריך לעבור בינהן).

המים שוטפים וקוצפים ומכים בסלעי הבזלת בעוצמה שלא ניתנת לתיאור , שאון המים נשמע היטב עד הכביש – נוכח זרימה זו.

שעולים לראש הגבעה מתגלה הנחל הזורם, שיוצא ממאגר דבש,  ומזין את  מפלי דבש אשר נופלים בנפילה חופשית חזקה היישר לתוך נחל בזלת המתחתר בין סלעים.

סביב הנחל, המפלים ועל שיפולי הגבעה, עליה זורם הנחל,  פגשנו בפרחים עונתיים בשלל צבעים : צהוב, סגול אדום..

נחל בזלת ומפל דבש

שמורת גמלא

לאחר הטיול המוצלח שלנו במפל דבש ונחל בזלת חזרנו אל רכבנו המשכנו בנסיעה צפונה על כביש 808, לאחר מספר דקות תבחינו בשלט חום, שמאלה המפנה לשמורת גמלא.

שמורת גמלא היא שמורה המנוהלת ע”י רשות הטבע והגנים והכניסה אליה כרוכה בתשלום. שימו לב הכניסה למפל הגדול אינה אפשרית אחרי השעה 14:00 אם זאת לשמורה אפשר להיכנס עד 15:00 – זאת בתקופת החורף בקיץ – תוסיפו שעה לשניהם.

בתוך  השמורה יש חנייה חופשית. הנוף הנשקף מהשמורה מבהיר למטייל במהרה לאיזו חוויה הוא נכנס. צלע ההר בצורה דבשת היא זו שהעניקה למקום את הכינוי גמלא.בפני המטייל עומדות כמה אפשרויות: בצד שמאל שביל המוביל לנוף שאתם רואים שבו

גם נמצאת אנדרטה מפוארת ובמרפסת הפונה לנוף כתובות ברונזה מעוטרות על סלעי הטרשים בצבע אפור. מתחת להרי הרמה אשר סביב לשמורה עוברים 2 נחלים גדולים, נחל גמלא ונחל דליות,  אשר מגיעים לבקעת בית צידא ומשם מתנקזים לכנרת.

כפי שהנכם רואים הנוף עוצר נשימה, האוויר צלול, והפריחה מסביב יפה מתמיד – פשוט אין מילים אלא לומר שנעתקה נשמתי נוכח הפריחה הנופים והסביבה הכל כך מדהימה של שמורת גמלא.
לאחר שהתרשמנו מהנוף, חזרנו חזרה דרך השביל ממנו באנו ובחרנו במסלול המוביל למצפור הנשרים, במהלך הדרך רואים את הדולמנים, שהם  מבני אבן, אשר שימשו כבתי קברות עתיקים,  הם עשויים מסלעי בזלת עצומים בגודלם ומתוארכים לתקופת
הברונזה. לאחר הליכה בשביל הסובב את השמורה, התגלו בעלי חיים שונים כגון: חרדון מצוי וחומט פסים.
בהמשך הדרך פגשנו בתצפית מרהיבה נוספת שלצידה מפה חקוקה על לוח עץ. של סביבת השמורה והסבר על הנוף הפרוש לנגד עיננו כמו כן עוד במרפסת  ומרגמה מתקופת המלחמה הקשה שהתקיימה כאן פה מול הסורים.
שמורת הטבע גמלא

הנשרים בגמלא

הסמוך למרפסת נמצא מצפור מרשים – מבנה מקורה שבתוכו תצוגה של פוחלצי נשרים וסיפור על מקרה מוות של נרים כתוצאה מהרעלה של פגרים. מן המרפסת ניתן לראות את הנשרים חגים מעל מצוקי הקניון המרשים, עבור העופות הדורסים מדובר על
מקום אידאלי לצורך קינון. תצפית נוספת היא על המפל הגדול ביותר בישראל גובהו 51 מטרים וזורם כל ימות השנה. ניתן להגיע אליו רגלית דרך שביל ייעודי – אנחנו לא הספקנו להגיע ולראותו מקרוב, כי הגענו מאוחר לשמורה ומסלול זה בגלל אורכו היחסי,
כשעתיים הליכה,  נסגר לכניסת מבקרים כשעה לפני סגירת השמורה.
צמח מעניין נוסף שגדל פה לגבהים מרשימים ולא רגילים הוא השומר שפריחתו צהובה והיא בשיאה בתקופה זו של השנה.
בסמוך לתחילת המסלול הארוך אל עבר מפל גמלא – ישנה בריכת חורף חביבה עשירה במים- הבריכה מוקפת סלעי בזלת.

לסיכום

שמורת גמלא היא אחת השמורות היפות בישראל, אין ספק שבתקופה זו של השנה היא חובה לביקור במסגרת טיול בצפון בכלל ובאזור רמת הגולן בפרט. ישנה אפשרות להגיע גם לעיר הקדומה גמלא ולראות את שרידיה –לאחרונה הוכשר שביל נסיעה מיוחד מהשמורה.
מתי פתוח :בקיץ:   א’- ה’ + שבת – משעה 8:00-17:00    ימי שישי – משעה 16:00- 8:00.
              בחורף:  א’- ה’ + שבת – משעה 8:00-16:00    ימי שישי – משעה 15:00- 8:00.
הכניסה בתשלום. מנויי מטמון חינם.

מה בסביבה

מפת הגעה

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שמורת גמלא

מיקום במפה

דילוג לתוכן