לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שלוחת איילה ונחל שמרי בכרמל

רקע

שלוחת איילה ונחל שימרי הינו מסלול טיול בעל אופי מעגלי. של כ-3 ק"מ בהר הכרמל הדרומי אשר מפגיש את המטיילים עם שלל ממצאים , נופים והיסטוריה. אילו הם נקודות העניין שתפגשו בדרככם שתעשו את שביל זה:

 מערת פעמון ,כפר ערבי נטוש ממבצע שוטר , מעיין איילה (אינו תמיד מלא תלוי בגשמים),בורות מים (אם תבואו בחורף יש סיכוי שיהיו בהם מים), קבר שייח' שחאדה, חרבת שימרי מהתקופה העות'מאנית , נוף הפונה למישור החוף והים התיכון.

והכי חשוב פריחה מלבבת ומרוממת נפש של : כלניות, רקפות, רומוליאה צידונית(קטנטונטת בצבע סגלגל) ועוד.

המסלול מסומן ומצורפת כאן מפת המסלול בה ניתן להיעזר לצורך ניווט במסלול בשטח.

תיאור המסלול

המסלול מתחיל בקבר שיח' שחאדה מיד בתחילתו נבחין במבנה אבן – מונוליט. מבנה בצורה מרובעת שלראשו כיפה לבנה כמכלול אחד. לכו עם הסימון הירוק , לאחר זמן קצר תגיעו למעיין קטנטנן וחביב.

שלא תמיד יהיו בו מים(אז כדי להנמיך ציפיות), זהו עין איילה – עומקו של המעיין כ 50 ס"מ ואפשר לשכשך בו רגליים.מפה נמשיך בהמשך השביל המסומן לנקודת העניין הבאה שלנו "מבצע שוטר". אילו הם חורבותיו של כפר ערבי שהיה חלק מכפרי המשולש. מכפרים אילו הפגיזו כל העת יהודים בדרך. ולכן הוחלט בצבא לצאת למבצע צבאי סמוי. שוטרים הגיעו למקום שהצליחו להפתיע את תושבי הכפרים. שנסו על נפשם שחטיבת אלכסנדרוני הגיעה.

קבר השייח חמאדה בנחל שמרי

מפה השביל המסומן ממשיך , שימו לב לנוף בצדי הדרך של הכרמל הדרומי של סביבתכם הקרובה הבנוי מ"מולקולות" של טבע עוצמתי ומפעים. הכולל : פריחות, עצי חורש טבעי  ועוד. התחנה הבאה שלכם במסלול של נחל שמרי ושלוחת איילה היא חורבת שמרי .זוהי חורבה הבנויה מקשתות אבן וכפי הנראה שימשה כמחסן. החורבה מתוארכת לתקופה העות'מנית .

המשיכו מפה לנקודת העניין הבאה, הנמצאת גם היא על הסימון הירוק, זהו ערוץ נחל שמרי.שימו לב כעת משתנה צבע המסלול מירוק לכחול. כלומר נפנה שמאלה איתו אבל שימו לב מהר מאוד נעזוב אותו. מתי? כאשר תראו פנייה הבאה ימינה עם הכחול  המשיכו שם ישר. עד שתגיעו למפגש השבילים הבא שם לכו עם הסימון השחור עד לנקודת ההתחלה.

יש אפשרות נוספת למטיבי לכת להאריך את המסלול הזה. ולשלב בו נקודת עניין נוספת מערת פעמון יפה. איך? שהגעתם לסימון השחור במקום לפנות שמאלה תפנו ימינה , המשיכו עם הסימון בהתפצלות הבא יהיה לכם שמאלה הסימון השחור וימינה הכחול.

פנו שמאלה לשחור , המשיכו ללכת איתו עד שתראו , סימון של שביל ישראל, זהו מקטע 15 של השביל, פנו שמאלה עם שביל זה עד שתגיעו למערת הפעמון. מפה אפשר להמשיך ולהקיף את כל המסלול דרך הליכה על שביל ישראל ואחר כך על הסימון הכחול עד שתגיעו לכביש מספר 722 לכו לאורכו עד שתפגשו סימון שחור קצר מהכביש שיביא אתכם לחניון. מסלול זה אורך כ 9 ק"מ . והוא מיועד למטיבי לכת.

 

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המסלול בשלוחת איילה ונחל שמרי

לסיכום

שלוחת איילה קרויה על שם המעיין אותו ראינו קודם הנקרא עין איילה. זהו מסלול בעל אופי משפחתי נוח להליכה פשוט יחסית טכנית.

עין איילה

איך מגיעים לנקודת ההתחלה ?

בוויז : קבר שיח שחאדה.

התמונות באדיבות : רועי פוקס.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קבר שיח שחאדה

מיקום במפה

דילוג לתוכן