הר ארנה -שלוחת המשלטים

רקע

טיול סולו דרך שלוחת שיירות הכולל טיפוס על הר ארנה, מעבר דרך משלט 16 ומשלט 21 ירידה לתוך יער הקדושים ,בתוך גן לאומי הרי יהודה. הגעה לאנדרטת המח"ל וחזרה בדרך ג'יפים. סה"כ 8 ק"מ מסלולי מעגלי כשעתיים הליכה נמרצת באיזי עם עצירות יכול לקחת כ- 3.5 שעות .מאחר שעכשיו סתיו וביום עוד חם בחרתי כמנהגי "לצאת מהקופסה". ובחרתי בטיול החל בשעות בין הערביים שמזג אוורי משובח וקריר יותר.

שלוחת שיירות נמצאת ממש מתחת לשמורת המסרק, מדובר על דרך יפהפיה עם נוף מהמם שבחלקו רואים את כביש 1 ממעל ואת כל אזור השפלה במערב. ראשית בואו נבין מהי שלוחת שיירות , שעוברת בדרך בורמה המיתולוגית.

ובכן זוהי דרך מופלאה שעוברת בהרי ירושלים מעל שער הגיא ובה התנהלו קרבות קשים בעת הכרזת האו"ם על מדינה ליהודים. הערבים החלו להתקיף מנקודה גבוהה זו את השיירות שעלו לירושלים ובכך ניסו לנתק את האספקה ל 100,000 היהודים שחיו באותה עת בירושלים.

כדי למנוע את המתקפות הללו על השיירות שעלו ירושלים. תפסו לוחמי הפלמ"ח נקודות שליטה ואחיזה על רכס זה הנקראות "משלטים". בדרך זו ניתן לראות שני משלטים משמעותיים היסטורית מעת זו.

משלט 16

משלט 16  – לוחמי הפלמ"ח ניסו לתפוס שליטה על גבעה זו. הנמצאת על תוואי שביל ישראל כיום ועל דרך זו. כדי לכבוש לאחר מכן את כפר בית מחסיר(בית מאיר כיום). שנמצא בשמורת המסרק שמהעבר השני של הרכס. הלוחמים הגיעו בערב של 7 למאי 1948 אך נסוגו בגלל מחסור בתחמושת. יומיים לאחר מכן הם חזרו שוב. הערבים התקיפו את המשלט הזה אך נהדפו. במקום יש שילוט הסבר פסלים סביבתיים (עמודי אבן) עם עיטורי עלי זית.

משלט 21

נקודת אחיזה ושליטה נוספת הנמצאת המשך הדרך. משלט 21, גם נקודה זו נתפסה במסגרת מבצע "מכבי" בערב 9/5/48. לוחמי פלמ"ח הראל הדפו את הערבים הרבים שהגיעו מכפר מחסיר ללא הרף בהתקפות מחזוריות. הם הצליחו לשמור על משלט 21 תודות לכוחות נוספים שבאו להילחם איתם מחטיבת "גבעתי" ועציוני".

שביל ישראל - דרך בורמה

תיאור המסלול

אחרי שהחכמנו והבנו מה קרה פה היסטורית בואו נצלול למסלול היפהפה הזה, ובכן המסלול מתחיל מאזור החנייה של שמורת המסרק, צריך לרדת אל תוך הוואדי בצד ימין יש דרך עפר עלו עליה ולכו איתה ישר עד שתגיעו להתפצלות שבילים ,שמאלה דרך ג'פים "שלוחת שיירות 4X4 משלט 16" ועם סימון שבילים ירוק – לכו עם השילוט הזה בדרך שמתחילה לעלות בתוך היער.שימו לב שהשביל הזה ממשיך ישר ולאחר מכן מתעקל שמאלה ומקבל סימון שבילים "כתום -לבן" כחול" של שביל ישראל.

מעתה ואילך עליכם כל הזמן לעקוב אחרי הסימון שבילים הירוק ושביל ישראל , כל המסלול מסומן במקביל עם שני סימונים אלה. לאחר שתפנו שמאלה הדרך תתחיל לעלות מעלה והתוואי נהיה סלעי אך אפשרי להליכה טובה. מימין תראו נוף מדהים של הרי ירושלים , לאחר כ 20 דקות הליכה לערך תגיעו למשלט 16 , ממנו השביל מתחיל לרדת מטה בתוך שביל עפר רחב וטוב שבצדדיו צמחייה ירוקה ויפה.

הנקודה הבאה אליה תגיעו היא נקודת התצפית מהר ארנה החולשת על ציר כביש 1 "באב אל וואד" (שער הגיא) לדעתי הנקודה היפה ביותר במסלול , יש שני ספסלי ישיבה גדולים מעץ הפונים לנקודת עניין זו. מפה תראו שלט גדול של רשות הטבע והגנים"גן לאומי יהודה". ושלוש התפצלויות: חזרה מהיכן שבאתם למשלט 16 (מהיכן שהגעתם), חזרה לשמורת המסרק בדרך ג'יפים (שמאלה), להמשיך למטה לכיוון משלט 21 והמשך המסלול.

