לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שמורת בתרונות רוחמה והעץ הבודד

רקע

שמורת בתרונות רוחמה הינה שמורת טבע בנגב המערבי(ליד קיבוץ רוחמה). מרחבים ירוקים אינסופיים שבתחילת פברואר צבועים באדום חזק עקב פריחת הכלניות. ואילו בסוף מרץ ותחילת אפריל משנים צבעם כמו זיקית לצבע צהוב עז וזורח של אלפי סביונים.

בתרונות רוחמה נחשבת לאחד המקומות היפים בנגב בתקופת החורף והאביב. השמורה נקראת כך בגלל מבנה השטח שבנוי בצורה של גבעות קמורות ש"בותרו". במרכזם שדות חיטה ענקיים יפיפיים מכוסים בשטיחים צהובים של סביונים. מומלץ להגיע בשעות הזריחה או השקיעה. גבעות אילו הן תולדה של גבעות כורכר קדומות.

ספוט נוסף מומלץ הנמצא סמוך לבתרונות רוחמה הוא העץ הבודד , מדובר על עץ בודד . הניצב בתוך מרחב טבע עצום  בגודלו. דבר המבליט את ייחודו. לא רחוק ממנו ישנה תצפית מרהיבה הנקראת  "תצפית הבתרונות".

תיאור המסלולים

המסלולים בשמורה אינם מסומנים. אך ניתן להגיע גם עם רכב שטח או רכב רגיל. ולעבור בנקודות העניין :הפריחות, חניון פיקניק, אתר הראשונים ועוד. בתוך השמורה יש מספר אפשרויות טיול : רכיבה על אופניים , או טיול רגלי. ניתן ללכת עד 12 ק"מ למי שאוהב ללכת.

 שימו לב מומלץ להגיע ביום שמזג האוויר מאפשר זאת. בל נשכח שאנו בדרום הארץ שמרבית ימות השנה חם כאן מאוד.

המסלול כולל הליכה על בתרונות., אשר קיבלו את שמם בגלל אדמת הלס המאפיינת את אזור זה.

זוהי למעשה אדמת סחף מיוחדת שברדת גשמים נאטמת. סוגרת את האדמה, ואז מי הגשמים למעשה חודרים מבעד לאדמת הלס באמצעות חריצים ונקבים בה. הם "מבתרים" את הקרקע לחלקים ויוצרים את הבתרונות.

עיקר האטרקציה בבתרונות רוחמה זה הפריחות אבל לא רק, ניתן להשקיף על מרחבי הנגב האינסופיים והמרשימים ביופיים. במהלך ההליכה תחצו את יער רוחמה , הנמצא במקביל לכביש המכונה "ארץ הבתרונות".

מרבדי סביונים בבתרונות רוחמה
מרבדי סביונים בבתרונות רוחמה

אתר הראשונים

תפגשו בורות מים , ובסוף המסלול ישנו חניון רוחמה. שבצמוד אליו נמצא "אתר ראשונים". זהו אתר שימור המתאר את ההיסטוריה של קיבוץ רוחמה החל משנת 1912 – זוהי למעשה נקודת התיישבות מהחשובות בנגב והדרומית ביותר.(באתר זה יש שירותים).

קיבוץ רוחמה נמצא ממש מימין לאתר הראשונים.

חלוצי ההתיישבות חיו כאן , חפרו באדמה וגילו באר קדומה. במקום יש הדמייה של באר מים זו ומשאבה. כמו כן ישנו סרט על המקום, כמו כן ישנם סממנים שדל חקלאות במקום כגון :עצי שקד.

מספר פעמים נכבש המקום ונהרס גם במהלך מלחמת העולם הראשונה בשנות ה 30 ע"י התורכים. וגם ע"י הערבים באירועי פרעות בשנת 1936.

בסוף הוקם הקיבוץ ע"י חברי השומר הצעיר(שמו"ץ). בשנת 1944. מכאן , ניתן לחזור חזרה על עקבותיכם . או להמשיך מערבה בדרך עולה ופונה שמאלה ומגיעה לסכר מים שנועד לאגירת מים.

משם המשיכו ללכת עם הסימון השחור לעבר חורבת גממה – כפר ערבי שבנוי על יסודותיו של כפר ביזנטי קדום. המשיכו בהליכה לכיוון צפון אל כנסייה ביזנטית קדומה מכאן תגיעו לתצפית מדהימה על כל האזור. המשיכו חזרה עם הסימון השחור צפונה ומזרחה עד שתגיעו חזרה לרכב.

מטיבי לכת יכולים להמשיך ישר ומערבה לכיוון יער דורות (בחלופה זו כדאי להשאיר רכב שני בקיבוץ דורות).

איך מגיעים ?

בוויז :בתרונות רוחמה. כדי להגיע לעץ הבודד הזינו בוייז :העץ הבודד.
אם באתם מכביש 6 (מצפון לדרום) ,פנו ימינה לבית קמה, אל עבר כיכר. בה סעו ישר אל כביש מספר 293 .המשיכו כל העת ישר עד שבפניה הראשונה ימינה פנו לכביש מספר 334 – סעו עם כביש זה עד שתראו בצד הדרך שלט חום " בתרונות רוחמה" . פנו איתו ימינה.המשיכו בנסיעה בדרך עפר עד שתגיעו לשמורה.
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בתרונות רוחמה

מיקום במפה

דילוג לתוכן