המשכתי ישר למשלט הבא, בצד ימין רואים את פסגתו של הר ארנה הנישא מעלה כמו כיפה.נמשיך עם השילוט של משלט 21 עד שנגיע אליו , המקום מוגדר עם גדר דקורטיבית מריבועי עץ , המסלול ממשיך שמאלה עם סימון שביל ישראל, לתוך המשלט בין הגדר הפתוחה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
דרך המשלטים - הר ארנה

דרך בורמה

במקום הסבר על משלט 21 וההשתלשלות ההיסטורית במקום. כמו כן יש פה מפה של דרך בורמה המיתולוגית העוברת משואבה , דרך משלט 16 , משלט 21, עין מסילה , דרך האיילות, הסרפנטינות התחתונות ,הסרפנטינות העליונות, מעלה תאנים, עינות סוסין, מצפה הראל, בית ג'יזו בסוף מסתיימת הדרך בלטרון.

"נחזור לשביל "מפה הדרך מתחילה להתפתל מראש ההר למטה לכיוון מערב, השמש החלה לשקוע האופק נראה בצבע כתום -אדום , העצים ביער שוברים את קרני האור בשעת הדמדומים. הרקע לטיול הופך מצהוב מואר לכתום רגוע שקט ונקי.
הדרך יפהפיה אזור השפלה נראה באופן כה ברור , השביל הופך להיות מלא סלעים וצריך לרדת בזהירות כדי לא להחליק. להקת חוגלות זיהתה את נקישות פסיעותיי על הסלעים הלבנים  והתרוממה יחדיו כמו להקה מוזיקלית מסונכרנת כהלכה.

השקט נשמע היטב באופן כה ברור. שביל ישראל מסתיים למטה ממש צמוד לכביש 38 – ממש מקרוב נראת תחנת פז מסילת ציון. משמאל נראה חניון פיקניק של יער הקדושים, ירדתי מטה יותר בצד ימין שביל אספלט המוביל לאנדרטת המח"ל . זוהי אנדרטה שהוקמה לזכרם של חללי המח"ל(מתדבי חוץ לארץ) במרכז האנדרטה מבנה פסל חרוט בנוי משלוש חלקים האותיות מ' ,ח' ,ל' שבמרכזם סמל צה"ל. מאחורי הפסלים יש לוח זיכרון מאבן עם שמות הנספים בשפה העברית והאנגלית.

המסלול המקורי מסתיים כאן, מאחר שהייתי בגפי ובלי רכב מאסף , חזרתי חזרה בדרך הג'יפים שעולה למעלה , תגיעו אליה באופן קל צאו שמאלה מאנדרטת המח"ל בשביל האספלט , בסופו חיזרו לדרך עפר פנו שמאלה , לכו לפי שלט עץ גדול "דרך בורמה(הג'יפים)". הדרך חזור קצרה משמעותית , מהדרך הלוך שעומדת על כ 5.5 ק"מ , זו עומדת על 3 ק"מ. אם זאת צריך לקחת בחשבון שהיא עוברת בעלייה. צבע השמיים מתחיל להתקהות ולהפוך מכתום לשחור, אורות השפלה מנצנצים למרחוק ונראים היטב ובבירור.

קולות תנועה נשמעים בשיחים, חיות הלילה מתחילות לצאת ממחבואן כדי לתור אחר טרף, נהמות התנים נשמעים למרחקים ברחבי גן לאומי יהודה הענקי והלא נגמר. החושך מפעיל ומחדד את החושים שלפני כן לא הפעלתי וזה מעניין , כמו בסרט אימה הכל צבוע שחור צבעו הלבן של שביל העפר מתחיל להיעלם גם כן נוכח העלטה הנופלת על המסלול. הפעלתי את אורות הפנס שבמכשיר הסלולרי שברשותי , שקט מוחלט האוזניים דרוכות לכל רעש והעיניים גם כן .

ריחות של עשן המדורות נישאים באוויר ומורגשים היטב. המשכתי ללכת עם השביל תוך שאני עוקב בקפידה אחר תוכנת הניווט המתארת במדויק את המרחק עד נקודת ההתחלה.

המסע שלי בהרי היהודה בין חלקי היסטורי משמעותיים ומעניינים עומד להסתיים .טיול סולו בין ערביים שבהמשך הפך לטיול לילה מרתק ובעל אופי ייחודי.

שקיעת השמש בדרך המשלטים

איך מגיעים?

עליכם להחנות את רכביכם בחניון שמורת המסרק. בוויז :שמורת המסרק. החניון נמצא ממש לפני היישוב בית מאיר בצד ימין. כדי להגיע לפה עליכם לעלות למחלף שורש ובכיכר לצאת ביציאה השנייה ולנסוע כל הזמן עם הכביש ישר.

מצרף לכם מפה של המסלול – שימו לב מומלץ בחום להצטייד במפת ניווט בטיולי סולו ולא פחות חשוב להודיע לקרוביכם מהיכן יצאת ולאן מועדות פניכם.

אפשר לעשות הטיול הזה במתכונת של טיול קווי שהרכב השני מחכה בחניון שצמוד לאנדרטת המח"ל שנמצא על כביש 38 ממש ממול לתחנת דלק פז מסילת ציון.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שמורת המסרק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן